28 Aralık 2017 Perşembe

BİLGİYE AÇIK İNSAN HEP ÖĞRENCİ KALIR /ÇELLO


Müzik evrensel bir dildir.  Notaların büyüsü insanın ruhunu dinlendirir.

Bir zamanlar fotoğrafçılık kursu almış şimdilerde çello öğrenmek için ders  alan bir arkadaşıma Feride İnan' a soruyorum:


*Kendini tanıtır mısın?

Kastamonu doğumluyum fakat Bursa da yaşıyorum.  Muhasebeciyim.  Amatörce müzik ve fotoğrafçılık ile ilgileniyorum.  Doğa aşığıyım.

İçindeki çocuk Heidi gibiyse doğaya kayıtsız kalamazsın. Feride içindeki çocuğu Heidi ye benzetiyor. 


*Çok sayıda müzik aleti varken neden çello?

Çocukluk hayalimi gerçekleştiriyorum. Çello duyguları, hisleri aktarmanın büyülü bir yolu benim için.*Pahalı bir müzik aleti mi?

 250 dolardan başlıyor. Ağacının cinsine, kalitesine göre fiyatı artıyor çellonun.

*Çello kursu bulmak kolay mı? Kurs ücreti ve kurs saatleri hakkında bilgi verir misin?

Sanırım Bursa da iki tane var.  Yetenek sınavına hazırlanan öğrenciler için açılmış M.E.B bağlı kurum. Boşluk varsa istediğiniz zaman kayıt olabiliyorsunuz. Ayda 4 saat. Kurs ücretleri de diğer enstrümanlara göre biraz fazla. 190 TL.
Özel hocalar eşliğinde birebir ders alınıyor.


*Kişinin kabiliyeti muhakkak önemli fakat ortalama ne kadar zamanda öğrenilebilir ?

Temel seviyede parçaları çalmak 4 ay sürebilir. Daha cok zaman ayrılabilir ve ekstra kurs alınırsa öğrenme  süreci  kısalır. Öğrenmesi zaman alıyor fakat çalması çok keyifli.

*Müzik ruhun gıdası derler. Çello çalarken  ne hissediyorsun?

Çelloyu amotörce çalmama rağmen onunla nefes alıyormuşum gibi hissediyorum, benim ruhuma iyi geliyor, sakinleştiriyor. Çalanı  dinlemek te  aynı şekilde dinlendiriyor . Özellikle Vivaldi dinlemek.
*Kursa giderken toplu taşıma araçlarını kullanıyorsun.  Çelloyu taşımak zor olmuyor mu? İnsanların tepkisi nasıl?

Toplu taşıma araçlarında taşıması çok zor. İnsanlarımız meraklı. " Ne çalıyorsun?"  "Keman çalsaydın ya, neden çello?"  gibi gibi konuşabiliyorlar. Sağolsunlar metro veya otobüste giderken yer verenler de oluyor.


*Attığımız her adım,  yaptığımız her seçim bize muhakkak birşeyler katıyor.  Bu kursun sana ne gibi katkısı oldu/oluyor ?

Derslerim halen devam ediyor fakat şimdiye kadar gözlemlediklerimi paylaşayım. Modern hayatın stresini azaltıyor.  Sadece çello çalmak değil disiplinli olmayı da öğreniyor kişi.
Güzel insanlar ile tanışma fırsatı  sunuyor. Ön yargısız güzel insanlardan  bahsediyorum. İnsanın hayatına çok farklı bir renk ve eğlence katıyor diyebilirim. Yani benim hayatımda böyle oldu.


Bakmak ile görmek arasındaki farkı öğrenmenin en kolay yolu ise fotoğrafçılık kursu olsa gerek. Çello kursundan önce  fotoğrafçılık kursuna da gitmiştin. Bu konu ile devam etmek istiyorum.

*Kaç ay kurs aldın ve kurs ücreti nasıldı?

Temel eğitimden sonra 2012 yılında  Belgesel fotoğrafçılık ve Atölye çalışmalarına katılmıştım. İki sene aktiftim. Maliyeti düşük, kurs ücreti makul.   Duyguları fotoğrafa aktarmanın yoluydu belgesel fotoğrafçılık. Keyifliydi.*Etkinlikler düzenlendi mi?

Evet,  yurt içi geziler düzenlenirdi ve atölye çalışmaları için şehir dışından fotoğraf sanatıyla ilgili hocalar gelirdi.

*Etkinlikler içinde seni en çok etkileyen hangisi oldu?

Fotoğraf sanatıyla ilgili uzman hocaların anlattığı PULİTZER ödüllü fotoğrafların hikayelerinden etkilenmiştim. (İnsanlar cok açı çekmiş)

*Fotoğraf makinesi olarak bize hangi marka ve modeli tavsiye edersin?

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. iyi bir fotoğraf makinesinin yaptığı işi iyi bir cep telefonuda yapıyor.
Marka, model yazmam yanıltıcı olabilir. En pahali fotoğraf makinaları en iyi fotoğrafı çekmez. Kişinin bakış açısı ve teknik bilgileri uygulamasıdır önemli olan.  Kişi bütçesine uygun bir marka ve model alsın derim. Ya da katıldığı kursta eğitmenlere danışabilir.

*İyi bir fotoğraf çekimi yapmanın püf noktalarını özetler misin?

Kaliteli fotoğraf çekerken;
Işık, sadelik, objeleri çerçeve içine yerleştirmek, mesafe ayarı, doğru açı doğru flaş kullanımı iyi yapılmalı.
Fotoğraf çok ışık aldığında bozulduğu gibi az ışık aldığında da bozulmaktadır. Fotoğraf çekerken güneşi karşınıza almayın.
Fotoğrafı 9 eşit kareye böldüğümüzde ortadaki karenin 4 köşesi fotoğrafçılıkta altın merkezler olarak bilinirler. Ön plana çıkarmak istediğimiz objeleri altın merkezlere denk getirmek ortaya güzel bir fotoğraf çıkarmamıza yardımcı olur. Bunlar aklıma gelen ilk bilgiler.
İyi bir fotoğraf çekimi yapmanın en güzel yolu iyi bir fotoğrafçılık kursuna gitmektir diye de cümlemi noktalıyorum.

Öğrendiğimiz bilgiler  hem bizi hem de çevremizi aydınlatır. Bilgini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim arkadaşım.

Okuduğunuz için sizlere de ayrıca teşekkür ederim. Hayata katkımız olsun diyorum.

Sağlıkla kalın,
Sevda ALAN ELARABY.

5 yorum:

 1. Yine çok keyifli bir yazı okudum. Size de konuğunuza da teşekkürler.. Daha çok kişiye ulaşmak, güzel yazılarınızı, Fas'ı, dağarcığınızı paylaşmak için blog güzel bir araç ama sizi bilmeleri için g+ vb yöntemleri kullanıyor musunuz? Biraz etkileşim kişilerin blogunuzu bulmalarını sağlar aslında. Çelloyu metroda dinlemiştim en son, 4-5 kişilik bir küçük orkestra nefis bir konser vermişti.
  Sevgiler Fas'a

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince paylaşım yapıyorum. (g+ blog paylaşım siteleri) Fas tan sevgiler, selamlar.😊💓

   Sil
 2. Sevda, guzel anlatımınla beni onurlandırdın. Tesekkur ederim💚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım arkadaşım. Asıl ben teşekkür ederim. 💙

   Sil