19 Şubat 2018 Pazartesi

MESLEK SEÇİMİ - İNSANLIĞA HİZMET ETMEK


Bir zamanlar Sevda ALAN ELARABY


Meslek seçimleri ile ilgili paylaşımlarım Şubat ayı sonunda noktalanacak. Gençlere faydası olur diye  çok fazla kişiye ulaşmaya çalıştım. Katılımcı olmayı kabul edip sorularımı en kısa zamanda cevaplayanları zaten okudunuz. Halen cevap beklediğim kişiler var.  Umarım vakitlice geri dönüş yaparlar ve ben de sizlerle paylaşırım. Mesajımı görüp cevap vermeyen, katılımcı olacağını söyleyip sorulara cevap vermeyenler de oldu haliyle. ( İnsan ) Herkesin canı sağ olsun.


Sırasıyla Mimar, Anaokulu Öğretmeni, Avukat asistanı ile paylaşımlarım devam edecek.  Bu arada cevap beklediğim kişiler de bana ulaşmış olursa paylaşımlara ara vermeden devam etmeyi düşünüyorum.

Madem meslek seçimi ile ilgili blog yazısı hazırlıyorum çalışma hayatına nasıl başladığımdan kısaca   bahsedeyim.

Öğretmen olmayı isteyip ailemin korku dolu cümlesi "Seni doğuya sürerler "  ile halkla ilişkiler bölümünü bitirmiş, bir  otelin resepsiyonunda staja başlayıp kendini  muhasebe departmanında stajyer olarak bulmuştum. Muhasebe müdürü,  çalışanlardan biri ve stajyerlerin hepsi  muhasebe departmanından ayrılınca   göktaşı düşmüş gibi boşluk açıldı departmanda  ve o boşluğu doldurmak için işe alınan biriydim. Tüm bu sürece  ALICE KEL ALAKALAR DİYARINDA diyebilirim.  Fas a geldiğimde ise İspanyol  kreşinde kısa dönem  resim ve oyunlarla çocuklara İngilizce öğrettim. Böylelikle öğretmenlik hevesimi de kısmen tatmin etmiş oldum ve hayalimdeki meslek olmadığına karar verdim. 😊 Bir seneyi aşkın süredir blog yazılarımı paylaşıyorum ve en severek yaptığım iş bu diyebilirim. (İş diyorum da para kazandırmıyor. Para kazandırmayan bir uğraşa da  iş demiyor toplumumuz )

Meslek seçimi denince aklıma bir toplumun en temel ihtiyaçları geliyor. Sağlık,  eğitim,  gıda, ulaşım.  Bir de teknoloji var her geçen gün ilerleyen.  Yapay zeka çalışmaları, robotlar ve dahası üzerine çalışmalar. Sürekli gelişiyor ve daha ileri düzeyde tasarlanıyor.  Bilgisayar programcılığı, teknoloji,  tasarım, mühendislik, kimya, fizik,  biyoloji ... geleceğe kendini  taşıyacak  bölümler arasında. 

 Meslek seçimi önemli olmasına önemli ama daha da önemlisi  bilgi ve öğrenileni  yasama hizmetten yana kullanmak. 

İşsizlik korkusu ile Siyasi bir partinin peşinde  gitmek,  başkan adayının yanında bulunup yerini sağlama almak, bilmem kimin akraba kontenjanından meslek sahibi olmak ta ne kadar adil ve kalıcı olduğu  tartışılan türden seçim içinde seçim...

Benim paylaşmak istediklerim bu kadar. Bir o kadar da kendime sakladıklarım var. 😂 21 Şubat - Çarşamba günü MESLEK SEÇİMİ - MİMARLIK ile devam edecek.

Umutlu kalın.  İnsanlığa hizmette kalın. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABYHiç yorum yok:

Yorum Gönder