7 Ekim 2018 Pazar

FAS' LI KIZ TÜRKÇE KONUŞUYORBir gün Tanca da piknik alanına gittik. Eşim ve çocuğumla  Türkçe konuşunca Fas' lı genç bir kız koşarak yanıma geldi. "Sen Türk'sün. Aman allahım ne mutlu. Ben Türkiye yi Türkleri çok seviyorum " dedi. Pırıl pırıl bir kız karşımda içtenlikle, heyecanlı bir şekilde Türkçe konuşuyordu.  Telefon numaralarımızı birbirimize verdik ve gerisi geldi. Türkçe yi nasıl öğrenmişti merak ettim ve sordum.

*Kaoutar (yani Kevser)  kedini tanıtır mısın ?
- Ondokuz  yaşındayım, öğrenciyim. Tanca doğumluyum. Ailem ile Tanca da yaşıyorum.  Bir ablam bir de kardeşim var.


*Kaç dil biliyorsun? En zor öğrendiğin  dil  hangisiydi?
- Dört dil biliyorum. İngilizce, Fransızca,  Arapça,  Türkçe. Fransızca  öğrenirken biraz   zorlandım.  Fransızca yi öğrenmek uzun zaman alıyor.

*Türkçe öğrenme isteği nasıl başladı ?
- Türk dizi filmlerini seyrederken Türk kültürünü de araştırdım.  Kültürü çok sevmem ile Türkçe yi öğrenmeye karar verdim.

*Türkçeyi ne kadar zamanda,  nasıl öğrendin?
- Dizi filmler izleyip, Türkçe şarkılar dinleyerek ayrıca YouTube kanalında Türkçe ile  ilgili birkaç video izleyerek öğrendim.  Bir senemi aldı Türkçeyi öğrenmem.

*Türkçe öğrenmesi  zor bir dil mi?
- Zor değil fakat uygulamada zor.  Türkçe konuşulduğunda  anlıyorum fakat konuşmakta çok zorlanıyorum.

* Ablan ile arada Türkçe konuştuğunuzu paylaşmıştın.  Peki başka Türkce konuştuğun arkadaşların var mı?
- Evet iki arkadaşım var fakat çok konuşmuyoruz. Bir de sen varsın. Seninle konuşmak bana çok iyi geliyor.  Çok fazla kelime öğreniyorum.

*Türkiye yi ziyaret etmedin fakat çok seviyorsun biliyorum. Bu sevgi nasıl başladı?
- İnan nasıl başladı ben de bilmiyorum.  Sevgi değil bu büyük aşk. Televizyonda Türkiye yi gördüğümde bayılıyorum çok beğeniyorum. Boğaz manzarası, şehirlerin güzelliği... Siz Türkler çok temizsiniz, naziksiniz. Bunu çok beğeniyorum.  Çok seviyorum.

* Kimseyi bulamazsan evde kendi kendine Türkçe konuştuğunu söylemiştin .  Ailen bu durum hakkinda ne düşünüyor?
- Deli olduğumu düşünüyorlar 😅 ama babam beni hep motive ediyor.  Annem ise  çok sayıda dil konuşabildigim için benimle gurur duyduğunu söylüyor.

* Şu an bu yazıyı okuyacak çok sayıda Türk  tanıyorum.  Onlara  söylemek istediğin birşeyler var mı?

- Sizleri çok çok çok seviyorum.  Tekrar söylüyorum farkındayım ama kültürünüzü çok beğeniyorum.  Hepinize huzur ve mutluluk  diliyorum.

Son olarak söylemek istediğin birşey var mı?
Çok teşekkür ederim.

Derslerinden zaman ayırıp sorularımı tatlı Türkçen ile cevapladığın için asıl ben teşekkür ederim. Dil kursuna gitmeden de yabancı  dil öğrenileceğinin  ispatıdır Kaoutar. Umarım hepimize  ilham olur diyerek yazıyı burada noktalıyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

6 yorum:

 1. Şahane, pırıl pırıl bir kız :)

  YanıtlaSil
 2. Bazı insanların dile özel olarak bir yatkınlığı var diye düşünürüm. Sanırım bu şirin kız da onlardan biri. Dil öğrenmek güzel bir şey. Kendisini tebrik ediyorum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fas halkı dil öğrenmek konusunda çok yetenekli. Halkın büyük çoğunluğu en az iki dil biliyor. Imrenilesi... Fas' tan sevgiler, selamlar.

   Sil
 3. Ne güzel bir kiz. Tabii dil istedikten sonra ögrenilir kurstan ziyade pratik önemli.

  YanıtlaSil