26 Aralık 2017 Salı

ALMANYA / TÜRKLERE SORUYORUM - 3Hülya VON POSWİK, Bursa' nın Mudanya ilçesinden evlilik nedeniyle ayrılıp Almanya da yaşamayı  seçen değerli bir kardeşim.   Eşi,  Alman vatandaşı.

Ve gelsin sorular.😉 

*  Merhaba Hülya.  Eşin ile nerede, nasıl tanıştınız?
2007 yılında okuduğum üniversitedeki Erasmus programı sayesinde Almanya'nın Braunschweig kentindeki kardeş üniversiteye gittim. Orada girdiğim ilk derste eşim  (Aleksandır)  ile tanıştım.

*Evlilik işlemi hangi ülkede gerçekleşti ve istenilen belgeleri hazırlamakta zorluk yaşadınız mı?
Evlilik işlemi ben hala Almanya'da çalışıyorken ve çalışma iznim varken gerçekleşti.
Belgeleri toplamakta pek zorluk yaşamadık diye hatırlıyorum. Yeni kanunlara göre evlenmek için başlangıç seviyesinde Almanca bilmek gerekiyordu ( A1)  ve benimki zaten birkaç seviye ilerideydi, bu belge sorun olmadı. Onun dışında İhtiyacım olan belgelerin Türkiye'den temin edilmesi ve Almanca'ya çevrilmiş olması gerekiyordu bunları da ailem halletti. Sonrasında da işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleşti. Zorluk yaşamadık. 

* Almanya da yaşayabilmen için ne gibi şartlar öne sürüldü? 
Oturum alabilmem için bir şart koşulmadı çünkü evliliğin beraberinde oturum verilmişti. Bence bu işlemlerin kolay olmasının tek sebebi bu esnada zaten Almanya'da olmamdı.

* Ülke ve kültüre uyum sürecin nasıldı?
Almanya'ya ilk geldiğimde kendimi yeniliklere açık hissediyor, merak ediyordum. Hayatın içine dahil olup Almanca yı  iyi seviyede konuşmaya başlayınca Alman kültürünü  çok daha iyi tanıdım, anladım ve sevdim.

* Fas, eş durumundan vatandaşlık vermiyormuş.  Almanya da durum nasıl?
Almanya'da evlilik sonrasında oturma izni verilir ve polis ile bir sorun yaşamadan geçen üç senenin sonunda istenildiği takdirde vatandaşlık verilir. 

* Yaşadığın yerde sosyal ve kültürel aktiviteler var mı? İnsanlar sosyalleşmek için neler yapıyor?
Almanya sosyal ve kültürel açıdan gerçekten çok zengin bir ülke. Aktiviteler, sergiler, konserler akla gelebilecek her şey mevcut fakat her kentte farklılık gösteriyor.

Örneğin ilk geldiğimde bulunduğum kent öğrenci doluydu ve dolayısıyla çok aktifti. Kent aynı zamanda boyut olarak küçüktü. Kışın güneye oranla daha ılımandı, güneye oranla daha az paraya daha çok şey yapılabiliyordu. Bir yerden bir yere bisikletle gidilebiliyor,  merkezde cafe ve restaurantlarda dışarıda oturabiliyor,  her türlü aktivite yakınlarda olduğundan kolaylıkla ulaşılabiliyordu. Fakat şu anda bulunduğum yerde durum farklı.  Kışın çok iyi giyinmeden dışarı çıkılmıyor, çıkıldığında da dışarıda yapılacak bir şeyler yok.


Hamilelik döneminde devlet tarafından hamile yogası,  hamilelik ve annelik bilgilendirme kursları,  doğumda ve sonrasında ebe hizmeti, anne bebek spor, anne bebek yogası vs. gibi pek çok hizmet veriliyor.  Bunun dışında anne ve bebekleri bir araya getiren emekleme grupları, anne çocuk aktivite grupları da mevcut.

* Almanya da yaşayan ve görüşebildiğin Türk arkadaşların var mı? 
Almanya'da Türk arkadaşlarım ya da tanıdıklarım olmuştu fakat hiçbiriyle görüşmüyorum. 

*Almanların arkadaşlık ilişkileri nasıl? Alman arkadaşların var mı?
Almanların arkadaşlarına güven duyması ve kendilerini açmaları Türklere kıyasla çok daha uzun sürüyor ama bir defa arkadaş olarak kabul ettikten sonra sürekli bir arkadaşlık oluşuyor.

 Fiziksel olarak da arkadaşlarına Türkler kadar dokunamıyorlar. (Sarılmak, yakınlık  ifadesi olarak koluna dokunmak ya da eline dokunmak,   sırtını sıvazlamak) Durum böyle olunca mesafeli ilişkiler ortaya çıkıyor. Yine de Almanların arkadaşlıklarını seviyorum.  Geneli ya da en azından benim tanıdıklarım sakin,  açık görüşlü ve dürüst.

Alman arkadaşlarım var.  Bir kısmıyla  arada bir  görüşüyorum diğerleri de iş arkadaşlarım. Annelik izninde olduğumdan beri  onlarla görüşemiyorum. 

*Arkadaş çevresi edinmek kolay mı? 
Kent merkezlerinde cafeler,  barlar, diskolar, aktiviteler, sosyalleşmek için cok seçenek var fakat genelde kalıcı arkadaşlıklar okul zamanlarından  ya da iş arkadaşlarından oluşuyor. Bulunduğum yer gayet küçük olduğundan  fırında,  markette,  otobüste,  parkta insanlar birbirine  kolayca selam verdikleri ve muhabbet edebildikleri için  bu şekilde de arkadaşlık kurulabilir.  Komşuluk olarak aynı şekilde güleryüzlüler. (Türkiye'deki gibi çabucak olmasa da ) belli bir yakınlıktan sonra kahve içmek için birbirlerine gidebiliyorlar.  

* Türk bakkalları/marketleri var diye duymuştum. Türk ürünlerini kolay bulabiliyor musun?
Kısmen evet. Bebeğimiz olmadan önce sıklıkla giderdim artık pek gidemiyorum. Burası marketten çok herşeyden biraz bulunduran  bir bakkala benziyor.   İsmi de zaten Türk marketi değil ' Balkan lezzetleri ' gibi bir şey. Pek çok şey mevcut ama maalesef bana göre Türkiyede satılanlar ile aynı lezzette deği. Türkiye'deki gibi taze peynir bulunmuyor ya da canın sucuk çekiyor ama hepsi hindi etinden ve tadı salam gibi. Türkiye'de doğup büyüdüğüm için oradaki tada  alışığım  ve bu  ürünler başka bir versiyonları gibi geliyor. Bu yüzden de Türkiye gittiğimizde bazı ürünleri oradan getiriyoruz.

*  Almanya da  kahvaltı, kahvaltının  olmazsa olmazı lezzetler desem ne söylersin ? 
Alman  kahvaltısına alışmam açıkçası biraz zaman aldı ve hala da kahvaltı ediyormuşum gibi hissetmedigim zamanlar oluyor. Bunun sebebi ekmek ve peynir tatlarının farklı olması .Almanlar somon ekmeği  haricinde lezzetli ve  çeşitli küçük ekmekleri tüketiyorlar. Kahvaltıda croissant vs. bulunuyor ve hepsi çok lezzetli. Peynir olarak da genelde kaşar peyniri,  küflü peynir, tuzsuz krem peynir tüketiliyor. (400 çeşit peynir üretilen bir ülke Almanya) Büyük kaşar dilimleri,  dilimlenmiş Alman sucugu, jambon, domates ve salatalık ile birlikte ekmek üzerine konup yeniyor. Ekmek üstü ezmeler de çok çeşitli. Ayrıca Almanya'da büyük bir vegan ve vejeteryan ürün çeşitliliği mevcut. Bu kahvaltı ürünlerine de yansıyor. Peynir ya da sucuk tadında tofu ya da bugday glüteninden yapılmış ürünler çok popüler. 

Bizim kahvaltımız iki kültürü de barındırıyor. Türkiye'den getirdiğimiz   ev yapımı reçeller,  peynir ve tereyağımıza Alman ekmekçikleri, ezmeleri ve filtre kahvesi eşlik ediyor. 

*Peki, Alman yemeklerini nasıl buluyorsun? Alman mutfağı için neler diyeceksin? En klasik lezzetler neler? 

Lezzetli buluyorum fakat pek fazla çeşit olduğunu söyleyemem. (Türkiye ye kıyasla ve yine Alman ya' nın içinde değişiklik gösterdiğini düşünürsek ) Bulunduğum eyalet Bavyera da   çok fazla et tüketiliyor. Özellikle domuz eti. Fırınlar ve marketlerde ekmek arası domuz eti karışımı bulmak kolay. Çalışanlar ve öğrenciler için  çok çeşit sandviç   bulunuyor. Hamur işleri olarak börek ve simit benzeri şeylerdense tatlı yiyecekler çok daha fazla. Alman simidi yani 'Brezel' ve Alman pastası yani 'Krapfen'  fırın ve pastane klasiklerinden. Su gibi kahve ve bira tüketildiği gerçek ve her yerde içmek mümkün. Alman restaurantlarının klasik lezzetleri olarak erişteye benzeyen 'Kaesespaetzle', kızarmış domuz bifteği,  yanına sos ve patates ya da ekmek topunu söyleyebilirim.  Alman simitli, beyaz biralı, tatlı hardallı ve beyaz sosisli  Almanya kahvaltısı yine klasiklerden.  (Bu sosis dana etinden oluyor ve harika tadı var) Bol soğanlı, dana etli pişmesi zaman alan bir başka lezzet te ' Gulasch' .  Bunların haricinde de çeşitli lezzetler var ve porsiyonlar genelde büyük. Yanında mutlaka içecek ısmarlanır.  (Bazen yemekten de pahalıdır ) ve mutlaka bahşiş bırakılır.  


Yunan, İtalyan, Asya mutfağı da mevcut.  Lahmacun ve döner  ile  Türkler de bu sektöre hizmet ediyor, oysa yemek çeşidi bol olan bir ülkeyiz.  

*Almanya nın en sevdiğin ve sevmediğin yönü  ne?
Almanya'nın en sevdiğim yönleri insana her yönden değer veriliyor olması. ( Sağlık,  iletişim,  güvenlik,  eğitim, bakım vs.)  Doğaya saygı duymaları (çevre ve  yolların bakımı,  çöplerin ayrıştırılması vs.) Disiplinli ve temiz çalışmaları, her türlü hizmetin kurallı ve düzgün yapılması...  

Almanya'nın en sevmediğim yönleri ise Almanların bazen kurallara fazla takılıyor olmaları, spontan aktiviteler yapamamak.

Sorularımı itina ile cevapladığın için  çok teşekkür ederim canım.  Sağlıklı, huzurlu, mutlu bir ömür diliyorum eşin, oğlun ve sevdiklerinle. 

Yazıda kullandığım  Almanya görselleri  için çok yakın  arkadaşım,  aynı zamanda Hülya' nın da ablası  Derya ŞEN ARAT ' a  teşekkür ediyorum. Dünya küçük. Elbet bir gün bu söyleside geçen bazı cümleler işinize/işimize  yarar. Hayata katkımız olsun diyorum, sevgiyle kalın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

  1. Bayern Avusturyays çok benzeyen bir eyalet yemekler de benziyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu bilgi için teşekkür ederim canım. İsteyen herkesin gezip görmesi dileğiyle evrene mesajı gönderiyorum.

      Sil