20 Ekim 2018 Cumartesi

FAS - ASİLAH

Tırtılım ASİLAH' ta KELEBEK oldu =)

ASİLAH, Tanca' ya 45 dakika, en fazla 1 saat mesafe uzaklıkta mis gibi bir yer. Her sokağında sanat var. Tablolar, kumaşlar, bileklikler, küpeler, şapkalar, duvar boyamaları, dekoratif saksılar, tarih...
 Var da var. Mavi&Beyaz bir güzellik.💙
EVİN DUVARINA BAHAR GELMİŞ.
Konaklamak için ev kiralanabildiği gibi oteller de var. Eğer ki kalabalık bir aileyseniz tabii ki ev kiralamak çok daha ekonomik. Pazarlık yapmak ise şart. Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Arapça bu dillerden birini konuşabiliyorsanız büyük avantaj. Yabancı dil bilmiyorsanız kağıt üstüne rakam yazarak fiyatta  pazarlık işlemini halledebilirsiniz. 

27 Şubat Ressamlar Günü Kutlu Olsun 💙💚💛💜
Bu arada bilmeyenler için OKUNUŞUYLA Fas' ta kullanabileceğiniz en basit fakat en çok kullanılan kelimeleri yazayım:
Hayır "LA",
Evet "NAAM veya EE", 
Teşekkür ederim "ŞÜKRAN", 

Tur şirketi ile geziye katıldıysanız dil sıkıntısı zaten olmaz da tek başınıza yollara düştüyseniz ve dil bilmiyorsanız size tavsiyem yanınızda Fransızca, İngilizce, Arapça bir sözlük bulundurmanız. İşin içinden çıkamaz ve yardıma ihtiyaç duyarsanız  blog yazımın altına yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince, imkanlar elverdiğince.😉

SAKSILARIN GÜZELLİĞİNE BAKAR MISINIZ?
FES BAŞIMA FES BAŞIMA.

Asilah büyük bir yerleşim yeri olmadığı için saatlerinizi almaz. Sakinliği, enerjisi sizi hayran bırakır ve tüm gününüzü burada geçirmek istersiniz. Yol boyunca deniz ürünleri yiyebileceğiniz çok güzel salaş restaurantlar, oturup dinlenebileceğiniz cafeler mevcuttur. Her sokağı sanat kokan bu güzel yerleşim yerine aşık olabilirsiniz. ❤😍

ASİLAH' TA BİR CADDE

Gayet temiz, geniş caddeleri var. Ara sokaklar da aynı şekilde çok temiz. Asilah' a her gidişimizde çok sayıda turist ile karşılaşıyoruz. Özellikle yazın. Şehrin girişinde, sahil kıyısında fayton durağı var. Asilah' ı sahil boyunca gezdiriyor. Fiyatları bilmiyorum fakat yine pazarlık yapılmalı diye uyarayım.

Büyük beyaz taksiye binecek olursanız altı kişi alıyor ve kişi başı ücret ödeniyor. İsterseniz taksi şoförünün gün içinde size hizmet etmesini de sağlayabilirsiniz.  Taksi şoförleri dönüşümlü çalışıp, belli bir saatte taksiyi diğer şoföre teslim ettiği için belli bir süre zarfında size hizmet verebilirler. Mesela Tanca' da saat 15:00 olduğunda taksi şoförünün vardiya değişim zamanı olduğu için yolcu almaz.

 Yolcu sayısını üçle sınırlayan diğer taksiye binerseniz de taksimetreyi açtığına ve sıfırlamış olduğuna dikkat edin. Eğer ki sizden önce bir yolcu aldıysa taksimetreyi sıfırlayamaz. Sizin burada dikkat etmeniz gereken taksiye bindiğiniz an itibariyle taksimetrede yazan tutarı not etmeniz. Bir önceki yolcunun gittiği yolların ücretini de ödemeyin 😄 Amacım burada insanları kötülemek veya kaba tabiriyle şoför turisti öpüyormuş izlenimi vermek değil, yanlış anlaşılmasın fakat tedbirli olmak iyidir. Fas' a ilk geldiğim senelerde taksiye tek başına binip, eve dönmüştüm. Şehir merkezinden eve geliş ücreti en fazla 17 Dirhem tutuyordu fakat taksi şoförü verdiğim 100 Dirhem in üstüne yatınca olanlar oldu. Ne mi yaptım? Taksinin kapısını açtım," HARAMİ!" yani hırsız diye avaz avaz bağırdım. İngilizce "PARAMI VER!" diye de ekstradan kafasını şişirdim.😠😒 Taksinin yolcu alması gerekiyordu. İnsanlar da benden yana olunca adam paşa paşa paramın üstünü geri çevirdi. Ben bunu yaşadım diye siz de aynısını yaşayacaksınız demiyorum fakat yaşama ihtimalinizi sıfırlamak istiyor olabilirim 😂 Kısaca tecrübem yaz dediği için yazdım.


Duvarların güzelliğine dayanamayan ben, konu mankenlerini devreye soktum. 
Fas, Arap ülkesi olabilir fakat insanlar birbirine karışmıyor. Kapalı kişiler de açık kişiler de denizde kendi tarzı giyimiyle  yüzüyor. Denizde gönül rahatlığı ile yüzmek mümkün yine de güvenlik ve rahatlık açısından halk plajlarını değil de özel plajları tavsiye ederim. Gün batımını deniz kenarında oturup izlemek te en büyük keyif.🌅

Keyif insanının hali böyle oluyor

Ola ki yolunuz Fas' a düşerse cebinizde Fas haritası, 🌍 rotanızda muhakkak ASİLAH olsun. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim
Sevda ELARABY


2 yorum:

  1. Kesinlikle gitmek istediğim ülkelerden biri. Bu ara her yerde Fas'a ait bişiyler görüyorum, evrenden mesaj mı var bana acaba :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. 😄 Fas' a gelecek olursanız Kurban Bayramı ve Ramazan ayına denk getirmeyin. Küçük bir tavsiye olarak bunu da ilave etmiş olayım.

      Sil