10 Ocak 2018 Çarşamba

FAS - PEMBE OTOBÜS Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile 'Kadına yönelik şiddet ve tacizi önlemek ' adına  yapılan  konuşmalar sırasında Rabat Belediye Başkanı tarafından Pembe otobüs fikri ortaya çıkmıştır.

Rabat' ta toplu taşıma sorunu çözüldükten sonra bu projenin gerçekleşeceği fikri  beğeni topladığı kadar tepki de aldı.   

Şu bir gerçek Fas' ta toplu taşıma araçlarında özellikle otobüslerde ciddi anlamda çok taciz olayı yaşanıyor.


Otobüs bekleyen kadınların bir çoğu otobüs durağa yaklaşınca izdiham ve karmaşa içinde cok fazla taciz ediliyor. Tanca için bu durum geçerli değil fakat Kazablanka da durum maalesef böyle.  

Pembe otobüs çözüm mü?  Bana göre HAYIR.  Japonya ve daha başka ülkelerde de pembe otobüs uygulaması olduğunu belirten Belediye Başkanı kısa süreli bir çözüm üretmiş diye düşünüyorum.  

Bir toplumda kadına saygı daha İlköğretim sıralarında ders olarak okutulmalı. Anneler oğullarını kadına saygılı yetiştirmeyi bilmeli.  Yoksa böyle pembe mor otobüsle uğraşır durursun.

Ülkemizde hatta şehrimde (Bursa'da) yine böyle pembeli morlu bir çözüm vardı.  Pembe vagon. 😂 Ben bu çözümü kadına hakaret sayarım. Nitekim de Bursa nın çağdaş kadınları birlik olup böylesi bir uygulamanın kaldırılması için elinden geleni yaptı.  👍

Bakanlıktan evimize anket yapmak için bir görevli geldiğinde bana "Fas' ta şiddete maruz kaldınız mı ? " diye sormuştu. Çok şükür böyle bir şey yaşamadım fakat duydum,  gördüm. 

Hiç unutmam lise öğrencisi bir kız bir erkek öğrenci ile tartıştı ve sonrasında genç çocuk dövmek için kızı kovalamaya başladı. Onunla birlikte bir ordu kadar erkek çocuğu yine dövmek için kız bulduk der gibi peşinden koşmaya başladı.  Kızcağız bir markete sığındı da keyfi linç girişiminden kurtuldu.


 Bir de kadınlara, genç kızlara iltifat eden kesim var. Cevap vermeyip yolunda yürürsen iyi edersin. Ters cevap verirsen beyzadenin onuru kırılıyor ve senin bir tarafını kırmadan bırakmıyor.


Yolda yürürken genç bir adam bana iltifat etmişti. Yürümesi yavaşladı belli ki rahat bırakmayacak. Tersledim.  Evli olduğumu söyledim.  Adam benim ters cevabıma sinir oldu bu defa iltifat hakarete dönüştü. 


 Yanımda da yaşça benden büyük biri vardı. O panik ile Polis diye bağırmaya başladı.  Adam iyice sinir olup bu defa karşıdan kaba saba hareketler yaptı.  Yanında duran  aklı başında genç arkadaşı olay büyümesin diye adamı uyardı ve ortamı yumuşatmak için
bana dönerek "Sadece iltifat etti,  kötü niyeti yoktu" dedi. Yine genç bir kız mini elbise giydi diye peşinden sürü ile giden genç erkeklere şaşırmıştım. Aslında her türlü giyim var bu ülkede.  Taciz olayı yaşadığın mahalle,  yürüdüğün sokak ve  cadde ile bağlantılı bu ülkede.  

Cümleler birbirini kovaladı derken pembe otobüsten taciz edilme vakalarına kadar uzadı yazı.
Kadına yönelik şiddet ve taciz sadece bu ülkeye özgü bir şey değil.  Maalesef  ülkemde ve dünyanın çok yerinde kadına yönelik şiddet ve taciz var fakat  pembe renk ile başlayan çözümleri asla  çözüm olarak görmüyorum.  Erkeği ehlileştirin, medenileştirin yeterli. 

Kadına  saygılı davranmayı öğreten anneler,  kadına saygılı olan kadınlar, kadına saygılı davranan  erkekler 👍sizlere selam olsun. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.  
Sevda ALAN ELARABY 


6 yorum:

 1. heeey merhabaaa, fas he, anlatın bizee, marakeşiii, kazablankayıııı :) piki hiç fas dizisi var mı izleyelim yaa. bi deee, aramıza hoşgeldiniiiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Merhaba. Yazılar var blog da. Fas dizisi bu ülkeye adım atmak ile başlıyor 😂 hosbuldum .✌

   Sil
 2. Elbette eğitim şart. Adalet ve ahlak şart. Fakat kim kimi taciz ederse etsin ceza da caydırıcı olmak zorunda. nsan bu çiğ süt emmiştir. Ayrıca islami terbiye hepimizin kardeş olduğunu öğütler. Bu arada bu yazınız çok bilgilendirici idi. İstifade ettim teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil