12 Ekim 2018 Cuma

FAS - EVLİLİK İŞLEMLERİ


Rabat’ a Türk konsolosluğu binasına ne zaman gitsem, bir Türk genci ile  Fas vatandaşının evlilik işlemleri için koşturduğuna şahit olur, yanlarına sokulup Türk gencine “Hapı yuttun, en az iki hafta sürecek bu koşturmaca” derim.  

Fas’ lı vatandaşlar yabancı biri ile evlilik işlemlerinde çekilen zahmetin farkına varmış olacak ki resmi kurumlara yönlendirme ve eşlik etmeyi ticarete dökmüş durumdalar.  Güzel de para kazanıyorlar. Eğer evleneceğiniz Fas’ lı kimse Rabat’ ta ikamet ediyorsa çok zorluğu yok fakat diğer şehirlerdeyse pinpon topu gibi oradan oraya gider, gelirsiniz. Size tavsiyem Fas vatandaşı ile evlenecekseniz evlilik işlemlerinizi Türkiye’ de halledin.

Beni bu konuda uyaran biri olmamıştı. Dünyanın evrağını hazırlayıp, tercüme ettirip  güle oynaya evlilik işlemleri için Fas’ a geldiğimde, hemen evleneceğiz sanıyordum. Tam tamına iki hafta sürmüştü.  Resmi kurumlarda sıra beklemek, küçük bir eksiklik yüzünden başka güne ertelenmesi, pul almak için yana yana pul satan yer bulmaya çalışmak, tercüme ettirdiğim evrakları tekrar tercüme ettirmek, ‘çok sıra var bekleyin’ diyerek saatlerce bekleme salonunda bekletilmek, tükenmek, “Rabat’a git, şu evrağı da iste”,  “ Kazablanka’ ya git şu evrağı getir”  Rabat Kazablanka git-gel derken beynim yanmıştı. Polisin ofisine gittiğimizde “Birlikte oldunuz mu?” sorusu ile karşılaşmak ta çok değişikti. Siz siz olun, şaşırmayın. Fas vatandaşı ile evlenen yabancılara sorulan standart bir soruymuş. Tabii ben bunu sonradan öğrendim. Öncesinde polis ofisinde "Bu ne biçim soru böyle diye..." yaygara kopardım

Polis binasından çıktıktan sonra sinirlerimiz zıpladı, neredeyse ağlayacaktım. Kafeye oturduk.Türkiye’ de evilik kararımdan vazgeçirmek için seferber olan insanlar bile beni  yıldıramazken, Fas' ta  evlilik işlemlerinden yılmıştım. Eşime ciddi ciddi “İSTERSEN VAZGEÇELİM, ARKADAŞ KALALIM”  bile dediğim oldu. Yeni gün ile hiçbir şey olmamış gibi otomatiğe bağlamış, evrakların hepsini ayarlamak için koşturmuştuk. Evraklar tamamlanmıştı ki araya resmi tatil girdi.Şaka gibi. Normalde bir ay süren evlilik işlemlerini hipodromdaki atlar gibi koşmamız sonucu iki haftada hallettik. 


17 Kasım 2011 günü Rabat’ ta, Türk konsolosluğunda evlendik. Sırada Fas hükümetinin nikahı vardı. Onun için de Kadı efendiyi mahalle arasındaki dairesinde çalışırken yakalamamız gerekiyordu. Kaç defa gittiğimizi hatırlamıyorum. En sonunda kapı açık, yerinde bulmuştuk. 21 Kasım 2011 tarihinde KADI nın kıydığı nikah ile evlendik.Birini unutursan diğer gün ile telafi et der gibi oldu mu  iki tane evlilik yıl dönümü. 

Sabrımın, sabrımızın  delik deşik edilmesine rağmen sonuna kadar mücadele ettik, yılmadık. 17 Kasım- 21 Kasım tarihleri benim için  evlilik yıl dönümünden  ziyade bir direniş hareketinin kutlamasıdır. Kutlu direniş haftasıdır.
DİRENİŞ HİKAYEMİN  CÜZDANLANMIŞ HALİ


Okuduğunuz için teşekkürler.
Sevda ELARABY

8 yorum:

 1. merhaba bu makale çok güzel bilgi verici. bende eşimi fas ta buldum onunla evlilik planları yapıyoruz. bana bu konuda bilgi verirseniz detaylı olarak yapmam gerekenleri çok yardımcı olursunuz. mail adresimi yazıyorum resital3441@gmail.com burdan mail atabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Umarım merak edip tekrar bu yazıya bakarsınız. Eşiniz olmak isteyen şahıs Fas ta evraklarını hazırlasın Türkiye de evlenin diyorum. Fas ta evlilik işlemleri çok uzun sürüyor. Altı sene öncesinin bilgileri ile sizi yanıltmak istemem. Evrakları Türkiye de Fas Konsolosluğu ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. Size çok çok kolaylıklar diliyorum. Allah tamamına erdirsin.

   Sil
 2. Bu yazıya girip yorum yazayım derken 2 - 3 yazıyı daha devirip, gittim yaklaşık 1 yıl önce yazdığın bir yazıya yorum yaptım. Tam çıkıcam, bu yazıya umut vermişim de boş bırakmışım gibi bir hisse kapıldım, nasıl duygusal bir günümdeysem artık. Şimdi içim rahatladı, çıkıyorum, iyi günler.

  YanıtlaSil
 3. Hep duygusal gunde kalın. 😂 Teşekkür ederim. Bu gece kızımı uyuttuktan sonra blog adresinize Cat kapı geleceğim. 😋

  YanıtlaSil
 4. ben de fas kızıyla türkiyede evlendim.2 yıl oturum aldım şimdilik.hep tr de kalacaksan sorun yok.fakat tr deki evlilik fas da geçerli olmuyor.bu yüzden bu sıkıntılara katlanmak zorundayız malesef,en iyisi baştan bu işe yanaşmamak.ya da bu meşakkatlere katlanmak...gülü seven dikenine katlanır,ama gerçekten hiç de kolay değil.daha ben yolun başındayım.fas a gidip orda evlenecez bide,,,ofofofofof

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tr de Fas li ile evlenen bir Turk arkadasim vardi. Fas ta yasiyorlar. Tekrar nikah islemi yapmadilar diye biliyorum. Sasirdim simdi. Farkli sehirden biri ile evlilik bile kolay degilken farkli ulke zorluyor dogal olarak. Kolayliklar diliyorum

   Sil
 5. Tr de evlenmek icin oturma izni sartmi kiz icin arkadaslar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turkiye de nasil isler bilmiyorum ama Fas ta oturmak icin kart cikartiliyor. Epey kosturtan turden. Turkiye bu konuda daha kolaylik saglayan bir ulke.

   Sil