13 Şubat 2018 Salı

MESLEK SEÇİMİ - İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ


Sinem Uz 

🍀Merhaba canım.  İngilizce Öğretmeni olmaya ne zaman karar verdin?

Öğretmen olmaya çocuk yaşlarda karar verdim.  Ortaokul ve Lise çağlarında ise İngilizce öğretmenleri yönünden çok şanslıydım. Branşımın İngilizce olmasına da o yaşlarda  karar verdim.

🍀Aldığın eğitimlerden bahseder misin?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü okudum. Yüksek lisans içimde uktedir. Kısmetse çocuklarım biraz büyüdüğünde bu hayalimi de gerçekleştireceğim.

🍀Ataman nasıl ve ne kadar zamanda oldu?

2006 yılında üniversiteden mezun oldum.  Öğrenci olduğum dönemde nişanlıydım. Mezun olduğum senenin yazında evlendim.  O Yaz KPSS'ye girdim ama hiç umudum yoktu 68 gibi bir puan aldım. Eğer tercih dışı seçeneğini  kabul etseydim  büyük ihtimal Doğuda bir şehire  atanırdım. Malum yeni evliydim, tercih yapmadım.
Bilecik ilinin Osmaneli ilçesine yerleşir yerleşmez ücretli öğretmenlik için Milli Eğitime başvurdum. Bir sene lisede ertesi sene aynı anda iki ayrı Ortaokulda öğretmenlik yaptım fakat ikinci  senenin başında 'bu böyle devam etmez ' dedim. Eşimle konuşup  ne olursa olsun atanmak istediğimi,  bu işe kadrolu olarak devam etmek istediğimi söyledim ve böylece bir yıllık maceram başladı.

O yıl bir yandan ücretli öğretmenlik, akşamları KPSS kursu ile geçti. (Hayattan tamamen kopmuştum. Hareketsizlikten 18 kilo almam da bu dönemde olmuştu.) Eşim  en büyük destekçimdi.
Sonunda emeklerimin karşılığını 2008 yılında aldım.  İlk tercihim olan Osmaneli Cumhuriyet Ortaokuluna atandım.  Halen aynı kurumdayım. Bana göre meslekte oniki, devlete göre on senedir İngilizce  Öğretmeni  olarak çalışıyorum.


🍀 Öğretmenlikte ilk zamanlari ve simdiyi mukayese ettiğinde ne düşünüyorsun?

Mesleğimde kendi kendime söz verdiğim ve uyguladığım en önemli şey (hem de ilk günden beri ) sınıfın  kapısından girerken içerdeki çocuklarımı ilgilendirmeyen her türlü şeyi sınıfın kapısında olduğunu düşündüğüm hayalet kutuya bırakmakti. Dersin sonunda geri alıyordum o ayrı.

O günlerdeki öğretmenliğim  ile şu an arasında tabii ki dağlar kadar fark var.  Özellikle anne olduktan sonra bu fark daha da arttı diyebilirim.


🍀Mesleğinin güzellikleri ve zorlukları neler? Bir öğretmen olarak eğitim sisteminde  .....  değişse güzel olurdu dediğin   birşeyler var mı?


Mesleğimin bence en güzel yanı insanların hayatına dokunmak. Ağzınızdan çıkan her kelime yüzünüzdeki her mimik çok büyük sorumluluklar taşıyor.

Zorlukları ise bizim dışımızda (ülkemizde eğitim sisteminden) kaynaklanan şeyler.  Öyle bir devirde yaşıyoruz ki her şey ,  özellikle bilgi o kadar özgür ve hiçbir yere sığmayacak büyüklükte ki bunu günümüz okullarında sürdürebilmek gerçekten çok güç.

Yeni nesil sanki  tabiri caizse inanılmaz zeki robotlar gibi. Bizler onları gerçek anlamıyla hayata hazırlayamazsak gelecekte hepsininin çok daha zor hayatları olacağını düşünüyorum. Gelecek çok ışıltılı ve parlak fakat kör edebilecek seviyede.  Bundan 5-10 yıl sonra bizi neler bekliyor kestiremiyorum. Çok karamsar bir tablo çizmek istemiyorum. Sonuçta  ben de bu çarkın bir dişlisiyim ama baktığım zaman (testler,  denemeler, sınavlar, merak duygusu körelmiş çocuklar )  müzik, sanat ve spordan uzak  karne, not, belge için çalışan çocuklar beni endişelendiriyor.

