1 Kasım 2017 Çarşamba

GÖLYAZI - PİŞMANIM, KORKUYORUM. NAYIRRR!

KORKU PİŞMANLIK NE ARARSAN.
Gölyazı,  Bursa ilinin Nilüfer ilçesine  bağlı şirin bir mahalleymiş. Açıkçası ben köy sanıyordum.

Bundan yedi yıl önceydi diye hatırlıyoum. Motorcu arkadaşlarla kahvaltıya gitmiştik. Göle yakın bir çay bahçesine oturup keyifli muhabbet etmiş,  güzel zaman geçirmiştik. Bahar dı ve sakindi.

Bu sene Türkiye tatilimizde tekrar nasip kısmet oldu ve yazın Gölyazı ya gittik. Kalabalıktı ve aracı park edecek yeri bile zor zahmet bulduk.

Bazen bir fotoğraf çekmek istersiniz, oradan geçen biri tarafından görselin öznesi değişir.😅
(Fotoğraf çektirdiğini bilen ve yapay poz veren kişi mi yoksa fotoğrafa  dahil olduğundan bi haber insanın  gerçek  yüz  ifadesi mi 🙈😅 Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu 😁)


Göl kıyısında çay bahçeleri var. Ailece oturup gözleme, çay, muhabbet ile zamanı değerlendirdik. Daha sonra tarihi ağacın  olduğu istikamete doğru yürüdük. Nilüfer çiçeklerini görmek için  tur olduğunu duyunca hadi sandala binelim, görelim dedim.  Ne büyük hata!
Kızım Cenk eniştesinin kucağında. 

 Annem, ben, eşim, kızım, ablam ve eniştem  sandala bindik. Teyzem akıllıca davrandı ve gelmedi. Total rahat 450 KG olduk. Beş yetişkin, bir çocuk ve bir de sandalcı başı.  Beşik gibi  sallanıyoruz.

Ağlasam duyar mısınız sesimi mısralarımda...   İçime içime akıttım gözyaşlarımı sırf göl taşmasın diye 😂

Neyse hareket etti. Estire estire sular sıçraya sıçraya hoplaya zıplaya yol aldık gidiyoruz. Eşim eniştem ve ablam karşımda, tepede adam, kucağımda kızım, yanımda kolumu sıkı sıkı tutan annem.  Bir elimle kızı tutuyor diğer elimle direğe tutunuyorum.   Düşsek affedersiniz ne şehittir ne gazi her koşulda Niyazi...

Bu arada kızımı annemin kucağına verdim ve fotoğraf çekiyorum ama gülmek ne mümkün.  Gerginim korkuyorum.   Çocuk ta ilk başta korktu daha sonra çareyi uyumakta buldu.  😴

Orada çiçek var şurada şu var deniliyor ama hiçbiri umurumda değil. Sağsalim kıyıya varalım yeter. Tur bitti ve dönüyoruz. Çoook şükür halen eksilen düşen yok. Kıyıya yanaştık ve uyuyan çocuğu eniştem kucağına  aldı. Sandaldan kıyıya inen görevli adama çocuğumu emanet etti.  O ahmak adam ne yaptı?

Uyuyan 20 Aylık minicik evladımı ayakta durur pozisyonda  kaldırımda bir başına bıraktı. Çocuk uyuyor yahu. Başındaki bandanası gözünün üstüne düşmüş. Gözü bile açık değil.  Bağrış çağrış derken  ahmakların efendisi halen çocuğumu tutmuyor.  Tam çocuk düşmek üzereyken eniştem tuttu. Ciddi bir kaza atlattık. Bu arada eşim Mostafa etkisiz eleman olarak bakınıyor.

Yazarken bile o ana gittim ve sinirim zıpladı.  Adam özürler diledi ama düğün bitti yak kınayı bir yerine ...

Size tavsiyem küçük çocuk, kilolu ve yaşlı kimseler ile bu tura katılmayın. Ayrıca sayı olarak dört kişinin üstüne de çıkmayın.  Ciddi riskli.

Kızım arkadaş edindi hemen. 😊

Buraya kadar gelmişken papağan ile resim çektirelim dedik ve tarihi ağacın yanında görevlinin  yanına gittik. Adam papağan ı   eşimin başına koydu ve o da bir güzel saçına üstüne hacet giderdi. Sıvamasını da ben yapayım dedim ve bir ağız dolusu kahkaha kustum eşimin üstüne .  😂😂

Papağan ile fotoğraf çektirmek keyifliydi. Renkli cıvıl cıvıl bir Gölyazı hatırası oldu. Tavsiye eder miyim? Oooo  yes!

Çay bahçesinde garson Patlıcanlı gözleme deneyin derse muhakkak deneyin ve köylü kadınların sattığı el emeği kıyafet ve takılara da  bakın derim. Sağ tarafta baykuşlu küpe, saç bandı satan ablaya 5 TL.  borcum var. (Yanlış hesap...)  Fark ettiyse umarım hakkını helal etmiştir. Ben fark ettiğimde çok geçti.

Aslında her yeri gezilesi bir mahalle ama kızım ile hareketimiz  kısıtlı olduğu için çay bahçesinde oturmayı ve şu anlattıklarımı yaşamayı tercih ettik.

  Bahar ve yaz mevsiminde gitmenizi, görmenizi  tavsiye ederim. Güneşli günlerde daha güzel olduğunu düşünüyorum.

Eğer haftasonu gidecekseniz sabahtan yola çıkın ki köyün içine aracınızı park edebilesiniz. Belli saatten sonra köy içine park edilmiyor, köy dışında belirlenmiş bir alana park etmek zorundasınız.

Bunu da belirttikten  sonra  sağlıkla,  keyifle kalın diyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,
Sevda ALAN ELARABY


2 yorum:

  1. Okurken çok güldüm ama kizinla olan olay gerçekten dehset verici. Çok tatlis kizin pek sevdim 😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. 😅 Ne vukuat ama. 😄 Teşekkür ederiz Derya teyzesi. Sevgiler, selamlar. ❤

      Sil