4 Şubat 2018 Pazar

MESLEK SEÇİMİ - MUHASEBE MEMURU


Ruken Karasu 

Ruken' cim  Adalet Bakanlığında Muhasebe Memuru olarak çalışıyorsun. Bu meslek için hangi eğitimlerden geçtin?  Şartlar, sınavlar bunlardan biraz bahseder misin?

Muğla üniversitesi,  Kamu Yönetimi mezunuyum. Son sınıftayken daha önce girmiş olduğum lise kpss puanım ile Adalet Bakanlığının açmış olduğu memurluk için başvuruda bulundum. Sonradan cezaevinde memurluk için alım olduğunu öğrendim. Başvuru sırasında boy kilo ölçümüme bakıldı. Sonrasında yüz yüze mülakata çağrıldım. Mülakattan sonra da memurluğa kabul edildiğimi öğrendim.

 Çalışma saatleri, sosyal ve ekonomik imkanları tatmin edici bir meslek mi? Zor mu?

Hafta içi 8/5 çalışıyorum.  Türkiye şartlarında aldığım maaş yetersiz ama asgari ücretten biraz daha iyi:) Cezaevi ortamında çalıştığım için işimin kolay olduğu söylenemez. Hatta işimin tek güzel yanı ormanın içinde bir yerde olması.

Meslektaşın olmak isteyen gençlere neler söylemek,  ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin?

Meslektaşım olmak isteyen kesim varsa da işsiz kesimdir.  Mesleği iyice araştırıp ondan sonra başvurmalarını tavsiye ediyorum. Yoksa çok zorlanacakları bir meslek.

Tekrar meslek seçimi hakkın olsa seçimin ne olurdu?

Öğretmen olmak isterdim. Böylelikle  kendime daha çok vakit ayırma fırsatı bulurdum. Ayrıca Öğretmenliğin kadınlara çok yakışan bir meslek olduğunu düşünüyorum.


Teşekkürler Ruken' cim.  Muhasebe zaten saç  beyazlatan türden  bir meslek bana göre.  Çalıştığın  yerin enerjisi de buna ilave olunca işin zorluğu artmış.  Sana  ve mesai arkadaşlarına  kolaylıklar diliyorum.

Halkla ilişkiler mezunu olup muhasebe departmanında çalışma fırsatı yakalamış biri olarak diyebilirim ki çok sorumluluk isteyen, hata kabul etmeyen bir meslek.  Cezaevi değil de turizm sektörü veya başka bir sektörde muhasebe memuru olmanın zorlukları da  farklılık gösterir.  Bu mesleği seçecek gençlere tavsiyem iş başvurusu yapacakları  sektörü iyi seçmeleri.

6 Şubat Salı, Turizm sektöründen tanıştığım simdilerde PTT çalışanı  (Postacı) olan  bir kardeşim ile  MESLEK SEÇİMİ  devam edecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder