1 Ağustos 2018 Çarşamba

O BİR SİYAM SOYLUSU


MUTLU YILLAR 
Şu bir gerçek ki kedimi, kedim ile yaşadığım evi ve o zamanları çok özlüyorum. Eğer ki kader ağlarını örüp beni Fas' a roketlemeseydi ömrümün sonuna kadar seninle yaşamak isterdim olips şekeri gözlü kızım.

Şimdi bana ATLARA FISILDAYAN ADAMI çağırın. Belki bu sözlerimi kedilerin anladığı dilde tercüme edecek arkadaşı vardır...💀 

Zor zamanlardan geçtiğim günlerde hayatıma dahil olan en güzel canlıydı  kedim. Arabanın arka koltuğundaki kafesten çıkmak için çabalıyordu. Burnu kanayınca kıyamamış kucağıma almıştım. İşte ilk tanıştığımız o günden bir kare.

KEDİMİ İLK GÖRDÜĞÜM AN
Sürekli kaşınıyordu. Gözleri de hafif şaşıydı sanki. Kediler içinde yaşamış biri olarak gördüğüm en cana yakın kediydi. Aldığım en güzel hediyeydi.  Aynı dili konuşmuyor birbirimizi yormuyorduk desem de inanmayın. Kavga ettiğimiz günler oluyordu. O bana farklı türden miyavlıyor ben de ona kendi dilimden saydırıyordum.

Henüz beraber yaşamaya başlamışken tatil planım belirdi. Kaşınıyordu, tüyleri hafif dökülmüştü ama vakit bulup veterinere götürme fırsatım olmamıştı kediyi. Tatil dönüşü ilk iş kontrole götürecektim. Annem ve erkek kardeşime kediyi bırakıp tatile çıktım. Tatil dönüşü kardeşime de bulaşması ile kedinin uyuz olduğu ortaya çıktı. Açıkçası başından tahmin ediyordum ama bizimkilere söylememiştim.

Kedi hem çok kaşınıyor hem de sümkürüp duruyordu. O kadar çok veterinere götürdüm ki maaş belli, ev kira derken zorlanmaya başladım. En sonunda kediyi karşıma aldım ve dedim ki: “Seni veterinere götürecek param kalmadı. İyileş veya öl. Seçim senin” ve KEDİ İYİLEŞTİ.

SÜMÜKLÜ BİR FOTOĞRAFI = 
PARKTA BİR GÜN
Bir evde kedi varsa ve çok özgür takılıyorsa o evde olay bitmez. Bir sabah uyandığımda tepemde tatlı tatlı oynayıp duruyordu. Fark ettim ki serçe öldürmüş, yetmemiş yatağa getirmiş. Bu görsel şova tanık olduğum için saatlerce hönkür hönkür ağlamıştım. Bir sabah yine  kedinin çıkardığı garip ses ve gürültüye  uyanmıştım. Yerde siyah bir şey gördüm. “Yine mi tokamı aldın?”  demem ile yerdeki siyah şeye uzandım, elime aldım. Yeni öldürülmüş, halen sıcak bir gece kuşu. Sabahın beşinde nasıl ciyak ciyak bağırdığımı tahmin bile edemezsiniz.
  
Su saatini okuma bölmesindeki aradan dolaba oradan da eve giriş vardı fakat bu kadar küçük bir bölmeden insan giremezdi. Eve geldiğimde kapıyı açtığımda karşımda tekir bir kedi duruyordu. Gözlerimi ovuşturup “Benim kediye ne olmuş böyle? “ dedim. Neyse ki idrak etmem uzun sürmedi. Kedi dişi mi, erkek mi baktım. Erkek olsa biraz daha kaba davranabilirdim. Komşumuzun dişi kedisi olduğunu anladım. Eski Siyam' da tapınak bekçiliği yapan siyam soyu ile uzaktan yakından bağlantısı olmayan, tüyleri korkudan kabarmış, çakma siyam kedimi masanın altında saklanırken buldum. Psikolojisi düzelene kadar sevdim, konuştum.
NORMALE DÖNDÜĞÜNDE
YAŞADIĞI KORKUYU ANLATIRKEN
En sinir olduğum şey evime gelen kişinin kedimden rahatsız olmasıydı. Neyse ki çoğu arkadaşım kedi seviyordu ve en yakın arkadaşlarımdan yatılı misafirliğe gelenler ise kedimle bile uyuyordu. Ailemden ablam ve teyzemi evimde ağırladığım çok oldu. Hepimiz kediyi çok seviyorduk. Zaten kader bir gün ağlarını örecek kedi benden sonra ikisiyle de yaşayacaktı Arkadaşlarımdan da  çoğu zaman Filiz ve Elif gelirdi kalmaya. Sohbetlerimize kulak misafiri olurdu kediciğim. Misafiri kıskandığında mışıl mışıl uyuyan misafirin yatağına yayılır, misafirimi yataktan atmaya bile kalkardı. Elif’ in başına böyle bir olay gelmişti mesela. Bir gece iş yerimden arkadaşım Emel gelmişti kalmaya. Gece sohbet ederken kedinin ANNE der gibi  ses çıkarması sonucu “senin kedi konuştu” diyerek uyuyamadığı da olmuştu.

