8 Şubat 2018 Perşembe

MESLEK SEÇİMİ - TAM FAKTORİNG UZMANI

Erkan OFLAZ 

Turizm sektöründe tanıştığım bir arkadaşım ile meslek seçimleri  devam ediyor.

Erkan merhaba. Günümüze kadar hangi sektörlerde hizmet verdin ? 

Simdiye kadar iki sektörde  bulundum . İlki  seninde bildiğin üzere Turizm sektörüydü.  Ardından  bankacılık ve finans sektörü ile devam ettim. Yani toplamda iki  sektörde  deneyimim ve üç kurumda tecrübem  oldu.

 Kısaca Faktoring nedir? Bilmeyenler için açıklar mısın ?  

Faktoring; vadesi gelmemis bir alacağı   temlik etmektir. Yani vadeli  olarak gerçekleştirdiğin  bir satışı vadesinden önce  bir anlamda tahsil edebilmektir.

Tam Faktoringte çalışmak için şartlar neler?

Tam faktoringte çalışmak  için  kurumun belirlediği  belli kriterler var ancak burada asıl  belirleyici olan geçmiş  iş  deneyimleri  ve gösterdiğin  performans. Tabi ki  bu tek başına yeterli değil. Herşeyden  önce çok  başarılı  bir kariyerin olsa da kurum ile uyum en önemli ayrıntı diye düşünüyorum.

Sosyal ve ekonomik şartları tatmin edici bir meslek mi? 

Sosyal ve ekonomik anlamda  ülkenin   durumuna baktığımızda  tatmin edici bir meslek olduğunu  söyleyebilirim.

Tekrar meslek seçimi hakkın olsa seçimin ne olurdu? 

İlk  tercihim kesinlikle aşçılık  olurdu. İkincisi  ise extrem sporlarla ilgili faaliyet gösteren bir şirkette  eğitmenlik.

Meslek seçiminde bocalayan gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin? 

Mutlu  olacakları  işi  yapmaları konusuna dikkat etmelerini öneririm.
Günler, haftalar, aylar belki de birkaç yıl alabilir ama bu konu üzerinde iyi düşünmek gerekir.  Gözardı edemeyeceğim bir husus ise meslek seçiminde  ekonomik şartların  etkisi.  Bunu da hesaba katarak ortak  bir paydada buluşup  mutlu olmayı  seçmek en önemlisi  diye düşünüyorum.

Hayalindeki mesleği emekliliğinde gerçekleştirmen dileğiyle.  Çok teşekkür ederim arkadaşım.  (Yazıda kullanmak için fotoğraf talep etmiştim fakat yoğunluğundan gönderemedin diye düşündüm ve  internet araştırmalarımda  bulduğum bir fotoğrafını paylaştım.  Fotoğrafı değiştirmemi istersen fotoğraf gönderebilirsin.  Yazıya ekleyip güncellerim 😉)

 Ekonomik  imkanların yetersizliği veya kişinin  liderlik vasfının  görmezden gelindiği durumlarda cesaretli kişiler  kendine başka  bir yol  çizebilir. Meslek seçiminde bocalayan gençlere bir not olarak burada kalsın bu tavsiyem.


MESLEK SEÇİMİ  - FOTOĞRAFÇI & GRAFİKER ile devam edecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder