9 Şubat 2018 Cuma

MESLEK SEÇİMİ - FOTOĞRAFÇI (Grafiker )

Hidayet SEVİM 
Her ne kadar teknoloji ilerlemiş, kendi fotoğraflarımızı çekiyor olsak ta evrak işlemleri ve dahası  icin stüdyolara ihtiyacımız var. Hidayet' e yaptığı  iş  ile ilgili öğrenmek  istediklerimi  sordum, o da cevapladı sağolsun.

Merhaba canım. Fotoğrafçı , olabilmek için hangi eğitimleri almak gerekiyor ? Fotoğrafçılık hakkında bilgi verir misin ? 

Temel teknik eğitim gerekli. Işık  ve renk bilgisi , bununla birlikte sürekli gelişmeleri takip etmek ve kendini geliştirmek şart.

Dijital fotoğrafçılıkta teknolojiyi takip etmek zorundasın mesela.  Bu mesleğin sanatsal bir yönü  var. Ruhsal anlamda da gelişim şart. Bu meslekte 13. yılım ve halen öğreniyorum. ' Yıllarımı verdim, artık  biliyorum' diyerek kendimi yeniliğe  kapatmıyorum.

Photoshop a değinecek olursak sonsuz,uçsuz bucaksız evren gibi. Herkesin  farklı bir tarzı, tekniği ve yorumu var. Tek tip  kullanım şekli yok. Tamamen hayal gücün ve yapmak istediklerinle bağlantılı.   Şimdi  sana yazarken fark ettim. Anlatacak  o kadar çok şey var ki... Çok  kapsamlı,   geniş bir konu fotoğrafçılık.

Zorlandığın  oluyor mu ? Bu işte en sık yaşanan sorunlar neler? Nasıl  üstesinden geliyorsun?

Mesleğin genel zorluklarından biri, yaşanmış bir anın somut hatırası olması. Özel gün fotoğrafçılığı ile alakalı yaşanılan kronik sorun ise  aşırı sorumluluk hissi. O özel günün özel anın tekrarı yok. Bu  da bize çok fazla sorumluluk yüklüyor. Bunun  bilincinde olmak bunu asla unutmamak gerekiyor.  İnsanlarla iletişiminin ise  çok iyi düzeyde olması gerekli.

Şu  aralar gündemimiz de olan başlıca sorunumuz vesikalık fotoğraflarla alakalı. Türk insanının biyometrik fotoğraf ile imtihanı. Bize biyonik, panaromik, 3 boyutlu vs. fotoğraf istiyorum diye gelenler o kadar çok  ki.  Her birine ayrı ayrı  biyometrik fotoğrafın ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bu birazda eğlenceli bir durum aslında.

Sorunların üstesinden ancak doğru iletişim kurmakla gelebiliyorum. Bu mesleğin içinde psikolojinin büyük önemi var. Olumsuz davranışlarla sorunları çözmek imkansız. Anlayışlı ve sakin olmak gerekli.

Uzun yıllardır aynı işyerinde çalışıyorsun. Eminim çok yaşanmışlıklar biriktirdin . Unutamadığın bir anın var mı? Varsa bizimle paylaşır mısın?  

Çok  anım var. Aklımda kalanlar, bana ilginç gelenlerden bahsedeyim.

Aktüel çekim yaptığım bir düğünde takı töreninden sonra gelin ve damat gelin odasına gitti ve ardından kayınvalide. O odada takılarla alakalı yok sen alacaksın yok ben alacağım kavgası  çıkmış. Nerdeyse 45 dk bekledik odadan çıkmalarını.  Neyse ki çıktılar çıkmasına da gelin ağlamış, makyajı akmış,  yüz göz şiş  ve üzerinde tek bir takı dahi yok.  Aldı eline mikrofonu "Biz gidiyoruz, siz de ne yaparsanız yapın.
İster kalın,   ister gidin"  dedi  ve damat ile gittiler. Biz öylece kalakaldık. Misafirlerle  birlikte dağıldı düğün.
😨😨😨

