17 Ocak 2018 Çarşamba

FAS - KURBAN BAYRAMI

Bu sene yazın tadını çıkardık pozu😂

Efendim Kurban bayramı yaklaşıyor. Bayram kültürünü halen yaşatıyorsanız ne mutlu size.

Fas ta bayramlar bayram tadında yaşanır en azından eşimin ailesinin evinde böyle.   Ramazan Bayramı daha sakin cici geçerken Kurban Bayramı hareketli, yorucu geçer diyebilirim.

 Hayvanın kesimi, kesilen etlerin poşetlenmesi, delik deşik edilip tüm organların çıkartılması  baharatlanıp  terasta ipe asılıp kurutulması, tütsülenecek kısımların gençlere verilmesi, postların mahalle mahalle gezen adamlara verilmesi diye gider bu bayram.

Kanlı canlı ve kokuludur.  Hayvanın kellesini vs tütsüleme işlemi mahalle aralarında gerçekleşir ve  sanki bütün mahallede oksijen tükenir. Her yeri tütsü kokusu kaplar.

Savaştan çıkmış bir şehir gibi...


Kazablanka da aile evinin tam karşısında boş arazide yaparlar tütsüleme işlemini ve gençlerin aldıkları ücret aman aman para değildir.   Oksijenin yok edilmesi dışında görsel kirlilik diyebilirim. En azından benim için.

Tırsıyorum bu görüntülerden 😨

Bizim ülkede öyle önüne gelen Kurbanlık alamaz diye biliyorum. Bu ülkede çoğu kişi kurbanlık alır. Çok ama çok fakir olanlar hariç.  Çoğu eve et girer bu bayram.  Yatıp kalkıp et yenir. Kavurma yapmazlar bizdeki gibi.  Et tajin, et şiş, köfte olarak sofralara konur. Aslında insanların günlerce et yemesini de anlıyorum.  Kalabalık aileler ve yılda bir defa doyumluk et giriyor eve. Hoş bu kalabalık aile de kendi seçimleri. Bekar kız bana şimdiden evlendiğinde dört çocuk yapacağını, çok çocuk sevdiğini anlatıyor. Yani verebileceği imkan çok ta umurunda değil. Fakirliğin ciddi anlamda yaşandığı topraklarda vizyonu dar bir kızın sevmelik çocuk yapması...  Kafa tatili dedikleri böyle bir şey. Kafa ne güzel tatil yapıyor maşallah.

Konumuza dönelim.  Kurbanlık hayvan fiyatları  Türkiye' ye kıyasla aman aman pahalı değil. Geçenlerde "Bu sene çok yağmur yağdı,  kurbanlıklar pahalı olmaz"  diye de söylüyordu  eşim. Fiyatlar henüz belli olmadığı için kesin bilgi veremeyeceğim ama küçükbaş hayvan 1500 Dirhem den başlıyor diye bir paylaşım gördüm.

Normal günde de motorla gezdirsene vicdansız.  😂


Pazarlık yapabilirsen 1500 değil 1400 e alırsın falan filan. 100 Dirhem deme o bile kardır.   Bazen kurbanlık hayvanın kaçtığı  veya öldüğü de  olur. Tıpkı bizim ülkede olduğu gibi.   Mesela bir kızcağız geçmiş senelerin birinde  kurbanlık satın almış ve hayvan yolda yürürken eceli gelip ölmüş. Kız ağlayarak arkadaşına bu olayı anlatmış.   Arkadaşı da  bunu kahkahalarla gülerek bana anlatmıştı. Yani böyle arkadaş diye geçinen  manyak insanlar da var her  toplumda 😂
Yatılı misafir. 


Kurbanlık hayvanı koyacak bir yer olmayan  evinde bir oda açar. Bir komşum da şahit oldum.  Eşimin ailesinin  bodrum katında  durur kurbanlıklar. Aile  apartmanın da   her aile iki adet koyun almış olsa (ki olur, oluyor ) altı adet koyun eder.  Bazen üç aile birleşip bir de büyük baş hayvan alsa (ki alınıyor) apartman giriş kapısından girdiğiniz gibi buram buram bir koku öper yanaklarınızdan 😃 Köy evlerini ahır kokusunu kısaca doğal hayatı kucaklar gibi olursunuz bir an...


Erkeklerin bol bol hayvan kestiği  kadınların temizlik, mutfak, misafir ağırlama ile uğraştığı bu bayramda insanların hoşafı çıkar.   Bu hoşaf olma durumu  beni teğet geçer.  Kan tutar ve hayvan kesimi & et kesilmesi olaylarına bakamam. Mazeretim var rahat gelinim ben. Bir işin ucundan tutmam gerekiyorsa tuttum ve blog yazısı konusu yaptım.
Ben hiçbirinizi yemeyeceğim merak etmeyin.  

 Bu kültürün  insanları  çocukluğundan beri defalarca bu kesim anına şahit oldukları için rahattırlar. Hatta kesim anını  kahkahalar ile gülerek anlatanlara bile denk geldim. En tuhafıma giden ise hayvanın kellesini kendi başı gibi koyup fotoğraf çektiren birinin internette o fotoğrafı  paylaşımıydı.  İnsanoğlu amacından sapmayı  her zaman başarmıştır zaten.
Eid,  Bayram demek. Moubarak yani mübarek.  


 Bir turist için Ramazan ayı (açık market &restaurant zor bulunur) Kurban Bayramı haricinde  Fas güzeldir. Turizm şirketlerinin bayram paket turlarına katılıp Fas a gelme hatasını sakın yapmayın. Benden söylemesi.

Okuduğunuz için teşekkür ederim
Sevda ALAN ELARABY

4 yorum:

 1. Bizde kurbanlıklar ateş pahası.Benim çocukluğumda herkes evinin arka bahçelerinde kurban keserdi bizde seyrederdik:( Alnımıza kurbandan kan sürerlerdi.Ama öyle tütsü falan bilmeyiz.Kavurma pilav menüsü, kalan etlerin komşulara dağıtılması falan.Bunlar artık kalmadı ,herkes 10 gün tatil, nereye gitsek derdinde.Maalesef.İyi bayramlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrıca bu ülkede kimse komşuya et dağıtmıyor. Herkes kestiği hayvanı iliğine kadar yiyiyor. Eski bayramlar tadında İyi bayramlar ❤

   Sil
 2. Fas'ta bayram gözümün önüne geldi, bide bayram eleştirisi yapanlar bir de bunları görsün diyeceğim. Tütsülemek, kurutmak işi zahmete dökmüşler. Bayramın kültür alışverişi kısmını uluslararası düzeyde yapan bir gelin olarak kutluyorum sizi. En zor kısmı bu aslında. Şimdiden bayramınız mübarek olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. İyi bayramlar size de ❤

   Sil