Popüler bir kediydi Aşkım. Mahalledeki çocuklar zaman zaman kapımı çalar, kediyi sevmeye gelirlerdi. Bazen de parkta gezdirirken etrafımız birden çocukla dolardı. Bir gün parkta kadının biri "BU KEDİNİN GÖZLERİ ŞAŞI" demişti ben de Hayır! kedim şaşı değil! Gözleri aynı noktaya bakıyor sadece demiştim.  Maaşımı aldığımda kira ödemesi  ve faturalardan sonra  ilk alınacaklar listesinde kedi maması ile kedi kumu vardı. Benim ihtiyaçlarımdan önce gelirdi kedimin ihtiyaçları. Arkadaşlar çocuğunu anlatırken ben kedimi anlatırdım. Benim güzel kızımda AŞKIM. 

Evlilik ve beraberinde ülke değişimi sırasında ciddi bir karar vermem gerekmişti. Kediyi Fas’ a götür veya Türkiye’ de bırak. İlk başta gelip alırım diye teyzem ve ablama emanet ettim fakat daha sonra kendi kaderime ortak etmek istemedim. Evliliğimde yaşayacağım aksi bir durumda tek başına dönmek vardı bir de kedi ile dönmeye çalışmak vardı. Kedi için gerekli  evraklar hazırlamak vardı ki evlilik işlemlerinde evrak işlemleri için koşmanın  nasıl ölüm olduğunu görmüştüm. Veteriner ile görüşüp kediyi ülkemde bırakmaya karar verdim. Veteriner de kabul etti fakat ablam dayanamadı kediyi veterinere vermek istemedi. Kedi bir müddet teyzem ve ablam ile yaşadıktan sonra ablam evlendi ve daha sonra kedi teyzem ile yaşadı.

TEYZEM VE AŞKIM
ABLAM VE AŞKIM

Bu zaman zarfında “Gel kedini al“ mesajları 7 bitirdi beni. Yaklaşık üç yıl boyunca zaman zaman bu mesaj hortluyordu ve bana ulaşıyordu.Yaklaşık 1500 Tl masraf yapıp uçak bileti almak sonra Kazablanka, İstanbul, Mudanya derken Bursa ya gitmem gerekiyordu kediyi almam için. Teyzem de biliyordu gidemeyeceğimi ve kediyi alamayacağımı ama aramız hem limoniydi hem de onun da kendine göre sıkıntıları vardı. Daha sonra çok üzüldüğüm ve bu konuda daha çok üzülmek istemediğim için kediden vazgeçmeyi öğrendim ve “Bakmak istemiyorsanız sokağa salın”  diyecek kadar rahat bile olmayı başardım. (Sokağa salamayacaklarını biliyordum) Nihayetinde kediye ablamın bakması ile kafam rahatladı. (Buraya bir tabela asasım geldi. ŞÜKÜR NAMAZINA GİDİYORUM, DÖNECEĞİM =)

Kediye emeği geçenlere teşekkür etmeyi düşünmüyorum. Sonuçta KEDİM sevgisini göstererek, ortamın negatif enerjisini emerek, sosyal medya hesaplarında yayınlanan fotoğraflarda boy göstererek gereken teşekkürü yapmıştır. ŞAKA ŞAKA. 😆  Kedimin maması, kumu, sevgi ihtiyacını karşılayan ve kum tanesi kadar bile olsa emeği geçen herkese teşekkür ederim. 

BEN VE AŞKIM

Bize yol ve yolculuk gözüküyor. 9 OCAK tarihinde yine buradayım. Bilgisayardan okuyorsanız sağ üst köşede, telefondan okuyorsanız yazının aşağısında bir yerlerde  TAKİP ET yazıyor. Yeni yazılarımdan haberdar olmak için takip etmeyi unutmayın. Sağlıkla kalın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ELARABY


2 yorum:

  1. Kızımla karşılıklı otursanız 1 hafta 10 gün hiç sıkılmadan kediler, kedilerin özgür yaşamı, kedinin evin patronu olması, en ekonomik ve kaliteli kedi mumu, kedi hastalıkları, ücretsiz veya az bir ücretle yaptırılabilecek kedi hizmetleri gibi konularda muhabbet edebileceğinizi düşündüm. Hatta ortak bir kitap bile yazabilirsiniz sanki, güzel olurdu. O da iyi anlatır, iyi yazar. Yazılı muhabbetin her zamanki gibi akıcı olmuş bu arada, eline sağlık.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Güzel olurdu gerçekten tanışmak, muhabbet etmek. Kedilerle büyüyünce kediler hakkında konuşulacak çok konu oluyor. Teşekkür ederim.😃💖

      Sil