18 Ekim 2018 Perşembe

FAS - MARAKEŞ (SAFRAN CENNETİ)


Christine Ferrari, İsviçre'li başarılı bir iş kadınıyken birgün  hayatında değişiklik yapar ve Marakeş ten 30 km uzaktaki   iki buçuk dönümlük arazide safran çiçeği yetiştirmeye  karar verir.

Toprakla uğraşıp mutlu olmayan var mıdır?  

Çok emek verir ve verimli hale getirdiği araziye  'Le Paradis du safran ' yani  Safran Cenneti ismini verir.  Görmedim fakat geçen hafta o güzel araziyi gezen bir ablamın anlattıklarını size aktarıyorum.


 Lavanta, biberiye, safran, nar, mandalina, portakal, elma, avokado, mango, pomelo, şifalı bitkiler... var da var.  Argan ağacı dışında hemen hemen herşey var. Argan ağacı ekilmiyor çünkü Argan ağacının yetiştiği bölge farklı.

  Kasım ayı safran çiçeklerinin toplandığı  dönem. Zahmetli oldugu için belirli sayıda kadın işçi çalıştırılıyor. Her çiçekten iki veya üç sap safran çıktığını,  İkiyüz adet çiçeğin  bir gram safran ettiğini biliyor muydunuz? Durum böyle olunca fiyata yansıyor ve bir gram safran 300 Mad. (DİRHEM) ediyor satılıyor. Çarşıda pazarda safran diye satılan ucuz ürünlere denk gelirseniz çiçeğin başka kısımlarından elde edildiği gerçek safran olmadığı aklınızda bulunsun.


Safran cennetinin daimi personel sayısı beş kişiden oluşuyor.  Hasat zamanı ekstradan elli kadın işçi daha dahil oluyor bu rakama. Restaurantı yok fakat  önceden sipariş verirseniz yemek hizmeti alabiliyorsunuz.   Hatta tajin yemeklerinin çok  lezzetli olduğu paylaşımına  denk geldim araştırmalarımda.

O kadar doğal bir ortam ki hayvanlar da var. Arkadaşım eşek şarkısının eşekleri  burada yaşıyor mesela 😅 Şaka bir yana çok sevimli eşekler var.

Ziyaretçilere ayağınıza sağlık demenin en güzel yolunu bulmuşlar,  ayak masajı için çeşitli taşlar ve kumlarla yürüyüş yolu  hazırlamışlar.


Marakeş in kalabalığı ve gürültüsünden  biraz kaçmak için cazip, organik tarım yapılan bu  doğal ortami araç kiralayıp  ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti  yetişkinler için  100 Mad. Yazıyor sitede. Saat  11:00 -17:00 arası açık. Ulaşım,  telefon ve  ayrıntılı bilgi için linki tıklayınız.
http://www.paradis-du-safran.com

Buraya kadar gelmişken  Anima  -  Le retour du paradise  yani  ' Cennetin geri dönüşü ' buraya da muhakkak uğrayın derim. Marakes in 27 Km dışında. Safran cenneti ile arasinda 3km mesafe var.

Ne diyordu İlhan İrem?
"Bir kapı açılır yüzün görünür,hayat yanılgıdır duygularında " 😅

Favorim bu 👍
Hizmet verdiği saatler ve ücret tarifesi aşağıdaki görselde  yazıyor. Ayrıntılı bilgi için linki tıklayınız. 

Marakeş e gelip meydanı, çarşıyı, camiyi gezip Marakeş i gezdim diyemezsiniz. Marakeş çok daha fazlasıdır.  Karlı dağı, şelalesi olan dağ köyü, mis gibi bahçeleri,  doğayla iç içe arazileri vardır . Bunları da değerlendirin lütfen.  

Bu keyifli yazıyı yazmam için bilgisini benimle paylaşan manevi ablam Hatice Güngör' e çok teşekkür ederim.  

Okuduğunuz için sizlere de ayrıca teşekkür ederim. 

Sağlıkla kalın.,
Sevda ALAN ELARABY 


6 yorum:

 1. Yine cok guzel bir anlatim Sevda. Kalemine saglik. Hatice Gungor u tanimak isterdim. 💙

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim arkadaşım. Ben de tanışmanızı çok isterim canım.

   Sil
 2. O Marakeş'e bir gün gidesim burayı da görmek isterim.
  İşini gücünü bırakıp böyle bir karar veren insanlara hayranım..fotolar nefis mis kokular geldi ta buralara kadar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😊 Ben de hayranım hayatında uyanış yaşayan ve adım atan cesaretli insanlara. İnşallah kısmet olur Fas a gelip buraları görürsünüz. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 3. Artik blogun bir dergi kivaminda oldu Sevdacim okumak çok keyifli. Zaten bastan beri ilgimi cekmisti. Her zaman ugrayamiyorum ama ugradikca birkac yaziyi birden okuyorum 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım benim. Mutlu oldum.😊

   Sil