3 Kasım 2016 Perşembe

HAYATIN NERESİNDENSİN? 2 (KERPİÇ EVDEN ANILAR)FAİZCİ HACI dedemizden kalan 2 katlı, bahçeli, müstakil kerpiç evi halen daha özlemle anarım.  

Ev,  her taraftan nefes alıyordu. Öyle ki tavana baktığımda dört mevsimi evimize misafir eden büyük açıklıktan, yıldızları görebiliyordum. Ev yıkıktı, döküktü fakat bir çok starın mektup gönderdiği bir adresteydi: Hasanbey Mah. Harmanlar Cad. No: 5 Mudanya 
Aydan Şener, Cenk Koray, Serdar Gökhan, İsmet Özhan, Nilüfer, Cüneyt Arkın ve rinso reklamının tatlı yüzü Özgür Özgülgün.  Zaman zaman ablam sanatçılara mektup yazar, hayranlığını dile getirir ve imzalı fotoğraf göndermesini rica ederdi. Genelde de imzalı fotoğraf gelirdi. Bazen 'ona imzalı resim geldi ben de yazayım bana da resim gelsin' yarışı olurdu.

Evin üst katında üç oda bir mutfak vardı ve odalardan biri güvensiz olduğu için kullanmıyorduk.  Her odanın kapısı mutfağa çıkıyordu ve mutfağın gizli bölmelerinde gece kuşları yaşıyordu. Gece olduğunda mutfak tam bir görsel şölene ev sahipliği yapıyordu. Odadan her mutfağa çıkmak istediğimde kapının kenarından kontrol amaçlı kafamı uzatır ve geliyor diye bağırarak kapıyı kapatırdım. Her sabah bir ben bir ablam olmak üzere  sırayla kümesten tavuğun yumurtasını  çalmak gibi kabus  görevimiz vardı. Hain horoz ve tavuğun saldırılarından yıldığım zamanlarda ablama rüşvet verir, sıramı savardım. Hatta param olsa kümese gidiyor gibi yapıp bakkaldan yumurta alıp gelirdim. Ablamda yapmaya üşendiği her iş için bana rüşvet verir ve işini bana yaptırırdı. O zamanlar bizim evde çark böyle dönüyordu.

Bazı geceler tüfek sesine irkilir ve uyanırdık. Yan komşumuz Süleyman amca "SAMİ SİZİN KÜMESE SANSAR GİRDİ" diye seslenir bazen sansarın tekrar geldiğini söyler ve pencereden tüfekle ateş ederdi.  Pencereden pencereye, evden eve seslenmenin en büyük iletişim ağı olduğu güzel günlerdi. 

İkinci bölümün de sonuna geldik  Hayat hepimizi bir yerlere sürüklüyor öyle değil mi? Gittikçe ilginç bir hal alan hayat yolculuğumu yazmak istedim. Hayatın Neresindensin? 3. Bölümde ilkokul anıları ile buradayım.  Okumak için linki tıklayın: http://sevdaelaraby.blogspot.com/2016/11/hayatin-neresindensin-ilkokul-anilar.html

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ELARABY


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder