6 Ocak 2018 Cumartesi

FAS ' TA STAJ YAPAN RUS HEMŞİRE


Mezun  olmuş  doktorlar, hemşireler ve sağlıkçılara  başka ülkelerde staj yapma imkanı sunan ' World  United'  programı ile Fas a  gelmis, yirmi iki yaşında genç bir hemşireye kulak verin.

O,  haftanın üç günü hastanede çalışıyor, haftanın iki günü de  İspanyol manastırının  evsizlere  sağlık hizmeti verdiği yardım kuruluşunda ücretsiz  çalışıyor.  Kira, gıda, ulaşım, kişisel ihtiyaçlarını kendi karşılıyor. Programın koşulu bu.

 Bu programla Fas dışında Tanzanya Zarzibar gibi yerlere de  gidenler var fakat  uçak bileti Fas a oranla daha  pahalı.  Tanca da olmanın avantajları var tabii.   Bir hafta sonu İspanya ya gezmeye gitmek gibi.


Haftalardir Fas ta olup saglik hizmetinin icinde olunca doğal olarak çok fazla gözlem yapma imkanı bulmuş. Hastanede  verilen  sağlık hizmetini değerlendirirken zaman zaman yaşadığı ülke ile karşılaştırma yaparak anlatımı seçiyor.


"Saat sekizde hastanın rutin kontrolu yapılır  saat dokuzda hastanın  kahvaltısı gelir.  Almanya da daha erken saatte olur ve zaman zaman hasta uykusundan uyandırılır.  Yine Almanya da bir hemşireye on hasta düşerken burada üç hemşireye on hasta düşüyor. Bu ülkede hemşirenin İş yükü daha hafif.

Ameliyathane iyi fakat ameliyattan çıkan hastanın bakımı  gördüğüm kadarıyla sıkıntılı.  Doktor ameliyattan çıkan hastaya gelip bakmıyor,   hemşire bakıyor.  Almanya da ameliyat eden doktor kontrol amaçlı gelip bakar . Daha sonra o bölüm doktoru ve ekibi, tıb  öğrencileri her sabah oda oda  gezerler hastanın durumu  kontrol edilir.  Yarasına bakılır ...

Kadının birinin boyun bölgesinden  Serum vermişler kalbe gitsin diye.  O bölge  iltihap kapmış.  Almanya da bu büyük bir risk.  Serum hemen çıkarılmalıdır ki  mikrop vücuda bulaşmasın.  Burada uygulanan tedavi  beni cidden  şaşırttı.  Kadının iltihaplı bölgesine pansuman  yapıldı, merhem sürüldü ve iltihapli bölgenin üstü kapatıldı.  İltihap dışarı akması gerekirken...  Çok korkunç fakat müdahale edemedim. Bunun dışında hastalara temiz bakılıyor, güzel kokular sürülüyor.  Hastanede çok hijyen yok fakat hastane hastalığı da yok. Mesela Almanya da çok çeşitli kimyasal ile temizlenir hastaneler ve çeşitli  hastane mikrobu vardır."

Söyledikleri bu kadar.  Biraz da benim ilave etmek istediklerim  var tabii.

  Fas ta en güzel ve donanımlı hastaneler Rabat ve Kazablanka da derler. Hatta ciddi bir ameliyat veya sağlık sorununda bu şehirlere gidip ameliyat olanlar vardır.

Şşşt 

Aramızda kalsın ama Devlet hastaneleri hakkında   olumlu şeyler duymadım. Kısaca özetlersek ' yaşama,  öl ' veya ' yaşama,  sürün'  türünden yerler. Genel anlamda da hastaneye işiniz düşerse doktoru hastanede bulamıyorsunuz. Girişteki  görevli doktoru arıyor, siz de hemşirelerin gözetiminde bekliyorsunuz.

Vakti zamanında burada yaşayan Türkler hastaneye gitmez, Türkiye ye gittiğinde muayene veya tedavi olurdu.  Ne yalan söyleyeyim   Tanca da doktor ve hastane bulana kadar ben de  çok sıkıntılı günler yaşadım  fakat gideceğim hastaneyi ve muayene olacağım doktoru bildiğim için artık rahatım.

Sizlere aktaracağım bilgiler bunlar. Ola ki bu ülkeye yolunuz düşerse ozel hastaneye(bu ülkede Clinic  ile başlayan yerlere)  gitmeye korkmayın.  Sağlık hizmetinde iyiler.  İnsanlar ise  güler yüzlü. Temsili görsel aşağıda 😂

Ruhunuzu, bedeninizi, aklınızı iyi besleyin efendim. Sağlıkla kalın, 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 
Sevda ALAN ELARABY 

4 yorum:

 1. İyi bir gözlemcisin ve yaşadığın yeri her açıdan tanıtıyorsun. Fas'ta yaşamayı düşünen bir insan senin blogundan çok şey öğrenebilir gerçekten.

  YanıtlaSil
 2. Her ülkede pozitif ve negatif seyler vardir mutlaka. Güzel bir yaziydi canim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle.👍 Teşekkür ederim. ❤

   Sil