22 Şubat 2018 Perşembe

MESLEK SEÇİMİ - AVUKAT ASİSTANI

Naima ELARABY

O bir Avukat asistanı
O bir Görümce  
O hayatımda gördüğüm en çalışkan insan . . . 

Meslek seçimlerinde Akraba kontenjanından yürümeye devam edeyim. Maksat gençlere faydamız olsun.

Merhaba Naima. Bu mesleği seçme nedenini anlatır mısın? 

Çocuk yaşta duyduklarım, Tv de izlediklerim, haksızlığa uğrayan insanların varlığı beni  insanlara yardım etmek, adaleti sağlamak, dengeyi korumaya yönlendirdi.  Kısaca meslek seçimine 6 yaşımda karar verdim. Hayalim ise avukat olmaktı.

Eğitim hayatından bahseder misin?  

Üniversite eğitimim,   sınıf tekrarı ile birlikte  5 sene sürdü.  İlk sene yani  üniversiteye başladığımda puanımın iyi olması  ile öğretmenimin tavsiyesini dinleyip üniversite dışında iki ayrı eğitime kayıt oldum.   Bilgisayar programı  ve yönetim.
Bir yandan üniversite diğer yandan  Enstitüde aldığım bu iki eğitim derken üniversite eğitim hayatım sekteye uğradı.  Derslere  düzenli  giremez oldum. Bu nedenle ilk seneyi tekrar etmek zorunda kaldım.  Buna rağmen Üniversite eğitimimi  tamamladım.  Enstitüden de diplomamı aldım.

Eğitim ücretsizdi. Ulaşım ve diğer masraflarımı ise şu an Suudi Arabistan da çalışan ağabeyim karşılıyordu.
Üniversite 3. Sene  üniversiteye yakın  Enstitüsü de bir sene staj yaptım.  Sınav sonrası  Eğitim masraflarımı karşılamak için ise bir sene Pres fabrikasında çalıştım.  Sınav günü yaklaşınca işi bırakıp  sınava çalıştım.  Sınav sonrası ise Avukat asistanlığı için beş ay yine staj yaptım.

Nasıl bir bölüm? Zor olduğuna eminim ama yine de sorayım.  

 O kadar  ama o kadar çok kanun kitabı  okudum ki, kesinlikle çok zorlu ve yorucuydu.   Senede bir defa yine çok  zor bir sınav olurdu.  Geçtin geçtin geçemedin sınıf tekrarı.

İş hayatına nasıl başladın , çalışma hayatın... Bunlardan biraz bahseder misin ?

Eğitim, staj hepsi  bitti. Cv hazırladım ve mahkemeye verdim. Avukat asistanlığı  için işçi alımı talebinde bulunan bir ofiste işbaşı yaptım ve on seneden  fazla  burada çalıştım.  Özveriyle,  sabırla. Saat 8' de iş başı yapardım.  Ofisin anahtarı bana teslim edilmişti.  Çok fazla iş olduğu   için  cumartesileri öğleye kadar çalışmam gerekirken çok daha fazla çalışırdım .  Hafta içi saat altıda çıkmam gerekirken sekizi bulurdu işten çıkmam. On dört kişinin çalıştığı ofiste en fazla  sorumluluk  yüklenilen kişiydim.   Ödenen ücret 4000 dirhem di.  Sigorta,  senelik izin gibi haklarım da doğal olarak vardı.

Patronum ile anlaşmazlık yaşadım ve    işten ayrıldım. Ertesi gün başka ofiste çalışmaya devam ettim.   Maaş aynıydı. Bir buçuk ay kadar  çalıştım burada  fakat ofis ortamı bana göre değildi. İşten  ayrılmadan önce kendime yine  iş ayarladım ve işten çıktığımın  ertesi günü başka bir ofiste işe başladım.

Maaş aynı, ofis ortamı güzel.  Kazablanka' nın en güzel yerinde, temiz bir ofiste güzel insanlar ile beraber çalışıyorum. İşe giderken  ulaşım için bir otobüs yeterli fakat dönüş için tren ve taksi ile ulaşımı sağlıyorum.  Maalesef servis yok. Aylık 200 dirhem gibi bir rakam da ulaşıma gidiyor. 


Yaptığı iş ve aldığı eğitimi düşününce Naima'nın maaşını az buluyorum ama Naima  şikayetçi değil.  Hatta birikimlerim ile bir ev alabildiğime göre çok şükür diyor . Peki Avukat  asistani olmak isteyen gençlere neler söylemek istersin? , diye sorduğumda ise " Bu işi yapmasınlar " diyor.  Sen neden yapıyorsun o zaman demezler mi ? diyorum . Düşünüyor ve cevaplıyor.  

 İnsanı bedenen ve beyinen yoran bir meslek.  Çok çalışmak gerekiyor..  Sabır, zeka,  hafıza ve mesuliyet istiyor. Her zaman uyanık olmak gerek. Bu işi sevmeniz ise şart.  Aksi takdirde tavsiye etmiyorum. Hatta hiç tavsiye etmiyorum.  😅

Sorumluluklarını, yaptığın işi biraz anlatır mısın?  

Dosyada yazılanlara istinaden mahkemede söylenilecekler,  sorun yaşayanlara mahkemede söylemeleri gerekenleri anlatırım.  Bir sorun yaşayıp danışmanlık isteyenlere de yardımcı olurum. Yazışmalar, evraklar,  mahkemelik insanlar... İşte böyle.

 Hayaline çok yakınsın.  Bu meslekte mi kalacaksın yoksa hayaline ulaşmak için bir çaban var mı? 

Avukat asistanıyım fakat Avukat olabilmek için senede üç defa sınav yapılıyor. Bir yandan iş hayatıma devam ediyor bir yandan da sınavlara hazırlanıyorum. Hayalimi en kısa zamanda gerçekleştireceğim. İnanıyorum.

Çok teşekkür ederim güzel insan.  Umarım en kısa zamanda hayalini gerçekleştirirsin.  ❤🍀😚

Madem Naima' nın hayali Avukat olmak. Bir de avukat arkadaşıma söz hakkı vereyim dedim.  Sağolsun beni kırmadı, sorularımı  yanıtladı. 
24 Şubat,  Cumartesi günü MESLEK  SEÇİMİ  - AVUKATLIK  ile devam edecek.  Görüşmek dileğiyle,

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder