7 Şubat 2018 Çarşamba

MESLEK SEÇİMİ - DRAMA LİDERLİĞİ


Nazan  AKPOLAT 

Merhaba Nazan 'cım. Bize drama liderliği eğitiminden biraz bahseder misin ? Bu eğitimi alma fikri nasıl başladı , eğitimi tamamladıktan sonra hayalin nelerdi? 

Kızım 3 yaşında kreşe başladığında; çocuk gelişimi ile ilgili okuduğum kitaplar, makaleler okul öncesi eğitim odaklı da olmaya başladı. Yaratıcı dramayı bu şekilde keşfettim. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veren ciddi bir kurumdan yaklaşık 1.5 yıl eğitim aldım. Tez yazdım, staj tamamladım ve sınava girdim.

Yaratıcı drama her yaşa uygulanabilir. Eğitimde araç olarak kullanılabileceği gibi başlı başına amaçta olabilir. Tiyatro ile karıştırılır. Bunun sebebi tiyatro tekniklerinden yararlanılır. Dramada amaç gösteri değil; kişinin ya da çocuğun kendi içsel yolculuğudur.

Yaratıcı Drama oyundan  beslenir . "Yaşamın provası" olarak tanımlayabiliriz.  

 Hayalim öncelikle çocuklarla çalışmaktı. Kurum, para vs. gibi detaylar düşünmeden çocukların ruhuna samimi gerçek dokunuşlarda bulunmak. Henüz çok yoğun çalışmasam da belli ölçüde bu hayalimi gerçekleştirmekteyim.


Üniversite eğitimin ve hangi bölümden mezun olduğunu ,mezuniyet sonrası iş hayatına nasıl başlangıç yaptığını , iş deneyimlerini anlatır mısın ? 

 Sayfalarca kompozisyon yazardım, önemsenmezdi. "Bu çocuğun matematiği kötü. Bari  meslek lisesi okusun da bir mesleği olsun" diyerek muhasebe bölümüne yazdırılmam ise çok ilginçti. Seçenek az, uygun görülen ise garip.
Lise bitti. Dumlupınar Ünv. Önlisans Muhasebe bölümü kazanıldı. O da bitti.  Yetmedi açıktan 4 yıllık İşletme bölümüne tamamlandı. Bütün eğitim hayatımın sonunda halen  muhasebeden nefret ediyordum.

Haliyle ilk iş başvurularım ve deneyimlerim de sancılı geçiyordu. 22 yaşında 5 yıl deneyimli üniversite mezunu ön muhasebeciler aranıyordu. Şirketler en az ilanları kadar tuhaftı. Yönetici asistanlığı, pazarlama vs. gibi bir iki yılı geçmeyen iş deneyimlerim sonunda kendimi başarısız ilan etmiştim. Sürekli  eş  ya da iş  soran Türk toplumunun da bu değersizlik hissine katkısı büyüktür.  
Çocuklar için çok güzel bir kitap hazırladın. Biraz anlatır mısın?  

"Bu Kitabı Ben Yaptım" projesi okul öncesi çocuklar için eşimle beraber tasarladığım bir proje. Eşim artdirector. Kitabın çizimleri ve tasarımı ona ait. Ben işin daha çok hikaye ve eğer kitabı drama etkinliği biçiminde sunuyor isek bu kısmındayım. Kitabın kahramanı çocuğun kendisi. Hikayede çocuğun ismini ve fotoğrafını kullanıyoruz. Çocuğun tamamlaması gereken alanlar bırakıyoruz. Drama etkinliği ile kitaplarını tamamlarken çocuklara bu kitabın onların olduğunu ve onlarsız asla bitiremeyeceğimi hissettiriyorum. Hedefimiz hem kitapları çok sevmelerini sağlamak hem de kimbilir gelecekte belki  kendi kitaplarını yazmalarına ilham olmak.

Bu kitabı hediye olarak alıp,  anne çocuk evde tamamlayanlar da çok. Benim için en önemli kısmı; çocuk kitabı eline alıyor üzerinde kendi fotoğrafını görüp kahramanın kendisi olduğunu farkedince yüzüne bir gülümseme yayılıyor... İşte o bana yetiyor.

Drama Liderliği hayalindeki meslek mi? 

Eskiden hayalimdeki meslek yazarlık ya da Türkçe öğretmenliği idi. Yazarlığı bazen ufak makalelerle, küçük notlarla tatmin ediyorum. Türkçe öğretmenliğine gelince drama liderliği çok daha keyifli. Oyunu kullanarak çocukların ya da yetişkinlerin iç dünyasına giriyorsunuz. Vermek istediğiniz mesajı o dünyada veriyorsunuz. Kısacası bu noktada istediğim yere gelebilirsem hayalimin de üstüne çıktım diyebileceğim :)Drama liderliği eğitimi almak bir iş sahibi olmak için yeterli mi ? 

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de kirlenmeler var. Önüne gelen tiyatrocu ve öğretmen,  mesleklerinin avantajlarını kullanıp denetimin olmadığı kurumlarda bu işi yapabilmektedir. Sırf işin bu kısmından da para kazanmak uğruna gereken eğitimden geçmeden yapmaları can sıkıcı. Ciddi bir kurumdan eğitim alıp, okunması gereken kaynaklar okunmalı, dosya eksiksiz tamamlanmalı, tez yazılmalı, uygulama yapılmalı, sınava girilmeli en önemlisi de severek yapılmalı  ve gelişime sürekli açık olunmalı. Bütün kirliliklere rağmen doğrusunu yapmaktan asla vazgeçmemeli. İşte o zaman tabiki göğsünü gere gere bu eğitim bir iş sahibi olmak için yeterli.

Gözlemlerine dayanarak sosyal ve ekonomik imkanları tatmin edici bir meslek diyebilir misin ? Çalışma saatleri, şartları hakkında bilgi verir misin ?  

Yaratıcı drama liderliği, kısa yoldan ekonomik anlamda  rahatlatlığa ulaşılabilecek bir meslek  değil. Aynı öğretmenlik gibi üstünde çok çalışmalı, sürekli üretmeli...Tek okul ya da kurumla kalmaması  gereken bir branş dersi.
Okullarda haftanın bir günü sınıf sayısına göre 40 dk lık dersler yapılıp çıkılır. Beklentiler çok yüksek tutulmazsa  çalışma saatleri ve şartları bence iyi.  Tek bir okulla çalışmak yetmez o ayrı.
 Aslında drama bir okyanustur. Uzun vadede kendinizi geliştirirseniz bir atölyeniz bile olabilir. Fakat bunun için tek başına eğitim ya da sertifika yetmez. Sürekli kendinizi yenilemeniz gerekir.

Meslek seçiminde bocalayan gençlere neler söylemek istersin?  

Gençlere sıkça duydukları ama reailetede baskı uygulanıp izin verilmeyen cümleyi kuracağım. " Sadece ve sadece yapmak istediğinizden emin olduğunuz meslek için koşturun, emek harcayın ve   direnin. Puanınız yüksek diye sevmediğiniz meslekler edinmek zorunda değilsiniz. İyi bir müzisyen olmak varken tıp mezunu olup doktorluktan nefret eden müzisyen niye olalım.

Son olarak benim sormadığım senin ilave etmek istediğin birşey var mı? 

Her ne kadar "geç kalmak diye bir şey yok" şeklinde teselliler olsa da geç kalmak diye bir şey var. Ben deneme yanılma yolu ile değil de 15 yıl önce yeteneklerime göre yönlendirilmiş ya da yeteneklerimi keşfetmiş olsaydım bir şekilde kütüphaneci bile olsam dramaya daha çabuk ulaşırdım.Ve şu an çok daha hızlı ve coşkulu ilerliyor olurdum. Yetiştirilme tarzımızın bir sürü artısı ve birleştirici etkisinin yanında böyle de büyük bir hatası var. Çevre 19 yaşında kendi kararlarını veremeyen gençler  ile  dolu. O yaşta birinin çocuk olmadığını yapacağı iş konusunda kendi karar verip direnmesi gerektiğini düşünüyorum.

Diren Gençlik diyeyim o zaman ben de. Teşekkür ederim Nazan' cım. Emeğine,  yüreğine sağlık. Yolun açık olsun.

Türkiye saati ile 9 Şubat Cuma günü, MESLEK SEÇİMİ - TAM FAKTORİNG ŞUBE YÖNETİCİSİ ile devam edecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder