13 Ocak 2018 Cumartesi

FAS - EŞ SEÇME FESTİVALİ ( IMILCHIL)Imılchıl eş seçme festivali bir efsaneye dayanır.

Bir zamanlar, Atlas dağlarının kalbinde, Tislit adlı genç bir kız vardı. Tislit şaşırtıcı derecede güzeldi, hayat doluydu. (Görmedim ama siz öyle hayal edin 😂) Bir gün genç bir çobanla tanıştı. Konuştular, eğlendiler sonra ait oldukları  kabileyi  birbirilerine söylediler. Düşman Kabile den olduklarını öğrenince çok üzüldüler ve görüşmelerini gizli tutmaya karar verdiler.

  Isli, A't Yazza kabilesinin oğlu, Tislit, A't Brahim kabilesinin kızıydı.  Tislit, güvenebileceği tek kişiye, yani annesine, Isli'ya olan sevgisini anlatıp, yardım istedi.  Annesi,  bu görevin çok zor olduğunu, heveslenmemesini söyledi. Isli de aynı gün babasına, düşman kabilenin kızı Tislit ile  evlenmek istediğini açıkladı. Aile karşı çıktı.  Gece olunca İki köy arasında bir tepede buluştular. Ebeveynlerinin kararını değiştirecek bir şey olmadığı açıktı. Umutsuzluktan gece gündüz ağladılar. Gözyaşlarından  Isli ve Tislit ismini taşıyan ikiz göller oluştu. (Ne gözyaşı varmış bre 😨 Orman yangını olsa itfaiyeye gerek yok.😅 ) Efsaneye göre gözyaşlarından oluşan gölde intihar ettiler ve boğuldular. (Gazoz olma efsane ol dedikleri buysa GAZOZ kalın derim. 😄)

Gençlerin ölümünden derin üzüntü duyan iki kabilede aşiretin yaşlıları  toplandı ve böyle bir acı  tekrar yaşanmasın diye gençlere hayat partnerini seçme hakkı verildi. Böylelikle her sene hasat zamanı bitiminde festival gerçekleşmeye başladı ve günümüze kadar geldi.


Muhakkak vakti zamanında kavuşamadığı için intihar eden iki sevgili olmuştur fakat bunun gözyaşlarından göl oluşması kısmı kesinlikle efsane 😁 Adamlar hayal kurmakta uzay diyeyim.

Ben seçilmem seçerim pozu 😊

Fas'ın Orta Atlas dağlarının göl platosunda düzenlenen,  dağlardan çok sayıda  kişinin sürüleriyle atları ve develeri ile gelip  üç gün boyunca çadırlarda kaldığı,  bir arada eğlendiği  Amazigh Imilchil Şenliğinde resmi evlilik gerçekleşmez. Zaten Fas ta evlilik işlemleri o kadar basit değil. En az iki hafta koştururlar insanı. Eşini seçenler arasında hediyeleşme olur,  nişan gerçekleşir ve evlilik olacağına  dair evrak imzalanır.

Bin gönlüm olsa birini bile vermem diyeceğim bir gevrek gördüm sanki 😂😂

Bir zamanlar bölgede elli aşiret üyesinden oluşan  özel bir "aile meselesi"  olan bu şenlik,  dünya çapında duyulunca turistlerde nasiplenmiş.   Hem Fas'tan hem de yurtdışından çok sayıda ziyaretçi katılımı ile gerçekleşen bu festival için Fas'taki en güzel ve özgün halk toplantılarından biridir diyebilirim. Araştırdığım kadarıyla
birlikte eğlenilen, dans edilen coşkulu bir ortam.  Görücü usulü evlilik veya baskı yok. Daha ne olsun...

Çadırımın üstüne şıp dedi damladı 😅☺

Altı senedir Fas ta olmama rağmen böyle bir festivali hiç duymamıştım. Benim gibi Fas ta yaşayan ve öğrendiği bilgiyi benimle paylaşan Hatice ablam sağolsun. (Çok teşekkür ederim)  Sayesinde merak edip araştırdım  ve ayrıntılı olarak yazmaya çalıştım.

Ne işime yarar bu bilgi  diyecek olursanız 😮 Evlenmek isteyip te aradığını bulamayanlara tavsiye edersiniz veya girdiğiniz ortamda konuşacak konu tükendiyse  bu konuyu açarsınız hiç olmadı beyninizin ücra köşesine gömersiniz. Mezar taşı istemez.  😂😁

Sağlıkla, sevgiyle kalın.
Okuduğunuz için teşekkür ederim

Sevda ALAN ELARABY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder