21 Şubat 2018 Çarşamba

MESLEK SEÇİMİ - ANAOKULU ÖĞRETMENİ

Dilek ÜRÜT 


Okul öncesi çocuklara  sihirli dokunuş yapmaktır Anaokulu Öğretmeni / Okul öncesi eğitmeni  olmak.

🍀Merhaba Dilek' cim.  Eğitim  hayatından  bahseder  misin ? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdin? Söyle detaylıca bize anlatır mısın?

1995 yılı  ortaokuldan mezun olmamla girdiğim lise arayışı sonucu  Bursa Necatibey Meslek Lisesi , Çocuk Gelişimi bölümünde okumaya karar vermiş,  ailemin yanından ayrılıp  Bursa' da  akraba evinde kalıp eğitim hayatıma devam etmiştim. Ablam da ben gibi eğitim için Bursa' ya gelmiş, akraba evinde kalıyordu. O dönemler ablam ve amcam büyük destekçimdi.

(🍀Mudanya' lı olarak ben de ilave edeyim.  Trilye' den Bursa' ya gidip gelmenin maddi, manevi  zor olduğu yıllar. Otobüs saatleri belli saate kadar hizmet veriyor. Günümüzde böyle güzel  akrabalar halen var mı diyor insan içinden... 🍀)

Eğitimim ilk iki yılı mesleki eğitimler , kültür dersleri ile devam etti.  Son iki yıl  uygulama sınıflarında ve staj yapılacak okul öncesi alanlarda devam etti. Sınıf öğretmenleri yanlarında destek ve pratik yapmak adına yardımlarımız  oluyordu.  Oyunlara katılmaları  için ilgilerini  çekecek taklitler ve sihir gösterileri yapardım çocuklara.

Okul bizleri staj yapmak adına sosyal hizmetler kurumuna yönlendirmiş ve şansıma da grup öğretmeni doğum izninde olduğu için  sınıfla tek başıma  ilgilenecektim.  Benim için büyük bir fırsattı. Sene sonundaki mezuniyetim ile 'Meslek seçimim çok doğru. Bu yolda ilerlemeliyim'  dedim. Belirli kurslara katıldım aynı zamanda da Özel Ayçı çocuk evinde göreve başladım. ' Usta öğretici kadrosu'  adı altında biz meslek lisesi çıkışlılara verilen şansla Mudanya Sami Evkuran Anadolu Lisesi, anasınıfına beni görevlendirdiler. Onbeş senedir de mesleğime Mudanya ilcesinde , Agah Bursalı Kreşinde  devam etmekteyim.

🍀Mesleğinin zorlukları neler?  Yılların tecrübesine dayanarak yaşadığın, karşılaştığın sorunları bizimle paylaşır mısın?

Her alanda olduğu gibi bizim mesleğimizin de zorlukları var.
 Çocukların yeri belli olsun, yesin, içsin, oynasın  diye bize bırakmaları ve çocuklarıyla ilgili hiç bir değişime gelişmeye destek olmayan buna rağmen  değişim bekleyen veliler... Bana kalırsa işin en zor kısmı bu.  Veliyi memnun etmek adına çocukların ilgi istek ve yeteneklerini göz ardı eden idareciler de beraberinde geliyor.  İlk basamağı bizimle   çıkmak için gelen, iş tecrübesi olmadığı halde işi  biliyorum edasıyla  hareket eden stajyerler de cabası.

🍀Sosyal ve ekonomik imkanları tatmin edici bir meslek mi? Çalışma şartları  nasıl?

Anne olunca birçok anlamda bakışı değişiyor insanın.😍 Aldığım ücreti sorgulamadım,  mesleğimi parayla ölçüştürmedim. Çocuklarımın mutluluk ve memnuniyetleri benimle olan diyalogları üzerinde yoğunlaştım.

Bilgi vermem gerekirse özel kreşlerin ücretleriyle karşılaştırıldığında kamu alanı tabi ki daha farklı.   İş yükü daha hafif, çalışma saatleri memuriyet gibi.  Dinlenme fırsatı  var. Haftasonu tatil. 

🍀Çok zorlandığın bir anın var mı?

Öyle hareketli bir öğrencim vardı ki  kendine yada bir başkasına zararı olmasın diye çocuğun enerjisini atmak için hergün hoplamalı zıplamalı oyunlar seçiyordum. Etkinlikleri bitirdiğim bir saatte sınıfi stajyere bırakarak ayrıldım ve henüz uzaklaşmamışken o hareketli  çocuğun sesiyle geri fırladım.  Başı kanlar içinde, ağlıyor. O an sakinliğimi nasıl koruduğumu hiç bilmiyorum...Hemen bir top peçete ile tampon yaptım, anne babaya ulaştım. Bir yandan olayı anlamaya çalışıyor  bir yandan sakinleştirmeye ve  sakinleşmeye çalışıyordum. Çocuğun annesi beni tanır ve güvenirdi fakat bu çocuğuydu nasıl açıklama yapacaktım?
Hemen aldık hastaneye  götürdük. Dikiş vs. sorgu polis  derken olayı aileye de anlattım.  ( Sandalyesinin üstüne çıkıp, oradan duvara uçan tekme atacakmış ama planlandığı gibi olmayınca ...)
 Aile, "Biz oğlumuzu biliyoruz. Bununla geçmiş olsun, birdaha yaşanmaması tek dileğimiz " dediğinde biraz olsun rahatlamıştım. Beni çok üzen bir olaydı ... unutamadığım bir anı.🍀Meslektaşın olmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin?

Bu meslek özveri ister.  Kendinden verdiklerin, hayattan kattıklarının  harmanlanmasıdır.  Özel kreşlerde görev yapar  işsiz kalmaktan kurtulurum anlayışıyla asla bu bölümü  okumasınlar. Sevmeden yapılabilecek bir iş değil. Hem iş  olsun diye yapan kişiye işkence olur hem de yürekleri sevgiyle beslenen değerli yavrulara  yazık olur.

🍀Mesleğin ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade eder misin?

Okul hayatlarına atacakları ilk adım olan okul öncesinde, öğretmeni ve okulu sevdirip belli başlı kurallar kazanımlar edindirmek, tüm  zorluklarına rağmen  bu meslekte hizmet vermek benim için büyük mutluluk.  Sevgi, emek ve  çabalarımın meyvelerini alıyorum.  Geri dönüşleri o kadar harika ki...

🍀Son olarak senin ilave etmek istediğin birşey var mı?
Öğrenci ve velilerime, iş  arkadaşlarıma  vesilen ile sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Dünyayı değiştirecek olan bizleriz ve çocukken aldığımız eğitim bize ışık tutacak. Ben bir ışık yaktım sonuna kadar değerli yol göstericilerle devam etsin ve hayat hepimize hep gülsün😍

Çok teşekkür ederim Dilek 'çim. Emeğine, yüreğine sağlık.

🍀Meslek seçimlerini sorgularken ve öğrenirken farkettim ki bir çok meslek dalını yakından gözlemleme fırsatım olmuş . Mesela Fas'ta  bir kreşte özel ders verdiğim dönemde  çocuklardan biri İspanyolca ' su  istiyorum  'diye seslenmiş , kimse çocuğa şu vermemişti.   Çocuk  yokmuş gibi davranılması beni rahatsız edince "Neden su  vermiyorsunuz? " diye sormuştum.  Su içince çok tuvalete çıkıyormuş. Mesela bu cevaba şaşırmıştım . Su... temel ihtiyaç...  tabi ki müdahale etmiştim.  İşte böyle duyarsız insanlar ne kreş işletsin ne de bu işte çalışsın.
  Okul öncesi eğitim bana göre en önemli dönem. Bu mesleği seçmiş kişilere psikolojik testler uygulanmalı ve hipnoz yöntemi  ile psikolojisi sağlam  mı  muayene edilmeli diye düşünüyorum.

İşini severek yapan tüm okul öncesi öğretmenleri ve çalışanlarına saygılar , sevgiler.

MESLEK SEÇİMİ - AVUKAT ASİSTANI ile devam edecek .

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY2 yorum:

  1. Anaokulu öğretmenliği,okul öncesi öğretmenliği gerçeketen çok özverili mesleklerden biri

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ayni anda çok sayıda çocuğun mesuliyeti bile başlı başına yeterli zor olmasına. Size katılıyorum.😃

      Sil