11 Şubat 2018 Pazar

MESLEK SEÇİMİ - ELEKTRİK & ELEKTRONİK


Cenk KÖKSAL 

Kendi işinin patronu,  aynı zamanda çalışanı.  Ailemden biri (ablamın sevgili eşi ) ile meslek seçimleri  soru cevap olarak devam ediyor.

Merhaba Cenk. Eğitim hayatından ve   şimdiye kadar hangi sektörlerde çalıştığından biraz bahseder misin?

Merhaba Sevda.  Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde okudum. İş hayatına  Bursa'da,  market sektöründe başladım. Sonra kafe açıp, dokuz sene de  kafe işletmecisi  olarak çalışmaya  devam  ettim. Kapalı mekanda sigara   yasağı geldikten sonra işlerde düşüş olmaya başlamıştı. O işi bıraktım ve elektrik   elektronik üzerine  hizmet verdiğim  iş yerimde  hem patron hem çalışan  olarak devam ediyorum.

Elektrik&elektronik meslek bilgisini nasıl edindin?

Elektronik bölümüne  meraklı biriydim.  Abimin de  bu bölümü meslek olarak seçmesi  ile üç sene yanında çalışma fırsatım oldu. Küçük yaşlardan beri çalışıyor olmamın bilgi anlamında  kazandırdıkları da cabası.

Şu an yaptığın işten bahseder misin?  Sosyal ve ekonomik imkanları tatmin edici bir meslek mi?

Şu anda yaptığım iş; elektrik & elektronik,  kamera güvenlik sistemleri üzerine. Gerekli bilgi için
www.cenkelektronik.com adresine bakabilirsiniz. Takip gerektiren bir iş.  Müşteri kitlesini oluşturmak zaman, emek ve çaba gerektiriyor. Eleman  yetiştirmek ise biraz zor.

Sektörün getirisi iyi.  Tatmin edici. İşinin  ehli için gelişime ve girişime açık. Çalışma  saatleri ise  esnek.


Müşteriyi kazanmak için neler yapmak gerekiyor ?  Bu işe yeni başlamışlar veya başlamayı düşünenler için anlatır mısın?

Girişken , aktif, sosyal olmak gerekli. Bir de yaptığın işi bilinçli, güzel ve temiz yaptın mı müşteri  memnuniyetini kazanıyorsun. Kazandığın  her müşteri  de  çevresine  öneriyor derken müşteri, müşteri kazandırmış oluyor. Müşteriyi kazanmak için başka çalışmalarınız ve çabalarınız da olmalı tabi ki.

İş hayatında komik ya da unutamadığın  bir anın var mı ?

Bir çiftliğin kamera sistemini kurarken merdivenden kaz pisliklerinin olduğu ayrıca çok çamurlu olan göl kenarına düşmüştüm.

(Düşen için unutulmaz,  şahit  olan için komik olsa gerek. Kötü olmuş 😅)


İş hayatında risk alan, tecrübeli biri olarak kendi işinin patronu olmak isteyen gençlere neler söylemek istersin?

Sabırlı ve işinin  ehli olmaları. Bu branşta eğitim almaları ve kendilerine güvenmeleri yeterli.

Tekrar meslek seçimi imkanın olsa seçimin ne olurdu?  Son olarak senin ilave etmek istediğin birşey var mı?

Elektronik mühendisi olmak isterdim. Sevda blog yazında bana da yer verdiğin için teşekkür ederim.Bursa civarı elektrik, elektronik , kamera güvenlik sistemleri  ile ilgili işiniz olduğunda Cenk'e ulaşabileceğiniz  ınstagram hesabını,  bilgi mahiyetinde buraya ilave ediyorum.
 https://www.instagram.com/cenkelektronik/

Yılların  çalışma   tecrübesi  ile edinilmiş  bilgi çok değerlidir. Bilgini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim Cenk. İş hayatında kolaylık  ve  başarılar diliyorum.

 13 Şubat Salı günü, MESLEK SEÇİMİ - İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ile devam edecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

  1. Blogunuzu yeni keşfettim Sevda Hanımcım.Meslek seçimine karar vermemiş olan büyük oğlum için çok faydalı paylaşımlar gördüm.Fırsat buldukça tüm yazıları detaylı olarak oğlumla okuyacağız.Cenk Beyle yaptığınız röportajda çok faydalı olmuş.Bursadayız elektirik ile ilgili problemimiz olduğunda ulaşalım kendisine.Faydalı yazılarınız için çok teşekkürler.😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba. Rica ederim. Faydalı olsun diyerek paylaşıyorum. Asıl ben teşekkür ederim yorumunuz için. Instagram hesabından ulaşabilisiniz Cenk' e. Fas'tan selamlar.

      Sil