9 Ocak 2018 Salı

FAS - ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ


Selam Beyler, bayanlar.
Okuyacaklarınız gördüğüm duyduğum bildiğim ve yaşananlardan derlediklerimdir. Arkadaşlık kelimesinin biraz değişik tanımlandığı topraklardan selam olsun diyorum ve başlıyorum.

KANKASINA YAMUK YAPAN KIZ -1

Arkadaşlık süsü verilmiş iki kız var. Bunlar çok sık görüşüyor. Özellikle yamuk yapan kız diğerinin evine sık sık gidiyor, telefon ile hep  arıyor. Ev ziyareti ve telefon görüşmesi için  arkadaşına neredeyse hiç  fırsat vermiyor.

Bir gün aniden  hooop aramayı, görüşmeyi kesiyor. Zaman geçiyor ve diğer kız merak ediyor. 'Kalbini kıracak bir söz mü söyledim, kırıcı  bir davranışım mı oldu yoksa hasta mı ? Bu kız neden aramıyor? Neden gelmiyor?   😱diye düşünüp arkadaşını arıyor. Hal hatır sorma derken "Görüşemiyoruz uzun zamandır, eskisi gibi aramıyor  ve gelmiyorsun da artık"  diyor. Diğer kız gayet sakin  " Evlendim" diyor. 💏💪👫

 Ula ne ara evlendin? İnsan hiç mi bahsetmez kız isteme olayından ? Hadi onu da geçtim insan bu kadar yakın olan arkadaşını düğününe de mi davet etmez? İçtiğin nane çayları, yediğin kekler pastalar, yemekler boğazına dursun.

 "Aile içinde yaptık düğünü. Misafirler sayılıydı inan, çağıramadım" diye devam ediyor. Yakın  arkadaşı (bu durumda  dış kapının mandalinası bile değil)  Mutluluklar diliyor ve telefonu kapatıyor.  Bundan sonraki fasıl arkadaş kazığının  hazmedilme süreci olarak ilerliyor. Paso dedikodu. Günlerce süren türden.🙅

👾👾👾

KANKASINA YAMUK YAPAN KIZ -2

Bu defa ikisini de tanıyorum.

Bu kızlar öğrencilik hayatından beri arkadaşlar. Can arkadaşlar sözüm ona...

Kızlardan biri genç yaşta evlendiği için eğitim hayatına devam  etmiyor. Bekar olan kiz ise üniversiteye başlıyor. Okul o kadar zorluyor ki, kız sene tekrarı yapmak zorunda kalıyor. Vakit bulup  evli arkadaşıyla görüştüğünde " Niye okula gidiyorsun? Okul sende stres yapıyor. Okulu bırak evde otur. Çok rahat"   diyor. Bekar kız  arkadaşını dinlemiyor ve okulu bitiriyor, diplomayı alıyor.

Aynı kişiler bir gün giysi  pazarına gidiyorlar ve bekar olan kendine kıyafet beğeniyor. Evli olan  "Onu alma güzel değil,  şunu al" diye ısrar etse de  kız beğendiğini alıyor. Aynı günün birkaç saat sonrası kadın, kocasıyla beraber   kıyafet pazarına gidiyor. 'Onu alma'  diye vazgeçirmeye çalıştığı kıyafetin aynısını bulup, eşine bunu isiyorumm kocişko diyor. Şaka şaka kocişko diyen kadın yok bu ülkede. Adama istediği kıyafeti aldırıyor.  Ertesi gün  aldığı kıyafeti giyiyor ve o gün arkadaşı  ile yolda pişti oluyor.

Eh kadın değer miydi bu yaptığına? Sen zaten okula devam etmediğin için arkadaşının okumasına da  fesatlanmıştın. Şimdi hepten ele verdin ne yılan olduğunu.


👾👾👾

Bunlar aklıma gelen ilk örneklerdi. Akrabasının Türkiye ye gideceğini öğrendiğinde  kıskançlıktan sinir krizi geçirip akrabasının üstüne  saldıran, kardeşinin kazandığı parayı kıskanıp hapse attırmak için uğraşan  ... ayy neler neler.


Çok çeşit olay duydum,  çok çeşit insan tanıdım bu ülkede. Genel anlamda ilişkilerin& iletişimin menfaate dayandığını,   gerçek arkadaşlığın nerdeyse yok denilecek kadar az olduğunu söylüyorlar.  Dostluk  kavramının ise sözlükten çıkarılmamış,  hiç kullanılmamış olduğunu düşünüyorum. Sözlüğe baktim da boylu boyunca yatıyor.😂

Erkekler arasında da sağlam bir iletişim pek yok gibi. İşe yaradığın sürece, menfaate uygun hareket ettiğin sürece iyisin. Çok nadir samimi arkadaşlıklar var. Onlar da temeli çocukluktan atılmış, mahalle arkadaşlıkları.

Eşimin çalıştığı departmandan iki adam Fransa ya gitti. Biri araç kullanabiliyor diğeri trafikte stres oluyormuş diye kullanmıyor. Fransa ya gittiğimizde benden beklentin olmasin diye baştan konuşma geçmiş aralarında. Adam "Sorun etmem" demiş. Aynı otelde kaldıklarında arabayla işe beraber gidip gelmişler, Fas a dönüşte yine aynı şekilde arabayla. Otelden ayrılıp ayrı evlere çıkınca arkadaşı araba ile işe  gitmeye devam etmiş  diğeri fabrikanin servisiyle. Düne kadar bro& kardeşim dediği adam artık arabasıyla gelip almıyor diye selamı kesmiş mesela.

Ne oldu?  Düne kadar selamün aleyküm aleyküm selam. Menfaat bitti selam kesildi...

Arkadaşlık iliskilerinde genelde aranan, sorulan, davet edilen kişiydim. Halihazırda insanlarım var ama ne görüşecek zamanım var ne de görüşme isteği. Kızımla ve kendimle zaman geçirmek inanin  daha keyifli.


En son geçtiğimiz ay  yarı yaşımda bir kızla tanıştım. Hedefleri ve hayalleri olan, donanımlı bir kız.  İki sene hiçbirsey  anlamadığı halde Türkçe film izlemiş, müzik dinlemiş ve sonunda Türkçe yi öğrenmiş. Benimle
Çok güzel konuştu.  Bu kızın bir de ablası varmış.  Henüz tanışmadım fakat o da kardesi gibi Türkçe ogrenmis. Çin ' e  gitmiş. Ailesinden ayri şehire taşınmış,  çalışıyormuş vs.
Böyle ilgimi çeken insanlarda var hani.Çok yakında Fas 'lı baska bir kız ile tanışacağım. Aslında çok ta boş zamanım yok ama eşimin iş arkadaşı olması ve  tanışma teklifinin ondan gelmesi ile' Tamam'  dedim. Yeni insan tanımak iyi gelebilir. Belki çok iyi arkadaş oluruz ve buraya yazacak çok güzel cümlelerim olur. Bakacağız ve göreceğiz.

Sevgiyle kalın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY2 yorum:

  1. Sevdacim bu insanlardan bence heryerde var. Ben neredeyse inzivads yasiyorum bu simarikliklarla ugrasmamak adina 😄😄😄

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de olabildiğince mesafede durmayı tercih ettim. Yoruyor beni böyle insanlar.

      Sil