1 Ekim 2017 Pazar

2 HAFTADA 5 KİLO GİDERSE


Merhabalar. Daha önceki yazımı okuduysanız bu sene tüm fazla kilolarımdan  kurtulmayı hedefleyip,  12 Nisan günü diyete başladığımı bilirsiniz. Bilmiyorsanız da şimdi öğrenmiş oldunuz. Hedef ile sonuç arası bir ilişki olması için elimden geleni yapacağım demiştim. Küçük adımlar var. O ilişki olacak eninde sonunda 😄 buna söz veriyorum ✌

Her ne kadar Karatay Diyetine niyetlenmiş olsam da bu beslenme tarzını ömrümün sonuna kadar uygulayamayacağım için Karatay Diyetine (bir bölümüne ) ilaveten Dukan Diyetinden ve  iki diyetisyenin önerileri & tariflerinden yola çıkıp kendi beslenme programımı oluşturdum. Şu an ismi diyet olsa da aslında sağlıklı beslenme programı diyebilirim.

Herkes kendi bünyesini bilir. Niçin kilo aldığını da bilir. Kilonun sağlıksız beslenme kadar psikolojik sebepleri de vardır. Örneğin ben kendime Neden kilolu olmayı seçtiğimi sordum ve cevap vermek için bir müddet bekledim. Hemen gelen cevaba pek güvenim yok. Genelde gerçek olan cevap biraz düşününce ortaya çıkıyor ki ben de soruma gerçek cevabı aldım.
Fas a ilk geldiğim yıllar o kadar çok taciz edildim ki ... Adım başı peşime takılan, arabasıyla takip eden, yolun kenarına aracı park edip laf atan, ısrarcı, teşhirci  insanlardan bıkmıştım. Fas tan nefret ettim o dönemler. Dedim ki kilom olursa yaşımdan büyük gösteririm. Onca genç bakımlı güzel kız varken kimse beni rahatsız etmez, ben de rahat rahat gezinirim . Artık nasıl canıma yettiyse. Tabii ki başka sebeplerde vardı fakat en büyük faktör buydu. Kilo aldıktam sonra tacizler durdu eyvallah ta kilodan ötürü istediğimi giyememek, kendimi beğenmemek başladı. Rahat rahat gezerim düşüncesi  ile alınan kilolar evden dışarı bile çıkmak istemeyen birine dönüştürdü beni.
Dediğim gibi taciz dışında başka sebeplerden dolayı da kilo aldım.
Bir oturuşta iki büyük boy pizza, bir büyük yaş pasta yiyecek kapasiteye ve iştaha sahiptim mesela. İlk olarak biraz kendime dur demeliydim.  İlk üç gün diyet değil terbiye programı uyguladım ve sabah öğle akşam sadece yoğurt yedim. Müthiş bir fren oldu kendi adıma. Daha sonra da hayatım boyunca uygulayacağım uygulamak istediğim beslenme programını devreye soktum.

Beslenme programımda olanları kısaca özetleyim:
*Her sabah diyete uygun doyurucu bir  kahvaltı.
*İki öğün beslenme. Çok acıkırsam öğlen, arada meyve, yoğurt, ceviz ile geçiştirme. (Diyetisyen Özge hanım ve Andaç beyin tavsiyesine burda uymadım 🙈 Prof. Dr. Canan Karatay a uydum😅)
*Beyaz ekmek  ve yapay şeker ile vedalaşma.
*Yemek tabağını küçültme.
*Sabah yeşil çay, gün içinde bir bitki çayı içme
*Bol su
* Açık havada  veya evde 30 dakika yürüyüş
* Yumurta tüketimi
*Zeytinyağı tüketimi
*Gece 23:00 - 03:00 arası uyumaya çalışma. (Yağ yakımının olduğu saat dilimi)
* İp atlama.  (Bunu Mayıs ayında uygulayacağım kısmetse . Şimdilik yürüyüş yapıyorum )
... diye gidiyor liste. Youtube kanalında  Diyetisyen Özge Bezirci  ve yine Diyetisyen Andaç Yeşilyurt' u takip etmek te ekstra. Canan Karatay' ın konuk olduğu  tüm videoları izlediğim ve Dukan diyet kitabını okuduğum için bilgileri tekrar etme gereği duymadım.

Sonuç: İki haftada beş kiloya elveda dedim  Kilolar Yağ, su, şeker nereden gittiyse artık 😄  gitti mi? Gitti. Umarım ihtiyaç sahibi birinin bedeninde hayat bulur. 😂Beş kilo gidince giyemediğim ve giremediğim bir kot pantolonumu giyebildim mesela. Müthiş mutlu oldum. Bu arada hiç aç kalmadım. Ben başarabiliyorsam herkes başarır.  Tüm kilo fazlası olan arkadaşlara tavsiye ederim. Niyet edin ve başlayın. Sağlığınız için 👍
Ara Not: Efendim benim evde yürüyüş bandı yok, evime yakın yürüyüş yapacağım park vs vs yok diyorsanız sizi evde rap rap yürütecek birini tanıyorum 😄 linki tıklayın ve yürüyün gari 😉😄
https://youtu.be/wuDp6v_oL34

Son olarak paylaşmak istediğim bir konu var. Yeme, spor, vakitli uyanma gibi gibi alışkanlıkların  yirmibirgün uygulandığında hayatımıza bağdaş kurup oturduğunu biliyor musunuz? Ve işlenmiş  yapay şekeri hayatımızdan çıkarmak için güzel bir fırsat olduğunu.
1 Mayıs 2017 tarihinde diyetisyen Özge Bezirci ile  ŞEKERSİZ 21 GÜN  programına davet ediyorum sizleri.
Bu süre zarfında bazı kişilerin iki - üç kilo kaybettiğini de yazayım tam olsun.

1 MAYIS tarihinde  ' ŞEKERSİZ21GÜN ' e BEN VARIM.  SEN DE VAR MISIN?NOT: Ayrıntılı bilgi için bu linki tıklayın : https://www.instagram.com/sekersiz21gun/

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder