23 Şubat 2018 Cuma

MESLEK SEÇİMİ - AVUKATLIK

Neslihan ALTAY KARABAĞ  

Gençlere faydamız olsun diye başladığım meslek seçimlerine
Mudanya Mal Müdürlüğünde Hazine avukatı olarak çalısan çok sevdiğim bir arkadaşım ile devam ediyorum. 

Merhaba Neslihan. Avukat olmak için alınan eğitimler neler ve bu bölümden mezun olmak zor mu? 

Merhaba. Avukat olmak için çeşitli üniversitelere bağlı Hukuk Fakültesini bitirmek gerekir. Eğitim süreci çok zorlu diyebilirim. Mezuniyetin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen hala ben ve bir çok arkadaşım rüyalarımızda o yıllara gidip sınavlarla boğuşuyor , kan ter içinde uyanıyoruz 😌 Ne kadar zorlandığımızı düşünün  artık.

Mezun olduktansonra işe  başlamak için şartlar  neler ?  İş bulabilme imkanı nasıl  

İş alanı oldukça geniş. Mezun olduktan sonra Hukukçu kimliğine sahip oluyorsun. Hukukçulara her zaman her alanda ihtiyaç var. 

Eğitimden sonra 1 yıllık staj süresinin 6 aylık bölümü mahkemelerde diğer 6 aylık bölümü deneyimli bir avukatın yanında çalışarak geçer. Staj tamamlanınca avukatlık ruhsatı alınıyor. Avukat olarak kamu kurumlarında, özel şirketlerde çalışabileceği gibi kendi işyerini açıp bağımsız da çalışabilirsin. Avukatlık serbest meslek olduğundan iş aramaksızın hukuk bürosu açmak ya da bir avukatın yanında SSK’lı olarak çalışmak mümkün.

Ayrıca hukuk mezunu olmakla avukatlık dışında hakimlik, savcılık, noterlik, hukuk müşavirliği yapılabilir, hukuk alanında bir branşta öğretim üyesi olarak çalışılabilir . Yeni yasal düzenlemelerle ilgili eğitimleri aldıktan sonra uzlaştırmacı ve arabulucu olarak çalışma imkanı da doğdu.

Ekonomik ve sosyal şartları tatmin edici bir meslek mi ? 

Mesleği icra ederken haz almak, işi en iyi şekilde yapmak esas olmalı. Ekonomik şartlara bakıldığında baroların avukatlık ücret tarifeleri ile belirlenmiş dava takip ücret çizelgesi mevcutsa da serbest avukatların ne kadar para kazandığını bilebilmek imkansızdır. Avukatlıkta branşlaşma  ve ticari yetenekle orantılı olarak kazanç değişmektedir. Kaldı ki kazanç konusu göreceli, aylık  5.000-TL geliri yeterli bulan, şükreden olduğu gibi aylık 50.000-TL kazanıp işler çok kesat  diyen de var.   

Mevcut duruma bakıldığında hukuk fakültelerinin artışı nedeniyle çok sayıda mezun verilmekte. Dava alanlarında artış olmayışı, mesleki yeterliliğin azalması gibi nedenlerle ne yazıkki yeni mezun avukatların asgari ücretle çalıştıklarına dahi şahit olunuyor.  Değişik kurum ve işletmelerde çalışan avukatlar ise çalıştıkları kurumun ücret politikasına göre gelir elde ediyorlar.

Sosyal anlamda ise Hukukun, adaletin, dürüst ve hakça bir yargılamanın yapıldığı , hukuk dışılık, yolsuzluk ve yozlaşmayla bağımsızca mücadele edildiği, hukukun üstünlüğünün korunduğu hallerde mesleğimiz  tatmin edici olur.

Bu mesleği seçecek kişilerde  sana göre ne gibi özellikler olmalı?

Sadece Hukuk Fakültesini bitirmek avukatlık yapmaya yeterli gibi görünse de bu mesleği seçeceklerin akademik ve sözel yeteneğe, muhakeme yani olaylar ve hukuki ilkeler arasında çözüme yönelik ilişki kurabilme gücüne, aslında analitik düşünme gücüne sahip olması gerekir. Ayrıca değişen yasaları, Yargıtay-İstinaf kararlarını takip edecek  araştırmacı kişiliğe, anlayabilme ve karşısındakini etkileyebilme yeteneğine, sorumluluk duygusuna sahip kimseler olmaları gerekir.

Avukat olmak hayalinin mesleği miydi  ? 

Asıl isteğim doktor olmaktı. Kendisi hatırlamıyor ama sağolsun doktor olan teyzem mesleğin zorluğuna dair caydırıcı o kadar çok hikaye anlattı ki sözel alana kaydım. Ee hem beklentiler hem gözümüz yükseklerde olduğundan Hukuk Fakültesini tercih ettim. Hayalim değilmiş..

İş  hayatına yeni başlamış  Neslihan ile iş hayatında tecrübe edinmiş  Neslihan' ı  karşılaştıracak olursan neler söylemek istersin ?  

Çiçeği burnunda avukat iken heyecanlı, hevesli ama tecrübe yoksunu idim. Çünkü üniversite eğitimi sadece akademik bilgi içeriyor.  Uygulamaya  yönelik stajda yetersiz kalıyordu. Duruşmaya girmek bile dünyanın en önemli hadisesiydi sanki… Okuldan gerçek hayata ışınlanınca toz pembe hayallerine de veda ediyorsun.. .İş hayatındaki Neslihan’ı   fazla düzeyde sorumluluk sahibi ve çalışkan diye tanımlıyorlar sanırım.

Avukat olunca insanların problemlerini satın alıyorsun ve artık o dert senin oluyor.  Çözebilmek için sarfettiğin çaba ise insanüstü. Davayı olumlu sonuçlandırıyorsan huzura kavuşuyorsun. Benim gibi sorumluluk hissi yüksek kişilerin kaygısını beslediğinden epey yıpratıcı diyebilirim. Saçlarıma yağan karlar, yüzümdeki çizgiler bunun delili. 😌 Ayrıca sorun yumaklarıyla çevrili olduğundan olayların hep kötü taraflarını gören olumsuz bir kişiliğe bürünebiliyorsun. Sağlam adım atmaya çabalamaktan hayatı kaçırıyorsun…

Bir de ne yazık ki avukatlığın mesleki ve ahlaki etik kurallarına aykırı olarak yapılması sonucunda toplum gözünde olumsuz bir bakış açısı oluşmuş durumda.  Bu önyargıyı kırabilmek çok zor. Hem toplumun hem de yargının üvey evladı olmaya  devam yani….

Tekrar meslek seçimi hakkın olsa seçimin ne olurdu?  

Doktor olmak istediğimi söylemiştim ama onların derdi avukatlardan büyük ülkemizde.  Vazgeçtim.  Sanırım güzel sanatların herhangi bir dalını seçerdim. Ruhumu besleyecek, keyif verecek, her gün koşarak gideceğim bir meslek seçerdim... Büyük ihtimal müzikle ilgilenirdim.

Son olarak benim sormadığım senin ilave etmek istediğin birşey var mı? 

Herkes için hızlı, güvenilir, bağımsız, tarafsız yargı yılları diliyorum..
Teşekkür ederim.

O kadar dava,  yoğunluk arasından kıymetli zamanını ayırıp sorularımı yanıtladığın  için asıl ben teşekkür ederim canım. 

Meslek seçimleri devam ediyor diyebilmek isterdim fakat sorularıma cevap bekliyorum.  Cevaplar ulaştığı gibi paylaşımlarım devam edecek. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

  1. Güzel bir meslek.Sanırım çok ezber gerekiyor.Tıp kadar olmasa da hukuk okumak da zor aslında�� Güzel bir röportaj olmuş.Sevgiler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sağlam hafıza istediği bir gerçek. Her iki bölüm de fazlasıyla sorumluluk istiyor. 😌 Teşekkürler. Sevgiler, selamlar. ❤

      Sil