Tabi bu bahsettiklerim geneldir. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bizler yeni nesil anne-babalara  çok büyük görevler düşüyor. Kendi yaşayamadıklarımızi ,  hayallerimizi, çocuklarımız  üzerinden gerçekleştirmeye çalışmayalim.  Biraz uzun oldu ama mesleğimde en çok zorlandığım kısım bu.  Sanırım eğitim sisteminde her şeyi bilip hiç kullanmayan bir nesil yetiştirme zihniyetinden kurtulmaliyiz. Bireyleri hayata hazırlayıp,  merak eden, düşünüp soru soran nesiller yetiştirmeyi ilke edinen zihniyetler oluşturmamız lazım.

🍀Öğrenci ile öğretmen, veli ile öğretmen  ilişkilerini değerlendirmeni istesem.

Öğrenci  ve öğretmen ilişkisi her iki tarafında zamanın şartları ile büyüyüp yetiştiğini düşündüğümüzde günümüzde çok farklı. Yani eski ile kıyaslarsak artıları da var eksileri de. Evet bizim zamanımızdaki gibi artık çocukların şekil semalleriyle çok uğraşılmıyor fakat günümüzde de sınırlarda sıkıntılar var. Öğretmenler mesleğinin sorumluluğunun daha fazla farkında olmalı. İşin özeleştiri kısmından sonra gelelim öğrenciye.
Öğrenci kesiminde ise öğrenci ne yapar sorusunun cevabı ile ilgili bir şemaya sahip olmadıklarını düşünüyor ve bunun için oldukça fazla mesai ayırmaya çalışıyorum. Veli kısmi ise yine genelleme olduğunu baştan belirterek çünkü söyleyeceklerim gibi olmayan velilerimde çok. Genelde çocuklar okula başlayınca sanki eğitime değil de bir maratona başladıklarını düşünüyorlar. Bizlere karşı olan  bakış açıları ise her durumda çocuklarının haklı olduğu yönünde. Sanırım aile, öğrenci, öğretmen bu üçlü bana göre bir sacayağı gibi ve her gün aynı özveriyle insan yetiştirildiğinin bilincinde olarak işbirliği içinde olunsa ,  sağlıklı bir iletişim kurulsa çok yol alabiliriz.( umarım)

🍀Çalışma sartlari, sosyal ve ekonomik imkanları nasıl bir meslek?

Hem ülkemizin diğer meslek dalları hem de hiç alakası olmayan bir çok insan tarafından eleştirilen bir meslek. Evet çalışma saatlerimiz dışarıdan bakıldığında rahat gibi görülebilir ama günümüz öğretmeninin inanılmaz bir angarya iş yükü vardır. Her şeyi ama her şeyi begelenmeli üstelik bu işler mesai saatleri dışında yapılmalı. Yani iş eve taşınır bu meslekte.

Mesela kendimizi geliştirmemiz içinin almamız gereken zorunlu eğitimler mesai saatleri dışında alınmalı gibi ama bana kalsa öğretmen daha çok okumalı, tiyatro izlemeli, sinemaya gitmeli, müze ziyaret etmeli ve daha çok yeni yerler görmeli. Mesleği ile ilgili faydalı olacağı seminerleri gönlünce seçip, katılmalı.  Tam da bu noktada devreye sosyal ve ekonomik imkanlar giriyor. Evet yılda bir kez tatile gidebilir, belki çoğu şeyden kısarsa ev araba sahip olunabilen bir meslek. Zorunlu harcamaları çıkardığınızda,  mesleğe  katkı sağlayacak harcamalara maalesef yer kalmıyor.  Sırf öğretmenlik değil ülkemizde çoğu meslek dalında insanların yaşam koşulları ile ücretleri arasında denge kurabilen bir sistem görmeyi dileyerek cümlemi noktalayabilirim.🍀İngilizce Öğretmenliği düşünen gençlere önerilerin neler?
Bu soruyu iki aşamada (Öğretmenlik , İngilizce ) cevaplamak istiyorum. Lütfen sağlıklı nesiller için İNSAN VE ÇOCUK SEVGİSİ TAŞI-mayanlar ! rica ediyorum Öğretmenliği tercih etmesinler.  İngilizce kısmında ise dil bilmek çok büyük keyif.  Dil öğrenirken keyif alıyorlarsa muhtemelen öğretirken de  alacaklardır. Meslek seçiminde  'Ben bu mesleği ömür boyu yapmak istiyor muyum?' sorusuna ' Evet ' cevabını verebiliyorlarsa  yolları açık olsun.


🍀Son olarak benim sormadığım,  senin ilave etmek istediğin birşey var mı?

Teşekkür ediyorum. Blogun için başarılar, hayatında mutluluklar diliyorum. Tüm gençlerin yolu açık, aydınlık olsun. Umut dolu çok güzel günler beklesin ülkemi. Daha güzel olsun herşey.

Facebook üzerinden blog yazısı paylaşımı sonrası arkadaşımın İngilizce öğretmenimize cevabını öğrenmek istediğiniz  bazı soruları  oldu. Öğretmenimiz  sağolsun  cevapladı.  Bu bilgiyi de ilave etme gereği duydum. Belki aklınızda olan sorular cevap bulur.


"Estağfurullah  izin ne demek Nazan Hanım. Ülkemizde hemen hemen  her  meslek dalında yaşanan rant ,çıkar  kaygısı ne yazık ki hiç uğramamasi  gereken bölüm olan eğitime  de uğramaya  başlamış  ne yazık ki. Ben İngilizceyi  bir devlet lisesinde öğrendim. Ve hala o temelin üstünü  inşa etmeye çabalıyorum. Öğretmen çok önemli az evvel de bahsettiğim gibi ben öğretmen açısından çok şanslıydim. Ve haftada 24 saat artı 6 saat de kurs olmak üzere 1 yıl boyunca İngilizce eğitimi  aldım. Dilin kalıcı ogrenilebilmesinin  bence en önemli yolu onu yaşamak, kullanmak, bol bol maruz kalmakta yatıyor. Ve bu da mevcut ders saatleri ile ne yazık ki güçlesiyor. Artı bir de bunun üzerine yetiştirilmesi gereken mufredatlar, çocukların hazırlanması gereken sınavlar var. Ama tabiki bunların hiç birinin  mazeret olmaması için bizler öğretmenler olarak elimizden gelenin  en iyisini yapmak zorundayız."
"Evet öğrenebilir  okul öncesi  dil edinimi  için oldukça verimli bir yaş. Çocuğun  okuma yazma bilmemesinin  önemi yok çünkü o yaşta sadece dili farkedecek, dinleyecek ve taklit yolu konuşacak. Bol oyun  ile keyifli bir şekilde dil macerasına giriş yapabilir. Doğru yerde olduğundan eminsek."

🍀Buna bizzat şahit olan biri olarak ben de cevaba ilave etmek isterim Nazan' cım.  O yaşta dil öğrenmek daha kalıcı oluyor.  Kreste  İngilizce eğitimi verdiğim dönemlerde çizgi  filmler, hazırladığım görseller ve oyunlar ile çok rahat öğretildiği ve öğrenildigine şahit oldum. Hatta Fas ta İspanyol kanallarını izleyen Fas li bir çocuğun sırf çizgi film kanallarından İspanyolca öğrendiğini biliyorum.  😊🍀


"Estağfurullah  inşallah, mutlu olduğu işleri yapabilmek için  mutlu olduğu yerlerde eğitim görürler. İlginiz için  ben teşekkür ederim."

Yine hayatın çok içine bağlanmışım  gibi hissettim kendimi. Verdiğin mesajlar o kadar güzel ve dokunaklı  ki Sinem'cim. Tekrar teşekkür  ediyorum.

Öğretmenlik o kadar yüce bir meslek ki sistemin kurucusu olsaydım emin olun ülkede en yüksek maaşı alan kişiler Öğretmenler olurdu. İşini severek ve hakkını  vererek yapan, tüm güzel Öğretmenlerimize saygılar, sevgiler.

Annem' i Türkiye' ye yolcu edip, Kazablanka da biraz kalıp döneceğim ve kaldığım yerden devam edeceğim.

Şubat ayı başlangıcından   simdiye kadar ele aldığım meslek seçimlerine kısa bir göz atalım mı?
 TV sunucusu : http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-tv-sunucusu.html
Resim Öğretmeni : http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-resim-ogretmeni.html
Radyoloji - Hemşire :http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-radyoloji-hemsire.html
Turizm ve Otelcilik : http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-turizm-ve-otelcilik.html
Muhasebe memuru: http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-muhasebe-memuru.html
Ptt Çalışanı: http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-ptt-calisani-kayhan-acar.html
Tattoo - Dövme sanatçısı:  http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-tattoo-art-dovme-sanati.html
Drama liderliği: http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-drama-liderligi.html
Tam faktoring : http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-tam-faktoring-uzmani.html
Fotoğrafçı- Grafiker : http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-fotografci-grafiker.html
Teknisyen : http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-teknisyen.html
Elektrik & elektronik: http://sevdaelaraby.blogspot.com/2018/02/meslek-secimi-elektrik-elektronik.html

20 Şubat  Tarihinde, Meslek seçimleri paylaşımı için tekrar burada olacağım. Görüşmek dileğiyle🍀


Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum: