16 Ocak 2018 Salı

FAS - RAMAZAN AYI


Fas' ın Tanca şehrinden merhabalar.  Malum ramazan ayına sayılı günler var. Fas' ta Ramazan ayı ve Ramazan Bayramının nasıl geçtiğinden biraz bahsedeceğim.

Ramazan ayına girmeden önceki pazar günü saatler muhakkak geri alınır. Bu uygulama her sene yapılır.  Türkiye de takvim sistemi ile çok önceden bilinen Ramazan ayı Fas'ta ayın durumuna bakılarak öğrenilir. Kayınpederimin dediğine göre Ay ın çok ince bir belirginliği olmalı.Ramazan ayına girmeden önce kadınlar,  pastaneler  hummalı bir şekilde  çalışır.  Geleneksel chebakia tatlısı pişirilir. Sellou ya da sfuf denen  enerji veren içinde  margarin, şeker, fıstık, baharat, badem, zeytinyağı, bal, un gibi gibi çok sayıda malzeme olan cilde faydalı karışım hazırlanır.

Harira çorbası pişirilir (Genelde bu çorbanın yanında haşlanmış yumurta yenir ) Hepsinin tadı harikadır.
İftar saatinde bizim kültürümüzde ki gibi çeşit çeşit yemeklerin olduğu bir sofra kurulmaz.  Muazzam bir kahvaltı sofrası kurulur. Harira, haşlanmış yumurta,  sfuf, hurma, tavuklu börek, geleneksel hamur işleri, ekmek çeşitleri, nane çayı, süt, kahve, meyve suyu gibi hafif yiyecekler & içecekler tüketilir.
Tatlı olarak şerbetli, üzerinde susam olan chebakia  tüketilir.  Sahurda ise bizim iftarda kurduğumuz türden bir sofra kurulur. Kısacası bizim sahurumuz Fas ın iftar menüsü,  bizim iftar menümüz Fas' ın sahuru olur. 
İftar ve sahur arası genelde  yemek yenmez ama bazen atıştırmalık birşeyler yenilebilir.


Gün içinde hayat ağır işler. Açık market, bakkal, cafe, restaurant  bulmak zordur.    Açık olanlar vardır ama istisna. Genelde akşam üstünde açık olur. Halk bunu bildiği için ihtiyaçlarını ona göre temin eder. Akşam üstü  restaurant ve cafeler iftar menüsü için hazırlık yapar. İftar saati güzeldir.  Fas kültürüne ait müzikler eşliğinde gelen iftar tabağı ise  muhteşemdir.

Gece hareketli geçer. Bu hareketlilik sahura kadar sürer. İnsanlar deniz kenarında,  sahilde, evin balkonunda dinlenerek zaman geçirir.  Bazen sahilde konser,  etkinlik olur.  Çocuk parkları ise  cıvıl cıvıldır. Küçücük çocuklar bile geç vakit olana kadar oturur. İlk sene yadırgamıştım ama bu bir kültür. Mukayeseyi bırakıp olduğu gibi kabul etmeyi öğrendim.

Şirketler Ramazan ayına girmeden önce çalışanlarına üzerinde  belli bir meblağ yazan alışveriş fişi verir.  Alışveriş yapılabilecek mağazalar, marketler  vs. Liste olarak ta belirtilir. Geçen sene 500 Mad (Dirhem) vermişti şirket. Bu sene ne olur bilmiyorum.  Yardıma muhtaç kişilere ücretsiz iftar yemeği veren yerler  de olur.


Türkiye de Ramazan ayında oruç tutmayan bir kişi sokakta su içse en fazla bazı kişilerce tepki görür. Beş yıl önce öyleydi. Şimdiki zaman için bir fikrim yok.  Fas vatandaşı Ramazan ayında sokakta yemek yer,  su içerse cezası hapis.  ( Arkadaşım böyle bilgilendirmişti. Yaşlı meclisi ile konuştum, onayladılar. Gençler onaylamadı) Ramazan ayında Fas a gelirseniz dışarıda  yiyen, içen kimseye denk gelemezsiniz. Ayıp olduğu için veya hapis cezası...

Ramazan Bayramı da yine ay sistemi ile anlaşılır. Ay ın durumuna bakılarak ramazanın bittiği anlaşılır. Ay hali 😄
Ramazan Bayramı sabahı muhteşem olur. Çok severim. Mahallede boş araziyi cami gibi düzenlerler ve müthiş bir kalabalık geleneksel kıyafetler ile namaz kılar. Bayramlaşma olur. Daha sonra herkes evlere dağılır.


Ailede eşimin annesi büyük olduğu için alt ve üst kattaki akrabalar pişirdikleri kekler tatlılar, geleneksel hamur işleri  ile bizim bulunduğumuz daireye iner. O kadar kalabalık oluruz ki salonda oturacak yer kalmaz. Muhteşem lezzetler masaya,  gülüş, cümbüş ve  kahkahalarımız da salona  renk katar.
Ramazan ayı ve Ramazan Bayramının dolu dolu yaşandığı bir ülkedir Fas.Ramazan ayına girmeye az  zaman var fakat ben şimdiden hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum.  Sağlıkla, keyifle kalın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY8 yorum:

 1. Bizede çocukken ramazanda sokakta bir şey yiyip içmeyin diye öğretirdi büyüklerimiz.Oruç tutanların canı çekmesin diye.Anadoluda bilmiyorum ama İstanbul'da ramazanda rahatça dışarda yenilip içiliyor.En azından merkezi yerlerde.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur. Dini inanış farklılığı, sağlık sorunları ve bakış açısı farklılığı sanırım.

   Sil
 2. Merhaba Sevda :)
  Biyografini okudum, ben pek olamasam da cesaretli insanları severim :)
  Hayırlı ramazanlar diliyorum şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Hayırlı Ramazanlar, sevgiler.😊

   Sil
 3. Hapis cezasına ayar oldum. Böyle şeyleri hiç anlamıycam galiba ben. Bir de, merak ettim, Ramazan yaklaşırken gıda maddelerinin fiyatlarına zam yapılması gibi bir eğilim var mı? Burada da onu anlamıyorum mesela. Özel bir sevap döneminde böyle bir tavır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hapis cezası olduğunu ilk Tanca da bir arkadaşımdan duymuştum. Yaşlılar hapis cezası var dese de genç kesimin sözüne inandım ben hapis cezası yokmuş sadece ayıp diye bazen uyaranlar olurmuş. Bu arada Ramazan ayında fiyatlara zam yapılmıyor.

   Sil
 4. Peki neden ramazanda saatler 1 saat geri alınıyor.ramazandan sonra eski haline dönüyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enerji elektrik tasarrufu. Evet. Ramazan bitiminde eski haline dönüyor.

   Sil