5 Şubat 2018 Pazartesi

MESLEK SEÇİMİ - PTT ÇALIŞANI (Postacı )


Kayhan Acar

Merhaba Kayhan.  Üniversite eğitiminden,   okul bittikten sonra iş arayışından bize bahseder misin ? 

 2004 yılında Dumlupınar Üniversitesi 'nin Söğüt MYO kazanarak başladım.
Ekonomik durumumuz iyi değildi. Ailemin de durumunu düşünüp çok çalışıp  okulu bitirdim fakat ikinci sene  'Ben bu okulu bitirdiğimde hangi alana yönelecektim, ne işle uğraşacaktım, iş bulabilecek miydim ?' endişesi belirdi. Bir  çok kişi okulunu okumadan bile yapmaktaydı bu işi. Verilen maaş ise   tatmin edici değildi.

Tahsilim bitti okulumu 4 yıla tamamlamak için  Açık öğretime kayıt oldum aynı  zamanda iş arayışı başladı.  Hem  askerlik hem de tecrübe istiyorlardı.  Hiç  kimse işe alıp çalıştırmazsa tecrübe kazanılamayacağı gibi ananızın karnından da tecrübeli  doğmadığınız  için çok  zor bir süreçle karşılaştım.  Son çare Bp benzinliklerine market görevlisi olmak için başvuruda bulundum. Burada tecrübe konusunu atlattım ama askerlik sorun olarak karşıma  çıktı . İş aramayı bırakıp askerlik şubesine gittim. Askerliğimi yaptım ve tekrar iş arayışı başladı.


Askerlik bittikten sonra iş arayışların nasıl devam etti, hangi sektörlerde çalıştın? 

 Turizm sektöründe çalışmak için başvuru yaptım ve mülakatta seninle tanıştım  abla. Yetkililere  'Hemen  işe başlasın'  diye baskı yapmış ,  iş  hayatına adım   atmama vesile olmuştun.

( Kimse kimsenin karşısına tesadüfen çıkmıyor zaten kardeşim. Senin işe ihtiyacın, bizim  de işe başlayacak ofis arkadaşına ihtiyacımız vardı) 

Turizm sektöründe üç  sene hizmet verdikten ve ilk iş deneyimimi  yaşadıktan sonra  Seramik fabrikasında bir ay kadar çalıştım.  Çalışma şartları uymadığı için iş değiştirme gereği duydum. Türkiye' nin en büyük  mermer firmalarının birinde Bursa satış merkezinde 'Saha görevlisi 'olarak işe başladım. İş yüküm  ağır, maaşım  piyasadan biraz daha yüksekti ama yapılan işe göre yeterli değildi. Bedenen yıpratıcı bu işte de üç  sene hizmet verdikten sonra  Mudanya PTT merkez müdürlüğünde taşeron posta dağıtım  elemanı  olarak işe başladım ve halen devam ediyorum.

En zorlandığın iş hangisiydi ? Neden? 

 Mermer  firmasında çalışmak beni zorlamıştı.  "Taş  mı taşıdın da  yoruldun"  derler ya işte tam da böyle bir iş ti yaptığım. Makine  kullansak bile bizim de  taşıdığımız olurdu.   Bu iş sayesinde bir çok şehre  gittim. Oralarda satış merkezleri açmak için  çalışmalar yaptım, depolar kurduk. Ailemden aylarca ayrı kaldığım zamanlar oldu. Kızım  artık benimle konuşmaz oldu.

Ayrıca bu  işte taş altında kalan bedenler,  parmaklar, ayaklar gördüm. Bu işin şakası yoktu en ufak bir hatada hayatımıza mal olabilirdi. Piyasaya göre  maaşım   iyiydi diyorum  ama düşünüyorum da   4-5 yıl önceki asgari ücretten 100-200 lira fazla maaş veriyorlardı...

Gün aymadan  işime gitmek için üç  dört  vasıta değiştiriyor,  yaklaşık iki saat yol gidiyordum.  Gün bitiminde yine karanlıkta eve dönüyor,  eşim  ve çocuğumun  yüzünü sadece  pazar günü görüyordum. 

