2 Şubat 2018 Cuma

MESLEK SEÇİMİ - RADYOLOJİ / HEMŞİRE

Ramazan Inan

2 mayıs 2007 tarih ve 26510 sayılı resmi gazetede yayınlanan hemşirelik kanunuyla cinsiyet ayrımı kalkmış ve ülkemiz  erkek hemşireler ile tanışmıştır.

Büyüyünce ne olacaksın?' sorusuna
' Hemşire olacağım 'cevabı verilmeyecek yıllara dayanıyor çocukluğun. Çocukluk hayalin olmadığına göre ne zaman hemşirelik bölümünü  okumaya karar verdin diye sorayım.

Şahit  olduğum  kötü  bir olay sonucu  hemşirelik  okumaya karar  verdim. Yaşlı  bir hasta tomografi çekimi  sırasında ilaç  alerjisinden dolayı  baya sıkıntı  çekti . Öğrenciydim ve ilk yardımdan daha fazlası  gerekiyordu. İleride  iş hayatımda  benzer olaylar  benimde başıma  gelebilir diyerek tercih yaptım.

Seninle birlikte sınıfta hemşirelik bölümünü okuyan kaç erkek öğrenci vardı? Kız öğrencilerin tepkileri nasıldı?

Toplam  10 erkek 116 kız  öğrenci  vardı. Kız  arkadaşlar bize göre daha rahatlardı. Biz onların gözünde  hababam sınıfındaki  beyaz kelebeklerdik🤣. Genellikle bize gülüyorlardı .

Hemşirelik zor bir bölüm mü?

Hayır.  Aksine  çok  kolay ama sadece okumak için  ya da iş  garantisi için seçilmemeli. İnsan  odaklı bir meslek.  Özveri, sabır istiyor.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başlangıç yaptın?

Hemşirelik  bölümüne başladıktan  3 ay sonra okuduğum   diğer  bölümden  atandım. 4 yıl  boyunca gece nöbet tutup gündüz okula gittim. Okul bittikten sonra atandığım  meslekten devam ettim.

Mezun olanlar iş bulmakta sıkıntı yaşıyor mu?

Türkiye'de  onbinlerce hemşire  açığı  var. Kamuda, özelde,  üniversitelerde,  okullarda,  fabrikalarda  hatta büyük çaplı iş yerlerinde işyeri  hemşiresi  olarak çalışabilirler. İş  sahası   geniş bir meslek.

Çalışma saatleri, sosyal ve ekonomik şartları tatmin edici mi?

 Yeterli sayıda  personel olduğu  zaman sıkıntı  olmuyor.  Genellikle iş  yükü  daha az oluyor . Rahat çalışıyorsunuz  ve verilen hizmetin kalitesi artıyor.

 Sosyal ve ekonomik şartları  yaşadığınız  yere göre   değişiyor. Ucuz bir şehirde  gayet rahat yaşarsınız. Maaşınız yeter hatta birikim  bile yapabilirsiniz .

Hastaların "erkek hemşire istemiyorum" dediği, tepki verdiği, çekindiği oluyor mu?

Bazen bayan hastaların  çekindiği  oluyor. Hasta mahremiyeti açısından  böyle  taleplerde bulunabiliyorlar.  Gayet  normal karşılıyoruz  bu durumu ve yardımcı  oluyoruz.

Aynı zamanda radyoloji mezunusun. İki mesleği de icra ediyor musun? Cevabın evet ise çalışma  şartların nasıl oluyor, maaşına nasıl yansıyor bu durum?

Ben  ilk olarak  radyoloji bölümünü  okudum ve bitirdim.  Hemşirelik  bölümünü de bitirdikten  sonra 'Ne  olacaksın?  ' sorularıyla muhatap oldum uzun zaman. Ünvanım ne olacaktı acaba? Radyo-hemsire?  😄 (Böyle  bi ünvan yok ben uydurdum) Radyoloji  bölümü ve ardından  hemşirelik bölümünden mezun   olduğumu düşünecek  olursak Türkiye'de  bir ilk olduğum  gerçek .

Atandığım  bölüm yani  Radyolojiden  devam ediyorum iş hayatıma.   Tek maaş alıyorum.  Hemşirelik  yapabilmem için  ünvan  değiştirmem gerekiyor. Bunun için de ünvan  sınavına  girmek  gerekiyor. Ne zaman açılacağı   ise belli olmuyor. Birebir  hemşirelik  yapmasam da hemşire  arkadaşlarımla  aynı  ortamda mesleği bilmenin avantajı ile daha rahat çalışıyorum.

Hastanede çalışmak nasıl bir duygu?

Okul gibi ev gibi geliyor bana. İşi  sevmenizle alakalı  bu durum. Yardım etmeyi seven bir yapınız varsa çalışma  şartları  iyiyse  herşey çok  güzel.

Hasta ve hasta yakınları ile sürekli iletişim hali psikolojinizi zaman zaman olumsuz etkiliyor mu? Psikolojik destek alıyor musunuz?

Bizim psikolojik desteğimiz  hastalardan  aldığımız  dualar ve güzel dilekler. Zaman zaman  olumsuzluklar olsa da sağlıklı  bir iletişimle   herşey  halloluyor.  Hasta psikolojisinden  anlamak gerekiyor. Hemşirelik  eğitimi alırken bu konuda gereken eğitim de veriliyor zaten.

Hasta  ve hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına yaklaşımı nasıl?

İnsan  hasta olunca kafasında  bir sürü  soru işareti oluşuyor . Onların  bu durumunu bildiğimiz  için yardımcı oluyoruz sürekli. Ama bazen siz ne kadar iletişime  açık  olsanız  da karşınızdaki  hasta yakını iletişime açık  olmuyor. Sözler, davranışlar kabalaşıyor ve sonra sağlıkçılara  karşı  şiddete  dönüşüyor.

Bu mesleği seçecek kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin ?

İnsan  odaklı profesyonellik isteyen bir meslek. Kendinizi sürekli  gelistirmelisiniz. Özveri ve sabır    olmazsa olmaz bu meslekte . Sadece maaş  ve is garantisi olarak bakılmasın. Yazdığım  özellikler yoksa, buna rağmen  işe başlayınca  nasılsa  alışırım  düşüncesine kapıldıysanız  şunu   bilin ki  yaptığınız  işte  mutlu olamazsınız.

Tekrar meslek seçimi hakkın olsa seçimin ne olurdu?

Seçimlerim  aynı  olurdu.

Son olarak senin ilave etmek istediğin bilgiler veya ifade etmek istediğin birşeyler var mı?

  "Bir iğne yapıyorlar ,  başka birşey mi  yapıyorlar  sanki ?" denildiğini  duymuşsunuzdur. Öyle değil  işte .  Her  hastanın  hastalığı, bakımı,  tedavisi  hakkında  bilgi sahibi olmanız şart. Kullandığı  ilacın miligramını , serumundan giden damla sayısını  bilmelisiniz. Bu kadar emekle, özveriyle sizlere yardımcı olmaya çalışan  biz  sağlık  sektörü  çalışanlarına  saygıyı ve teşekkürü  çok  görmeyin  lütfen. 😊

Teşekkür ederim Ramazan. Mizah ve bilgiyi iyi harmanlamışsın kardeşim.   Sağlık sektörü çalışanlarına kendi adıma teşekkür ediyorum😊 . Fas tan sevgiler,  saygılar.

Meslek Seçimi - Turizm ve Otelcilik ile devam edecek. 4 Şubat Pazar günü görüşmek dileğiyle. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY


2 yorum:

  1. ay ben de gördüm erkek hemşirelik okuyan yaa ne güzel bişii :)

    YanıtlaSil
  2. Hele ki ilk erkek hemşirelerin kabul gördüğü sene bu bölümü okumak eminim çok eğlenceli olmuştur. 😊

    YanıtlaSil