Başka bir düğünde  çok fazla hoplaya zıplaya oynayan bir gelin kayınvalidesinin uyarılarına aldırmayarak devam etti oynamaya. Ayağında ki topuklu ayakkabının azizliğine uğrayarak,  ayağı burkuldu ve düştü. Ben de  işim gereği çekim yapıyor  ve gelini  takip ediyorum. Uyanık  gelinimiz düştüğünü  ört bas etmek için  sıcaktan bayılıp, düşmüş gibi davrandı. Gözlerini  kapadı,   saldı kendini. Hava  alsın diye dışarı çıkarıp geri getirdiler ama ne hikmetse döndüğünde ayağında babet vardı. Haliyle o bölümü düğün  videosundan çıkarmamı istediler. 😅

Sosyal ve ekonomik anlamda sunduğu  imkanlar nasıl ?  Çalışma saatleri hakkında bilgi verir misin? 

İnsanların en  özel anlarında onlarla beraberiz. Mutlu günler, kutlamalar, törenler, eğlenceli anlar. Çok sosyal bir iş oldugu için  çok fazla insan tanıyoruz.

Sadece teknik işlerde başarılı, sosyal yönü zayıf birinin bu mesleği yapması çok zor. Eğer işini iyi yaparsan ekonomik açıdan da tatmin edici bir meslek. Çalışma saatleri kişinin isteğine göre değişir, aktüel çekimler yaparak daha çok kazanmak isteyen biri gününün tamamını çekim yaparak geçirebilir.  Bir standardı var ama düğünlerin yoğun olduğu yaz aylarında çalışma saatlerini belirlemek zor oluyor.

Tekrar meslek seçimi hakkın olsa seçimin ne olurdu ? Neden? 

Aslında yapmak istediğim meslek ile yaptığım mesleğin hiç alakası yok. Ben jet savaş uçaklarına ilgimden dolayı hava kuvvetlerinde subay olmak istemiştim fakat meslek lisesi geçmişim bunu imkansız kıldı. Hayalime asla ulaşamayacaktım. Mümkün değildi. Aslında bu da çok geniş bir konu. Eğitim  sistemi o gün nasılsa bugün de aynı.  Bir  türlü faydalı hale gelemedi, rayına oturmadı.

Tekrar meslek seçme  hakkım olsaydı Hava kuvvetlerinde subay olmak isterdim pilot demiyorum ama teknik ekipte görev alsam yeterdi.

 Eğitim, öğretim çok önemlidir gelişmiş toplumlar için. Okulumun bir faydasını göremedim fakat pes etmedim de.  Oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur diyerek kendime büyük bir hevesle, isteyerek ve severek başladığım bir meslek seçtim.

Meslek seçiminde bocalayan gençlere neler söylemek istersin? 

Maalesef Sevda'cım sen gittiğinden beri bu ülke çok değişti. Gelişmeleri takip ediyorsun  biliyorum ama burada bizzat yaşamak daha bir farklı.

Akademik eğitim almış genç, hevesli, donanımlı gençler değil meslek seçmek , seçim yapmak, herhangi bir işi bulup yapmakta bile zorlanıyor. Eğitimini gördüğü işi yapmayı geçtim hayata bir şekilde tutunayım,  bir yerden başlayayım deyip bazen "ne iş olursa yaparım"  bile diyorlar. Bu  şekilde bile bir işe çok zor sahip oluyorlar.

Özel  şirketler bile siyaset ile iç içe. Gerekli donanıma sahip olmadıkları halde kimler nerelerde çalışıyor bir bilsen...

 Ben sadece gençlere  şans diliyorum, umutlarını kaybetmesinler.

Hidayet, çok  açık  ve net cevaplar vermişsin.   Son sorunun  cevabını   affına  sığınarak  kısalttım. Anlayışla karşılayacağını umuyorum.  Samimiyetin ve mesleğin ile ilgili  açıklamaların için çok  teşekkür ederim canım benim.

'MESLEK SEÇİMİ  - TEKNİSYEN ' ile devam edecek .

Okuduğunuz için teşekkür ederim
Sevda ALAN ELARABY


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder