24 Aralık 2017 Pazar

ALMANYA / TÜRKLERE SORUYORUM -1


"Başka bir ülkede yaşamak isterdim" "Başka ülkede yaşamak nasıl olurdu?"  diyenlere fikir  olsun.  Sorularımla Almanya ya konuk oldum.

Ebru AKDUMAN  evlilik nedeniyle Türkiye'den ayrılan bir arkadaşım.  Beş yıldır Almanya da yaşıyor.  'Almanya da yaşamak nasıl?' gözlemlerini bizimle paylaşmasını istedim. Sağolsun severek kabul etti. O zaman gelsin sorular.😉

*Ebru' cum eşinle nerede tanıştın ve ne kadar zamanda evlenmeye karar verdiniz?

" Merhaba canım. Kuzenim, eşimin iş arkadaşıydı. Bizi  kuzenim tanıştırdı. İki ay  messenger,  telefon ile iletişim kurduk. Türkiye ye geldikten üç hafta sonra da nikah işlemi gerçekleşti.

* Peki  evlilik işlemleriniz hangi ülkede gerçekleşti? Almanya da yaşamak için Aile birleşim  vizesini ne kadar zamanda verdiler?

"Türkiye'de evlendik. Aile birleşim vizesi için Almanca  kursuna gidip sertifika almam istendi.  Bursa da araştırdım senede iki defa sınav yapılıyormuş.  Eşimin yönlendirmesi ile  İzmir e gittim. İzmirde her iki ayda bir  sınav yapılıyormuş. 2011 Yılının Aralık ayında üç ay A 1 seviyesinde kurs gördüm , sınava girip sertifikamı aldım. Sertifika ve  diğer evrakları İstanbul Alman Konsolosluğuna teslim ettiğimde sözlü sınav oldum.  Eşim de kendisinden istenen evrakları hazırlayıp teslim edince altı ay içinde Almanya vize verdi."


* Almanca öğrenilmesi zor bir dil mi? Sen nasıl öğrendin? Almanca öğrenmek isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin?

"Almanca öğrenmek  zor değil. Üç ay kursa gittim ve birinci seviyede öğrenip A 1 sertifikası aldım. Süresiz oturum için A 1 yeterli olmayınca Almanya da  B 1 seviyesi için tekrar  kurs aldım. Almanca  en iyi Almanların içinde yaşayarak, sosyal hayatın ve iş hayatının içine dahil olarak  öğrenilir.  Öğrenmek isteyenlere  ilk etapta dil  kursuna gitmelerini tavsiye ederim.

*Komşuluk ilişkileri nasıl? Farklı ülke vatandaşları ile komşuluk etmekte çekimserler mi? Komşuluk ettiğin birileri var mı?

"Karşı komşum Rus.  İlk zamanlar  bize karşı çok soğuk davranıyorlardı. Çocuklarına doğum günü yapıp Derin i çağırmadı mesela. O gün kızım çok üzülmüştü. Daha sonra bizi  tanıdıkça  ve gözlemledikçe tavırları değişti.  Birbirimize kek, börek getirir götürür olduk. Bazen komşu çocukları bize kalmaya geliyor bazen de kızım onlara yatılı misafirliğe gidiyor.  Yakınımızda Türk aile yok. Dolayısıyla Türk komşum da yok fakat  görüştüğüm  çok sıcak kanlı Türk  aileler var. "

*Ebru'cum kızın, Derin okula alışma sürecinde zorlandı mı? Arkadaşlık ilişkileri nasıl?

Derin
"Kızım bu ülkeye geldiğinde üç buçuk yaşındaydı. Hemen anaokuluna kayıt yaptırdık.  Okulda Türk arkadaş edinmesiyle  alışma süreci hızlandı.  Almanca yı çok rahat öğrendi.  Öğretmenleri kolay  uyum sağladığını, dil konusunda ve arkadaşlık ilişkilerinde  iyi olduğunu söylüyor."

*Hayat şartları ve imkanlar nasıl? (Elektrik faturası, kira, benzin, market alışverişi...)

"Hayat şartları ne kolay ne zor. Biz köyde oturuyoruz.  Ödediğimiz kira 700 €. Bu ücretin içine su faturası,  yakacak, kalorifer,  garaj dahil. Elektrik faturasını ise  biz ödüyoruz. Benzin 1,30 €, et 8€, kıyma 5 €. Bu arada Türk bakkalları Alman marketlerinden daha pahalı. "


*Çalışıyor musun? Farklı ülke vatandaşları iş başvurusu yaptığında isveren önceliği kendi vatandaşına mı veriyor? Bu konuda bir bilgin var mı?

- Bir otelde part-time çalışıyorum. İşçiye ihtiyaç durumunda hangi ülke vatandaşı olduğunun önemi yok.  Eşim yirmiyedi yıldır  iş hayatının içinde böyle bir ayrımcılık yok. Bu belki de bizim şansımızadır. * Almanya da yaşamaktan memnun musun? Yoksa Türkiye yi arıyor musun?

-Burada herkes birbirine saygılı. Kurallar var  ve herkes kurallara uyuyor. Randevu sistemi var ve aksamadan çalışıyor. Saatinde bankada, doktorda olursan beklemeden işini hallediyorsun.    Eğitim sistemi açısından da memnunum. Kızım okulda  iki dilde Almanca ve İngilizce  eğitim alıyor.  Yedinci sınıfta Fransızca da ilave olacak öğreneceği dillere.  Ayrıca temiz ve düzenli bir ülke.  Burada yaşamaktan memnunum. Annem, kardeşim, akrabalarım ve arkadaşlarım Türkiye’de olduğu için özlüyorum.*Almanya da yaşama hayali olanlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin?

"Gurbete dayanabileceklerse,  bu ülkeye uyum sağlayabileceklerse gelsinler derim. İzmir de kursta tanıdığım yakın bir arkadaşım benimle aynı zamanda Almanya ya geldi o hiç alışamadı.  "Havasına insanlarına alışamadım, İzmirden sonra burası çekilmez" der her altı ayda bir Türkiye ye gider ve uzun süre kalır.

*Son olarak senin söylemek istediğin birşey var mı?

" İnsan huzurlu ve mutlu olduğu insanlarla birlikte olunca nerede yaşadığının önemi yok. Sıcak, huzurlu ve mutlu yuvam ile, eşim ve kızım ile güzel  Almanya."

 'Alışverişin en güzeli nedir?' deseler  mütevazı ve  içtenlikle  tecrübe paylaşımı ve  bilgi paylaşımı derdim.   Ebru'cum çok teşekkür ediyorum arkadaşım. Sıcak ve huzurlu yuvanızda mutluluğunuz daim olsun.💞

Bir sonraki yazım çok  uzun yıllar Almanya da yasayan bir ablamla soru - cevap olarak devam ediyor.  Sorularım  bazen dakikalik suskunluk beraberinde  dobra cevaplar zaman zaman kahkaha zaman zaman da  yılların gözlemleri yaşanmışlıkları ile  of cekmeye çıkıyor. Çok yakında yayında.

Almanya ile ilgili  sormak öğrenmek istediğiniz birsey varsa yorum bırakabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

8 yorum:

 1. Süper olmuş cnm ellerine saglik

  YanıtlaSil
 2. Bilgi verici, güzel bir söyleşi olmuş. Çocukların yabancı dil öğrenmesine verilen öneme özendim. Ben ortaokulda da, lisede de İngilizce gördüm hesapta, gayet de yatkındım öğrenmeye ama çok az şey öğrenmiş olarak mezun oldum. İşin kötüsü, aradan geçmiş neredeyse 40 yıl, ama hala bu konuda değişen, gelişen bir şey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Dil öğrenmek kadar tekrar istiyor. Konuşacak birileri de olmayınca olmuyor sanırım.

   Sil
 3. Süper ötesi bir yazı. Almanyada yakınları olan biri olarak çok beğendim.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir söylesi olmus canim 😊

  YanıtlaSil