3 Ekim 2018 Çarşamba

FAS' A İLK DEFA GELECEKLERAltı seneden fazla oldu Fas ta yaşayalı.  Bu zaman zarfında ailemden veya yakın çevremden gelen olmadı. Niyetlendiler "Biz geleceğiz, siz gelmeyin" dedik.  Hamile kaldığım sene de  istemedim gelmelerini ve  geçti seneler.

Fas a gelmek maliyetli. Aylar öncesinden bakayım da ucuz bilet bulurum diye beklemeyin hiç.  Bir kişi en az 1500 TL.  Türkiye ziyaretinde ailem ve sevdiklerime "Siz gelin artık, biz uzun zaman gelmeyeceğiz " dediğimde gayet ciddiydim.

Annem torununun özlemine dayanamayıp pasaport çıkarttı üstüne uçak  biletini de aldı. Kısmetse Ocak ayı içinde gelecek. İlk yurtdışı yolculuğu aynı zamanda ilk uçakla yolculuk deneyimi.  Ciddi korkuyor.  Dolayısıyla bu yazıyı başta anneme bilgi olsun ve hiç yurtdışı yolculuk deneyimi olmamış,  Fas'a ilk defa geleceklere ön bilgi olsun diye yazdım.
Hayata katkım olsun.


Biletinizi aldığınız şirketin valiz hakkı bellidir. Onları göz önüne alarak valizi hazırladınız. Valizin içinde altın kolye küpe vs. Olmasın. Ya da hediye olarak aldınız diyelim muhakkak faturası da olsun.  Fas havaalanında kontrolde nerede bunun faturası gibi soru ile karşılaşmayın sonra.

El çantasına da makyaj malzemeleri, parfüm koymayın. Vedalaşmak isterseniz koyabilirsiniz.

Tükenmez kalem bulundurun  cüzdanınızda. Nedenini yazarım ilerleyen satırlarda.

Döviz aldığınız yerden muhakkak makbuz alın ve  Fas tan Türkiye ye geri dönüşe  kadar o makbuzu cüzdanınızda  saklayın. Fas tan Türkiye ye dönüşte memur "Ne kadar para harcadın? " gibi bir soru sorarsa makbuzu gösterirsiniz. Başıma geldi.

Uçuş saatinden en az iki  saat önce havaalanında olun. Evrak kontrolü valiz teslimi derken ciddi bir zaman kaybı oluyor. Uçağın kalkış saatine epey zaman kala kapı açılıyor  ve kapı kapandıktan sonra uçağa binmek isteseniz bile arkasından el sallıyorsunuz.  Doğru zamanda doğru yerde olun gözünüzü seveyim.

Pasaport, nüfus cüzdanı, uçuş bilgileri çıktısı, döviz ve makbuzunu çantanızda kolay bulunur yere koyun. Çantaya koyarken çıkarırken de  lütfen dikkatli olun.

 Havaalanında Yurtiçi uçuşlar ve yurtdışı uçuşların giriş kapısı farklıdır. Kapıdan girip  kontrolden geçtikten sonra  yurtdışı harç pulu alacaksınız. Onun icin Türk lirasi bulundurun. Hangi firmadan bilet aldıysanız tabelaları da kontrol ederek Fas uçuşu icin (check in )  islem yaptırın. Valizinize gerekli bilgilerin yazılı olduğu etiketi bu noktada yapıştırıp bir suretini de size verecekler vs.  Daha sonra Türk ve yabancı uyruklu diye iki bölmenin olduğu salona yürüyün.  Oradan Türk vatandaşlarının olduğu sıraya girip evrak kontrolünden tekrar geçeceksiniz.  Bu noktada içeri su veya  sıvı gıda sokamazsınız. Polisler elinizden alır.

Bu kontrol noktasından da geçtikten sonra ekranlardan uçak kalkış saati, kapı numarası gibi bilgileri biletinizle karşılaştırın. Uçağa biniş Kapı numarası bazen değişebiliyor. Kapı numarasından emin olduktan sonra bu noktada belirli aralıklarla olan numaraları gösteren tabelaları takip edin. Siz hangi kapıya gideceksiniz ? Mesela 220 olsun. 170- 300  yazan tabelayı takip edeceksiniz.(170 ten 300 e kadar olan kapılar) daha sonra kapı numaranızın yazılı olduğu yerde bekleyin.

Uçağa biniş kapısının açılma zamanı vardır ve orada da kontrolden geçersiniz. Kapı açılana kadar kapının  olduğu bekleme salonunda bekleyin derim. Son anda kapının değiştiği ve elimdeki çanta ile bir uçtan diğer uca YÜRRÜdüğümü  biliyorum.

Bazen uçak rötar yapar yani uçuş saatinde aksaklık olur. Mesela  bir -iki saat sonraya ertelenir uçuş. Bunu da yine dev ekranlarda görebilirsiniz.

Kontrolden geçip uçağa bindiğinizde  bilet üzerinde yazan harf ve rakam neyse  ona göre yerinizi bulursunuz ya da hostesler yardımcı olur. Uçakta hostesler  bir kağıt dağıtır o kağıdı aman atmayın.
Şimdiden ingilizce kelimeleri Türkçe ye çevirin ve bir kağıda not alın derim. Eğer ki İngilizce veya Arapça bilginiz yoksa . 😉


Yanınızda muhakkak bir tükenmez kalem alın demiştim ya. İşte o kalem bu kağıda yazılacak 😂 Ad soyad,  pasaport numarası,  Meslek,  kızlık soyadı, ne amaçla geldiğiniz,  nerede kalacağımız  gibi bilgileri doldurun. Erkeklerin kızlık soyadı yok fakat soyadı değişikliği olduysa ilk soyadı olmadıysa şu an kullandığı soyadını yazacak.
Fas  havaalanına indiğinizde polis sizden bu evrağı isteyecek hazırda bulundurun.

Fas a indi uçak. Valize ulaşabilmeniz için bir kontrolden geçeceksiniz. Uçakta verilen beyaz kağıdı bu noktada alırlar
 Pasaport, nüfus cüzdanı memur bunları kontrol ettikten sonra yürüyüp başka bir polis memuruna yine aynı evrakları göstereceksiniz. Sonra valiz teslimi için yürüyüp yine ekrandan Türkiye Kazablanka uçuşunun yazılı olduğu satırı  bulup (saat, ucus bilgileri kontrol edil) valizi  teslim almak icin hangi numara yazdığına  bakacaksınız. O numaralı bekleme yerinde valizi bekleyeceksiniz.

Tuvaletlere girdiğinizde çalışan kadınların para beklentisi olur ama sizin üzerinizde Fas parası yoksa hiç konuşmadan  ihtiyacınızı giderip çıkın.

Valizi de aldınız. Şimdi sıra son polis kontrolünde. Bu noktada  tüm evrakları  yine memura  gösteriyorsunuz.  Valizinizi de kontrolden geçiriyorlar. Bazen valizi açın dedikleri oluyor. Bilginiz olsun. Korkmayın.  Kontrol amaçlı.

Sıra beklerken önünüze geçen, yandan sıraya girenler olacaktır. Ne diyelim  FAS A HOSGELDINIZ be canlar  😂 Sorun etmeyin elbet sıra herkese geliyor.

Türkiye den Fas a gelmesi kolay mıymış?  Bir de Fas tan Türkiye ye dönüş var.😂😅

 Yabancı diliniz yoksa bile korkmayın. Okuma yazmanız varsa rahat bunun da üstesinden gelirsiniz. Zaten çok sayıda Türk,   Fas' a gelip gidiyor. Olmadı yardım talep edin.

Burada da hangi şirket ile uçuş gerçekleşecekse check-in için iki saat önceden havaalanına gidiyorsunuz. Kontrol noktalarının hepsini geçip yine ekranları biletinizdeki bilgiler ile  kontrol edip beklemeniz gereken kapının olduğu salonda bekliyorsunuz.

Uçakta hostes yine o beyaz kağıdı verecek. Bu defa doldurmuyorsunuz.  Ülkenize dönüyorsunuz sonuçta.

Uçak Havaalanına indikten sonra yine polis kontrolleri ve yine son kontrolden sonra ekrana bakıp Kazablanka Türkiye uçuş saati bilgilerine göre valizi teslim alacağınız numaranın olduğu yere gidiyorsunuz.

Bak bak valizi aldı gidiyor. 📣 Nereye gidiyorsun hu ? Daha karpuz kesecektik. 😂🍉

İşte böyle annecim işte böyle a dostlar. Bir ara Türkiye - Fas & Fas- Türkiye  git gel yapmaktan bunalmıştım. Bilmem nedenini anlatabildim mi?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

  1. Annenizle selametle kavuşun inşallah. Uçak bileti de çok pahalıymış, turla da gelinse bu kadar tutuyor mu? En iyisi açın bir seyahat şirketi gelelim:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sağolun inşallah. Her koşulda bütçe istiyor Fas. Gezilecek yerler çok ve tür şirketleri belirli bilindik yerlere götürüp sanki zamanı çar çur ediyor gibime geliyor. Siz gelin ben yine size uygun otel ve gezilecek yerler listesi yaparım. 😉

      Sil