27 Aralık 2017 Çarşamba

ALMANYA/ GÖKBEN İLE SÖYLEŞİMudanya Lisesi, öğrencilik yıllarından çok sevdiğim bir arkadaşım ile devam ediyorum. İsmini duyduğumda aklıma gelen iki şey var. Müthiş enerjisi ve derse geç kaldığında / okula gelemediğinde
"Evi su bastı öğretmenim"  demesi. Birşey  daha ilave oldu. ALMANYA.


Almanya'ya 40 günlükken getirilmiş, uzun yıllar Almanya da yaşamış ve halen Almanya da ikamet eden  bir Türk kızı, Gökben KURTER.

...ve gelsin sorular 😉😊

* Almanya'yı gezmek için en ideal aylar hangisi? 
Aynı günde dört mevsim yaşadığımızı düşünüyorum da... Haziran olabilir
* Genelde caddeler belli saatten sonra tenha olur diye duydum doğru mu? 
Evet doğru. Belirli yerler saat 18:00 de kapanır.  Diğerleri en geç saat 20:00 de.  Saat 21:00 den sonra ise  işsiz güçsüz birkaç insan görebilirsin.

* Alman basınında yer alan bir habere göre  86 yasinda hasta bir adam dinlenmek için otobüs durağına oturunca otobüs beklemediği, yeri  zaptettigi için 35€ ceza kesilmiş. Ceza geri çekilmiş bu arada. ( Eminim evsizler, serseriler yatmasın diye ceza kesiliyordur da kötü olmuş.) 
Almanya çok mu kuralcı bir ülke?
Bahsettiğin olaydan hiç haberim olmadı. Şimdi araştırdım biraz ama bir bilgiye ulaşamadım.  Evet özünde çok kuralcı bir devlet.  Sistematik ve  disiplinli. Yaşayanların ve yaşamak isteyenlerin  ister istemez ayak uydurduğu kuralları olan bir ülke.

(Haberin linkine buradan ulaşabilirsiniz: 
http://www.rp-online.de/nrw/staedte/duesseldorf/duesseldorf-dementer-senior-soll-bussgeld-fuer-ruhen-an-haltestelle-zahlen-aid-1.7227557 )


* Taksi tarifesi ve araç kiralama maliyeti ile ilgili bilgi verir misin?
Taksi tarifesi ilk biniş 5 € dan başlıyor Aşağı yukarı 6 km. 15 €  civarında. Araç kiralama hakkında bilgim yoktu ama sayende öğrendim. Bir günlük Mini Cooper kirası 60 € civarı.

* Mağazalar, marketler saat kaçta açılır? Pazar günleri açık olur mu? 
Saat 5:00 te  belli başlı fırınlar açılır. Saat 7:00 de marketler, saat 9:00 da giyim  mağazaları. Pazar günleri genelde çoğu yer kapalı. Sadece Cafe, restaurantlar ve nargile kafeleri türünden yerler açık.

* Türk yemeği yiyebileceğimiz mekan  tavsiyen var mı? 
Türk yemeği yemek isteyenler her şehirde her yerde Türk restorantlarına denk gelir.  Şahsen Almanya daki döneri Türkiye de yapılan dönere değişmem. Tavsiye ederim.

* Bir kişi orta sınıf restaurantta karnını doyurmak istese (bahşişi içinde)  maliyeti az çok ne olur? 
Orta sınıf bir restoranta gittiğinde çorbası, yemeği, salatası, tatlısı, bahşişi dersek kişi başına ortalama 20€ gibi bir hesap çıkar.


"Hazır yemek konusu geçmişken Almanya' nın en meşhur lezzetlerinden birisini sizinle paylaşmak istiyorum" diyor Gökben.

"Nürnberger Lebkuchen.. Sadece noel zamanında satışa çıkar. Tatlı türünde baharatlı bir kek gibidir.  Gerçi Türkiye de metroda satıldığını duydum. Tadını şahsen seviyorum"  diye de ilave ediyor.


Bir tavsiye de Sevda dan gelsin. Almanya ya gitmişken çikolata yemeyi ve almayı unutmayın.  Bu çikolatalar harika dostum😉😄

*  Sakın şuraya gitmeyin tehlikeli diyeceğin bir yer var mı, varsa neresi? 
Hiç aklıma gelmiyor.  Ana  tren garlarında  evsiz, işsiz, sarhoş, aylak ve madde bağımlısı insanlar olduğunu duydum.

( Not: Burada ilave etmek istediğim bir haber olacak. Köln de bir yılbaşı gecesi ana tren garı etrafında Ortadoğu ve Kuzey Afrika kökenli  serseri gençler tarafından  kadınlar toplu tacize uğramış ve bu basına yansımıştı. Ana tren garlarında dikkatli olmakta fayda var.)

* Muhakkak görün, gezin diyeceğin yerler neresi?
Almanya' yı seviyorum, her yeri güzel aslında. Temiz.  Her yerden ayrı keyif alınabilir. Benim en sevdiğim gezmekten zevk aldığım yerler dere kenarları, lunaparklar,  termal havuzlar.


650 metre kare üzerine yayılmış ve 292 çeşit hayvanın barındığı, yaşadığı hayvanat bahçesi var. Her ülkeden insanın ziyaret ettiği çok güzel bir yer. Giriş fiyat tarifesi yetişkinler için 13.50€ çocuklar için 6.50€ dur. Özellikle yazın harika bir yer. Yemyeşil, tertemiz bir alan.


Burası tam şehrin göbeğinde bir meydan.  Her sene 1 Aralık tarihinde kurulur  ve noele yani,  24 Aralık tarihine kadar her ülkeden insanının ziyaretiyle dolup taşar. Işıl Işıl rengarenk olur ve en meşhur noel pazarı Nürnberg dedir.

Bu arada Kiliseleri de muhakkak görün derim.


* Gelen kişilere eğlenmek için önerebileceğin mekanlar var mı? 
Benim oturduğum şehirde yani Nürnberg de eğlenilecek yer olarak aslında çok mekan yok. Tabii eğlence anlayışı kişiden kişiye değişir... Aklıma gelen bir Türk diskomuz var ve istemediğin kadar nargile kafeleri var.  Hafta sonları canlı müzikle eğlendirmeye çalışıyorlar.

Ayrıca çeşit çeşit kaydıraklı büyük küçük herkesin eğlenebileceği güzelPalm-Beach diye büyük bir havuz var.


Senede iki kere (yaz ve  son baharda) kurulan meşhur büyük Luna park var. Akın akın insanlarla dolup taşar. Parkı gezmek yaklaşık iki saat alır. Çok eğlencelidir.


Sevda yine devreye girer. Gelirsen Ekim' e festivali Oktoberfest çok renkli görüntülerle göze hitap ediyor. O güne özel giyilen kıyafetler için bile görülmeye değer diye düşünüyorum. Ekim ilk günleri başlayıp onaltı gün süren bira festivaline denk gelirseniz aklınızda bulunsun.  🍻 Gidersiniz gitmezsiniz orası size kalmış.

* Müze ziyareti önerir misin? Müze giriş ücreti her ülke vatandaşı için aynı mı?  
Almanya da aklına gelebilecek herşeyin müzesi var aslında. Bira müzesinden tut çocuk oyuncakları müzesine kadar.
Saat muzesinden 
Ücret tarifesi müzeye göre değişiyor. (5€ dan 15€ ya kadar) Yabancı, kendi halkı  farketmiyor. Herkese aynı ücret tarifesi uygulanıyor.  Öğrenci, yaşlı, engelli yada grup indirimi de oluyor.

Görmüş olduğunuz büyük bina  Hitler zamanında kullanılan kongre salonu. Müze olarak hizmet veriyor.

* Almanya' nın en pahalı ve en  ekonomik şehri hangisi? 
En pahalı şehir olarak  München diyebilirim. Oturduğum şehirde kahve 1€ iken orda 3€ ☕ . Gerisini siz düşünün. Ekonomik olan şehir Nürnberg olabilir herhalde.  Kira, gıda, benzin fiyatları normal sınırlarda en azından.

* Arkadaşım çok teşekkür ederim. Son olarak söylemek istediğin birşey var mı? 
Huzurluysan, sevdiklerin yanındaysa bir ülkeyi bir şehri daha çok  seviyorsun. Almanya'yı , Nürnberg' i çok seviyorsam buna en büyük etken ailemin burada olması. Rica ederim. Asıl Almanya söyleşilerinde beni de misafir ettiğin için ben teşekkür ederim arkadaşım.

Çok güzel bilgiler edinip,  tavsiyeler aldıktan sonra Almanya ile ilgili yazılarımı Gökben ile noktalıyorum. Genel kültür hanesine yazdıklarımı hoop yükledim gitti. Birgün bir yerde lazım olacak elbet.

Sağlıkla, huzurla, sevdiklerinizle kalın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY


2 yorum: