20 Şubat 2018 Salı

MESLEK SEÇİMİ - MİMARLIK

Khadija ELARABY 


🍀Merhaba Khadija. Bize eğitim hayatından  detaylıca  bahseder misin?
Mimarlık üzerine aldığım eğitim altı sene sürdü. 
'Faculte des  science  Hassan II' burada bir sene fizik eğitimi aldım. ' Enstitut  specialite  de  Batiment'  burada da iki sene mühendislik okurken Kazablanka' da  mimarlık üzerine bir fabrikada  bina yapımı kontrolünde staj yaptım.   'La  Faculte  des science  technique  for ingenierie  de  constriction' burada da üç sene lisans eğitimi aldım. Hem eğitime devam ettim hem de laboratuvarda staj yaptım.   Toprak ve çok  sayıda  malzemenin  analizini öğrendim. Staja yol yapımı ile ilgili bir fabrikada devam ettim. Zift yapımı,  asfalt yapımı, yolun eğimi, ölçümler ve çok daha fazlasını öğrendim. 

Enstitüye gidebilmek icin her sabah 6 da kalkıp yola çıkıyordum.  Akşam 8 de ise  eve dönüyordum.  İki vasıta  değiştirmem gerekiyordu.  Fakülte eğitiminde  daha rahattım.  Haftasonu 9' da gidiyor,  5' te  eve dönüyordum.

Enstitüye ücret ödemiyordum fakat okuduğum  Fakülte ücretliydi. 
Fakülte eğitimi  için 30.000 dh. ödedik. Bir sene taksit ile ödeme imkanı sundular. Ablamın maddi desteği dışında ben de okul  masraflarım için üç ay kadar  kablo fabrikasında çalıştım. Sağlık sorunları yaşadığım için fabrikada çalışmayı  bırakmak zorunda kaldım.


🍀Eğitim hayatında unutamadığın iyi kötü  hatıralar var mı?

Eğitim masraflarımı ablam karşılıyordu. Sınıf  tekrarı  yapmak zorunda kaldığım sene dünyam başıma yıkılmıştı.   Bütün bir sene ders çalışıp emeğimin boşa gitmesine mi üzüleyim, okula gidebilmek için cok erken saatlerde yollara düştüğüme  mi?.. Kötü anı denmez ama yaşadığım bir başka zorluk daha var hatırımda. Bazen ikinci  otobüsü kaçırdığım olurdu. O zaman çok fazla para ödeyip taksi ile okula gitmem gerekirdi. Maddi imkanı sınırlı biri için ciddi bir kayıp ve unutulmaz bir anı diyebilirim.
Çok güzel arkadaşlıklar edindim. Sayelerinde ne kadar zor bir bölüm olsa da dersler çok keyifli geçiyordu.  Bu da unutamadığım güzel hatıralardan biri.

🍀Mimarlık bölümü için neler söylemek istersin?

Üniversiteye kadar olan eğitimimde çok başarılı bir öğrenciydim. Çok çalışmama rağmen mimarlık eğitiminde  çok zorlandım.  Hatta  sınıf tekrarı yapmak zorunda kaldım. Paylaştığım görsel gibi daha neler neler var öğrenilmesi gereken. 😨 Zor  bölüm mimarlık kimseyi kandırmak istemem. 😅


🍀 Biraz iş hayatından bahseder misin?

Şu an Yapı Denetim  firmasında  çalışıyorum.  Binaların yapım aşaması öncesi, yapımı ve bitiminde kontrolleri  yapıyorum.  İlk iş tecrübem fakat staj yaparken çok fazla  gözlem yapma imkanı buldum.  Disiplin, dikkat ve  kontrol isteyen bir iş.  Hata  kabul etmeyen, cezası hapis olan bir meslek  ülkemde.

Bir aydır çalışıyorum. 9' da iş başı yapıyorum 4' te mesaim bitiyor. Benden önce çalışan mimar hapse girmiş onun yapması gereken bütün işleri yapmaya çalışıyorum .   Şu an deneme aşamasında olduğum için  ücret düşük diyebilirim. Zamanla değişeceğini biliyorum.

🍀Khadija  ya maaşını soracağım fakat bu ülkede MAAŞ kelimesi emekli olan kişilere ödenen  ücret  olarak geçiyor. Fas' ta mimarlara ne kadar ücret ödeniyor  diye devam ediyorum.

Normalde 10.000 dirhemden başlar ve artar bu meslekte çalışanların aldığı ücret fakat bunun için tecrübeli olmak gerekiyor.  Araç, telefon hattı ve size ait bilgisayar da verilir. Şehirler arası ve başka ülkelerde çalışma imkanı sunan bu meslekte işsiz kalmak nerdeyse imkansızdır.🍀Peki mimarlık hayalindeki meslek mi?
Evet.  8 yaşımda iken Tv den izlediğimde  karar vermiştim   meslek olarak seçmeye. 

🍀Meslektasin olmak isteyen  gençlere neler söylemek istersin?
Çalışın çalışın çalışın.  Çok fazla dil öğrenin.   Çok fazla görsel  test çözün bölüm ile ilgili. Sabredin. Eğitim masraflarını çıkarmak için gerekirse çalışın.  Hedefe odaklanın.  Hayatta karşılaştığınız problemler sizi yıldırmasın.  Mücadele edin.

Emeklerinin karşılığını alman ve meslek hayatında güzel projelere imza atman dileğiyle çok teşekkür ederim Khadija.  ❤

Khadija eşimin kizkardesi olur.  Sene tekrarı yapması gerektiğini öğrendiği güne şahidim. Ev başımıza yıkılıyor sanmıştım. Hayal  kırıklığı ile  bağırmış ve ağlamıştı. O gün onu pek iyi anlayamamıştım. Şimdi çok daha iyi anlıyorum.  😯 Ailesinin desteği ve azmi ile pes etmedi, bölümü bitirdi. Meslek seçiminde mimarlık düşünenlere bir katkımız  olsun.

MESLEK SEÇİMİ - ANAOKULU ÖĞRETMENİ ile devam edecek. Türkiye saati ile  22 Mart' ın ilk  saatlerinde görüşmek dileğiyle.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

4 yorum:

 1. özellikle laboratuar stajı kısmı ilgimi çekti bizde de böyle asfaltlar betonlar laboratuvar ortamında analiz ediliyor mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toprak analizi yazıyordu intermette yaptığım araştırmalarımda. Detayını bilmiyorum maalesef. 😊

   Sil
 2. Çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş.Önümüze çılan engelerde yılmamalıyız.Kendisini tebrik ediyorum ..
  Emeğine sağlık canım 😍

  YanıtlaSil