25 Aralık 2017 Pazartesi

ALMANYA / TÜRKLERE SORUYORUM -2


Almanya ya işçi alımı için ilk göç görsellerine bakınca çok duygulandım.  Ülkene,  sevdiklerine veda ediyorsun ve bir daha hiçbirseyin eskisi gibi olmayacağınıbiliyorsun.

Çocuk  yaşta ailesi ile Almanya ya taşınan ve uzun yıllar Almanya da yaşamış/yaşayan bir Türkle devam ediyorum. İsim paylaşmayı istemediği için abla diye hitap edeceğim.

*Merhaba  abla. Almanya da Türk olmanın ne gibi avantajlari ve dezavantajları var?

 Benim ilk aklıma gelen dezavantajları. Almanya ya gelen ilk nesilden bu zamana  bizleri  kötü temsil edenler yüzünden kırılması güç bir ön yargı var.  'Cahil, pis, ders notları kötü, dil bilmeyen, okuma yazması olmayan,  Alman devletine sırtını yaslamış çalışmadan geçinen ' bir Türk imajından söz ediyorum. 'BEN ÖYLE DEGİLİM', 'O TÜRKLERDEN DEGİLİM'   sürekli kendini ispatlamak zorundasın.  Özellikle eğitim seviyesi düşük, cahil Almanlara karşı. Eğitim seviyesi yüksek ve ufku geniş olan Almanlardan   hepimizi aynı kefeye koymayanlar da var. Bizim insanımızdan da devletin yardım ve desteğini kullanan çok.  İşsizlik parası alıyorum nasılsa ne çalışacağım? diyerek çalışmayanlar ilk aklıma gelenler. Çok çalışmak lazım.


Vakti zamanında Almanya ya işçi alımı yapıldığında koşulsuz şartsız insanları kabul etmişler. Ozaman gereken destek sağlanıp, insanlara kurallar, dil eğitimi verilmis olsaydı, ülkeye uyum sağlama sürecinde gereken destek verilseydi  bazı  sıkıntılar artarak günümüze kadar gelmiş olmazdı...

Almanya nın avantajları da çoktur.
Adalet sistemi iyi çalışır mesela. Hakkını ararsın ve insan kayırmazlar. Eğitim sistemi çok güzeldir.  Orta okuldan sonra Liseye gitmesen de  ortaokul diplomasını alıp  meslek öğrenebilirsin. Eskiden orta okul diploması ile öğrenilecek  meslekler daha fazlaydı şimdi lise diploması istiyorlar. Lise diplomasi ile meslek öğrenebilirsin. Bankaya gidebilirsin , teknik meslekler seçebilirsin.  Lise bittikten sonra hemen üniversite okumak istemiyorsan istediğin  zaman üniversite eğitimine devam edebilirsin. Hiçbir kaybın yoktur.Devlet ev, kıyafet yardımı dışında işsizlik parası verir. Almanya sosyal şartları iyi,  imkan sunan bir ülke.

*Madem eğitimden konu açıldı merak ettiğim bazı konuları hemen sorayım.  Liseden üniversite eğitimine devam etmek için sınav yapılıyor  mu?

Hayır. Almanya da Lise yi bitirmek için sınav var.
Yazın okul bitiyorsa sınav genelde   üçüncü dördüncü aylarda olur ve  her dersten sınava girersin.  Seçmeli derslerden aldığın not üzerinden hesaplamalar yapılır bu senin  lise bitirme notun olur.  Puanına göre de  üniversite bölümünü seçersin.

*Almanya da üniversite kayıt ücretleri nasıl? Talep edilen ücret her ülke vatandaşı için aynı mı?

Almanya da  okullar üniversiteler eyalete bağlı. Her eyalette değişik  kurallar var. Almanya nın güneyinde oğlum okuyor. Oradan örnekle gidersem ilk defa üniversite okuyacaksan, Alman vatandaşı veya Avrupa birliği vatandaşıysan 150€.  Avrupa vatandaşı veya Alman vatandaşı değilsen başka bir ülkeden geliyorsan 500€ ödüyorsun sömestr başına. (Altı aylık eğitim ücreti)
Bir üniversite bitirdin ve diplomanı aldın fakat tekrar üniversite okumak istiyorsun diyelim. Bu defa  sömestr başına 500 € ödüyorsun.

* Devlet maddi durumu olmayanlara üniversite eğitimi için destek oluyor mu?

Üniversiteye başlamadan önce dilekçe veriyorsun. Kabul edildiğinde  istenen evrakları ( Ailenin gelir kağıdı, evde kaç kişi yaşıyor, nafaka ödemesi gibi durumlar var mı? ) tamamlıyorsun.  Devlet yardım ediyor. En yüksek meblağ  sanırım ayda 700 €.  Daha sonra bu ücretin yarısını her ay düşük meblağlarla geri ödüyorsun.

*Yurtlarda daire, oda  kirası  ne kadar?

 Küçük oda, mutfak ve banyosu olan  kendine ait  bir dairenin kirası 280 €.   Mutfak, banyo ve  tuvaletin müşterek kullanıldığı kendine ait bir odanın  kirası da  210 € -220€ civarında.

*Almanya da üniversite bitirmek zor mu?

Bölümüne göre değişiyor. İlkokul öğretmenliği, sosyal pedogoji gibi bölümleri bitirmek daha kolay fakat hukuk, tıp, kimya  gibi hatırı sayılı bölümleri bitirmek biraz  zor.

*Üniversite bitiren kişi iş bulmakta sıkıntı yaşıyor mu? 

İş bulmakta sıkıntı yok fakat üniversite bitirmek yeterli değil. Kendini geliştirmek zorundasın. Başka bir ülkede veya Almanya da  staj yapmalısın.

*Almanya ile ilgi çocukluğuna dair güzel unutamadığın bir anın var mı?

(Düşünüyor... ) Almanya ile ilgili güzel anılarım yok. Yaz gelsin Türkiye ye gideyim ailemle zaman geçireyim diye dört  gözle beklerdim. Almanya soğuk olurdu genelde, insanları da.  Yani Almanların şöyle ilginç tarafları var. Hastaneye git o hemşireler sana o kadar güzel bakarlar ki. Tatlı dilli,  iyi niyetli yardımsever. Erirsin, gidersin. Ama işten çıkıp evine gitsin insan arası  ilişkileri sıfır.

Bütün Almanlar aynıdır demiyorum. Mesela bir  Alman arkadaşımla oniki yaşımda tanıştım ve halen  arkadaşlığımız devam eder. Onun dışında üniversiteden de var Alman arkadaşlarım.

Sırf ben değil Almanlar da rahatsızlık duyuyor kuralcı bir toplum olmaktan ve soğuk bir ülkede yaşamaktan. Bir Alman arkadaşım her tatilde Almanya dan başka ülkelere  kaçar. Eşi emekli olduğunda sıcak bir ülkede yaşamanın  hayalini kuruyor.

*Türkiye de senin için şartlar çok iyi olsaydı  nerede yaşamak isterdin? Almanya?  Türkiye? 

Tabii ki Türkiye olur. Havası güzel, insanları sıcak fakat bir ayağımız hep Almanya da olur çünkü ailemiz, arkadaşlarımız burada.

*Ve sondan bir önceki  soru.  Almanya da kadın olmak, kadın hakları ile ilgili  ne söylemek istersin? 

Bizim ülkemizde yaşanan taciz, tecavüz gibi sorunlar maalesef burada da yaşanıyor fakat ülkemiz ile kıyaslarsam burada kadın olmak daha iyi.   İnsan haklarının, adaletin olduğu bir ülke diye de özetleyebilirim.

Bu arada iş hayatında erkeğe  ödenen maaş, kadına ödenen maaştan  daha yüksek olabiliyor.

* Peki Almanya ya yerleşecek, yaşayacak Türklere ne tavsiye edersin? 

Almanca yı öğrensinler.  Trafik,  gündelik hayat, komşuluk iliskilerinden tut, merdiven yıkamaya kadar kuralları olan bir millet.  Çöp ayrımı, evinde içinde  yaptığın  gürültü, temizlik... var da var. Yere çöp atamazsın. Diyelim ki attın. "Burası senin ülken değil! Git ülkende yaşa" diye söylerler. Yine diyelim ki daire aldın. Çevre planlaması çok önemlidir Almanlar için. Göze batmamak için bahçeyi ya sen düzenlersin ya da bahçıvan tutarsın. Tüm  kuralları öğrenip uymalarını tavsiye ederim.   Şu an aklıma gelenler bunlar.

Çok teşekkür ederim abla. Herşey gönlünce olsun.

Almanya/ Türklere Soruyorum son bölüm için takipte kalın. Bu defa  iki  arkadaşıma konuk olacağım. Son kez soracağım Almanya yı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder