1 Ocak 2018 Pazartesi

FAS SENİ ÇAĞIRIYOR !Altı senedir Fas ta olmama rağmen Fas ın bütün şehirlerini gezmiş görmüş değilim. İmkanların kısıtlı oluşu ve tatil planımda Türkiye olmasını sebep gösterebilirim.   Buna rağmen Marakeş, Kazablanka,  Asilah,  Şafşavan, Tetuan ı ziyaret ettim. Diğer şehirler hakkında da genel bilgim var.
Agadir

Agadir 


Türkiye ye gidebilmek için harcadığımız uçak bileti, ulaşım masrafları ve yanımıza aldığımız harçlık ile Fas ta paşalar gibi gezmek varken neden Türkiye diye direttim düşünüyorum. Ailemi, çevremi ülkemi özlemişim ve Fas a yabancılık çekmişim diye karar veriyorum. Neyse ki ülkeme doydum artık. An itibariyle tatil hedefim ve hayalimi süslemiyor.  Niyet ettim niyet eyledim Fas ın gezilesi görülesi şehirlerini turlamaya dedim bu hicri yılbaşında.  😄 Sağlık olsun imkan olsun  kısmet olsun. ❤
Fes

Fes

Fas ın o  kadar güzel şehirleri var ki eminim bazı yerlerini  belki de hiç duymadınız. Malum tur şirketleri hep aynı yerlere götürüyor insanları. Kazablanka - Marakeş bilemediniz Sahara. Nadiren Tanca tarafını gezdiren olsa da Fas turu denilemez o paket turlara.  Televizyonda da genelde aynı yerlerin videoları yayınlanıyor. Tıpkı Fas ta birine Türkiye dediğimde İstanbul demesi gibi.


Üç-dört güne bir haftaya  sığar mı hiç Fas? İki hafta ister en azından. Maliyet yükseleceği için tabii ki kimse katılmak istemez iki haftalık tura. Geliş biletinizi Tanca ya alıp Tanca dan başlayıp yani Fas ın bir ucundan başlayıp Fas ın sonuna kadar gidebilirsiniz ve dönüş biletinizi de Agadir olarak belirleyebilirsiniz. Tur şirketi, rehber  olmadan.  Yol  tabelalarına bakmanız,   ehliyetinizin olması,  araç sürebiliyor olmanız, en azından İngilizce biliyor olmanız (tarzanca bile olsa) ve özgüven yeterli. Bir de bunun için bütçe ayırmış olmanız gerekir doğal olarak 😂 Hiç olmadı bileti gidiş dönüş Kazablanka alıp yine rotayı dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Tercih sizin.
Tanca ya geldiyseniz ilk iş araç kiralayacaksınız, hotel bulacaksınız ,  yanınıza Fas haritası alacaksınız. Dağ köyü, sahil kasabası, şehir içinde  tur derken iki gün geçirip yola koyulacaksiniz.

Tanca

Tanca


'FAS' denilince akla nasıl bir Fas geliyor merak ediyorum.  Çöl, kurak topraklar, Arap ülkesi...?  Fas ı ziyaret etmediğiniz sürece kafanızda canlandırdığınızdan öteye gitmeyeceğini söyleyebilirim.  Şimdi gelin Fas ülkesinin bazı fotoğraflarına göz atalım.

Beni-Mellal, Ourika, Ouzoud, Ouarzazate,  Taghazout, Oukaimden,  M-diq,  Asilah, Fes, Tanger, Chefchouen. Marrakech , Hoceima  ... 

Dağ, şelale, mağara, park, kale, deniz, okyanus, doğa, tarih, kültür, sanat, film stüdyosu...  ne ararsanız Fas ta. 


Güzel bir coğrafyası var Fas ın. Doğal hayatı seven arılar bu ülkede yaşıyor diyeyim başka da cümle istemez.

Bu kadar anlatımdan sonra Fas turunun başlangıç şehri Tanca ya nasıl ulaşacaksınız?

 Bir zamanlar Sabiha Gökçen Havalimanından Tanca ya aktarmasız  uçuşlar vardı fakat kaldırıldı. Türkiye Kazablanka, Kazablanka  üzerinden  Tanca aktarmalı uçuşlar var. En mantıklı ve rahat yol budur.

Olur da Fas turundan  zamanınız ve paranız  kalırsa,  vizeniz de varsa İspanya yı bile ziyaret edebilirsiniz. Tanca dan İspanya Feribot ile 35 dakika.

Vize demişken Fas Türk vatandaşından vize istemiyor biliyor musunuz? Doksan gün paşalar gibi gezip, yaşama imkanı sunuyor. E o zaman pasaport,  uçak bileti bir de  bütçeyi ayarlayın çıkın çıkın gelin.   😄😊Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY


8 yorum:

 1. Çok güzel fotoğraflar ve samimi bir çağrı olmuş, kulağa öyle cazip geliyor ki.. Kim bilir,Fas'ta en bilinen güvenilen bir tur şirketiniz olur bakarsınız. Bana kalsa hemen isterim ama bir gün nasip olursa rehberliğinize talibim..
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Beklerim. Tur şirketi güzel olurdu. Kısmette varsa değil mi? Benden de sevgiler, saygılar. ❤😊

   Sil
 2. görseller harika gezmeyi seven biri olarak belli mi olur belki kapınızı çalarız birgün....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Beklerim. 😊

   Sil
  2. Gel ❤ Kurban Bayramı ve Ramazan ayı hariç 😉

   Sil
 3. Ben de eşimle gelmek istiyorum Sevda hanım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buyurun gelin. Tatil programiniz mümkünse Kurban bayramı ve ramazan ayına denk gelmesin. Biraz zorlanırsınız.

   Sil