2 Aralık 2016 Cuma

KIZIMA MEKTUP


Dünyada en sevdiğim can. Dünyalar güzeli minik çikolatam.  Zeyneb Julia.

Seni daha genç yaşımda kucağıma almayı  seninle daha erken tanışmayı şimdiki aklımla  çok  isterdim ama sanirim buna ne sen hazirmissin  ne de ben.   E bir de baban Türkiye ye  gelmekte cok geç kaldı.  Evlenmeden çocuk yapmak ta hiç kusura bakma bana göre değildi.

Senden önce 6 hafta 4 günlük bebeğimiz dünyaya merhaba demeden  veda etti.  Onun şokunu ve  üzüntüsünü atlatmam yıllarımı aldı.  Annen gibi hassas olmasan iyi edersin.  Acının içinden akıp geçmesine izin vermelisin. Bak bu Ebru teyzenin tavsiyesiydi. Çok işime yaradı. Seninde işine yarar diye yazıyorum.


Değiştiremedigin, müdahale edemediğin şeyler için üzülme. Değiştirebildigin,  müdahale edebildiğin kadarsın.  Elinden geleni yap yeter.

Güçlü  olmadigin durumlarda güçlü rolünü oynarsan tükenirsin.  Annem söylemişti dinlemedim deme sonra. 😁Hayatta yaşayarak öğrenmek kadar tecrübe ve yaşanmışlıkları dinleyip öğrenmek te vardır.  Bazen insan tek basina asamaz, çıkamaz engebeli yolları ve  yokusları. Aytaç, Hatice, Ebru teyzen gibi  candan arkadaşlar edinirsen ve  onlarla paylaşırsan  takıldığın yolları asman daha kolaylasir. Dilerim hayatına dahil edeceğin kişileri seçerken iç sesini çok iyi dinlersin.  İç  sesin seni asla yanıltmaz.


 Ağlaman gereken yerde ağlamayı   gülmen gereken yerde kahkahalarla gülmeyi sakin erteleme kızım.   İnan  hiçbiri sonsuza dek sürmüyor.  Sürekli değişim ve dönüşüm halindeler. Dengede kaldığın  sürece onların değişim ve dönüşümü  sana anlam katar senden birşey götürmez. 

Doğduğun gün aklıma geldi şimdi. Ben ameliyat olmuşum iki büklüm yatıyorum.  Seni kucağıma almak ne  mümkün.  Biraz kendime gelir gibi olduğumda Hatice teyzen seni kollarıma vermişti. Acemi anne tutusuyla seni kollarıma almıştım .

Ee Sevda hanım  Dünyaya gittin gördün.  En mutlu anın hangisiydi ?  deseler Kızımi gördüğüm an derdim. Dünyada bana verilen en güzel hediye senin annen olmak. İyi ki benim kızımsin.

Uyumlu ve anlayışlı bir kızsın.  Beni  zorladığını söyleyemem fakat
sabrı, tahammülü erken yaşlarda kaybettim. Tekrar kazandırma çalışmaları için hayatıma çok insan girdi ama hiçbiri etkili olamadı.  Tahammül ve sabrı baban ile Fas ta öğreniyorum. O iyi bir öğretmen. Pek konuşkan biri değil ama sevgi ve özür sözcüğünde cebinde akrep taşıdığını düşünürsek bu bile yeterli.

Erkekler annesine benzer kadınla, kızlar babasına benzer adamla evlenir derler.  Aman kızım diyorum 😂 sakın ha!  Susma dilinde prof olmus bir adamla yapamazsın. Sen konuskan kızsın. Şimdiden dilin pabuc gibi 😅benden sana anne tavsiyesi yine de sen bilirsin diyeyim dip not olarak😁.


Kadın olmanın zor olduğu bir ülkede dünyaya geldin. Bu ülkede yasamak benim seçimimdi fakat bu ülkede yaşlanmak gibi bir seçim yapmadım.   Bosluk biraktim doldurulmayi bekliyor. Hayatta bütün seçimlerinde yanında olacağımı bilmeni isterim.  Sen nereye ben oraya kısacası.

Pişmanlıklarında,  hatalarında, düştüğünde, kalktığında, mutluluğunu paylaşmak istediğinde, konuşmak istediğinde  ve 'Annecim'  diye her  seslendiğinde bedenen veya ruhen yanında olacağıma söz veriyorum. Sen benim biricik kıymetli kızımsin. Değerlimsin.

Seni çok seviyorum minik çikolatam.
İyi ki doğdun.  İyi ki bizi seçtin.  16/10/2015

Kızım için  yazdım ama sizler de okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

6 yorum:

 1. Maşallah, çok tatlı.Bahtı güzel olsun.Duygu dolu bir anne mektubu olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Nice mutlu yaşları olsun... Sevgiyle mutlulukla sarmalansın inşallah ♥

  YanıtlaSil
 3. abla merak ettim :)cok sade ve çok anlamlı olmuş tebrik ederim
  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sagolasin Seçkin. Kızıma bırakacak mal mülk olmayınca hayat tecrübesi de miras bırakılır diye düşünüp mektup yazdım. Sağlığımız, keyfimiz yerinde sağol kardeşim.

   Sil