Evin geçimini sağlamak, daha iyi bir hayat sunmak için Turizm sektörünün bana bulaştırmış olduğu ekstra garsonluk ta cabasıydı.  Hafta içi veya hafta sonu geceleri  de garsonluk  yapıyordum.  Düşünün gerisini...


Postacı, posta dağıtım elemanı olarak çalışmanın güzel ve zor tarafları neler?  

İnsanlara birilerinden beklediklerini götürüyorsun, mutlu oluyorlar.' Bu zamanda mektup kaldı mı?' diye düşünebilirsiniz. Açıkçası  insanlar halen mektup yazıyor  ve birbirine özel günlerde  kart atıyorlar. Gün  içinde dışarıda olduğumuz için her türlü işimizi görüyoru. Bu da bence büyük bir özgürlük.

Kötü tarafı;  icra, mahkeme, ceza veya vergi borcu ile ilgili evrak  götürüyorum.  Üzücü oluyor.  Bazen insanlar tepkiyi evrağı götürene veriyor. Yani,  biz  posta dağıtım elemanlarına.   Artı ve eksisi ile   seviyorum  yaptığım işi.

Çalışma saatleri, şartlar ve sunduğu imkanlar nasıl?  

 Çalışma  saatleri sabah 8:30,  akşam 17:30  fakat iş yoğunluğuna göre  çalışma  saati uzayabiliyor.  Cumartesi yarım  gün çalışıyoruz. Tam gün çalışmak  istiyorsanız geçen süreler mesai olarak size dönüyor. İşini  ne kadar kısa sürede bitirirsen kalan zaman senindir. Tabi ki bu süreler haftanın belli günlerine, aylarına memlekette yapılan seçimlere ve çeşitli günlere göre gelen evrak ve postaya göre  artabiliyor,  azalabiliyor. O yüzden zamanı değerlendirmek kişiye  kalmış bir şey.

Bu işe girebilmek için ne gibi şartlar öne sürüldü ? 

Sabıka ve sicil temiz olmalı, yüz kızartıcı olaylara karışmamak, lise ve üzeri mezun olmak, sağlıklı  olmak, işin gerektirdiği donanıma sahip olmak ( ehliyet- src- bilgisayar kullanma gibi)

Meslektaşın olmak isteyen gençlere neler söylemek istersin?  

Öncelikle  yaptığınız işi sevmeniz ve benimsemeniz gerekir. Ben hiçbir zaman çalışmaktan yılmadım. Çalışkan olmalarını tavsiye ederim.  Piyasada başka işlerde var ama maddiyat önemli. Devlet  kurumları içinde  güzel maaş veren bir kurum PTT.  İlk başlamada  üç  sene atandığın yerde kalıyorsun sonrasında isteğin yerde emekli olana kadar çalışma imkanı sunuyor. İstediğin zaman istediğin yere tayin isteyebilirsin.  İstediğin yerde kadro boşluğu var ise diye de belirteyim.

Kayhan, çok teşekkür ederim.  Hayatın çok içinden bir bağlantı kurdum seninle.  Maddi sıkıntılara  rağmen okumuş, iş başvurularında engel olarak yoluna çıkanları aşmış , ailene daha güzel bir hayat sunabilmek adına gece gündüz farklı işlerde çalışmışsın.  Emeğini, hayat mücadeleni takdir ediyorum kardeşim.

Gönül ister ki ülkemizde  verilen maaşlar  bir aileyi geçindirmek ve rahat yaşamasına yetsin. Günümüz şartlarında  olmuyor ama belki bir gün olur diye ümit  ederek söyleşiyi burada noktalıyorum.

"Gidip geldiğim her resmi dairede buranın Amerika olmadığını , böyle bir meslek dalı olmadığını dinleyip durdum"  diyor Dövmeci &Vücut süsleme sanatı uzmanı Yeşim.  Türkiye saati ile 7 Şubat Çarşamba günü MESLEK  SEÇİMİ -  Tatto &Art ile devam edecek. Görüşmek dileğiyle,

HAYELLERİNİZİN PEŞİNDE ❤ HAYATIN İÇİNDE KALIN.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder