6 Şubat 2018 Salı

MESLEK SEÇİMİ - TATTOO ART & DÖVME SANATI

Yeşim ÇALIŞKAN ŞAHİN 

 Silgi kullanmadan resim çizme sanatına HAYAT ' diyorsak, ressamdan daha fazla risk almanın eş anlamlısına DÖVME  SANATI  diyebiliriz .

"Parasını verip mezara götürebileceğiniz tek şey dövmeleriniz  "  diyen Yeşim ile söyleşi başlasın o zaman  ✌🍀

Merhaba Yeşim. Tattoo yani Dövme  İle ilk tanışmanı ve meslek olarak seçme hikayeni merak ediyorum. Anlatır mısın? 

Merhaba. Tattoo ile ilk tanışmam on sene öncesinde kendimi tanımadan dövmeyi tanımakla başladı. Tanıdıkça, anladıkça daha fazla tutkuyla bağlandım. Dövmeciliği & Vücut Süsleme Sanatını  her zaman insanların taşıdığı , yanında gezdirdiği en özel tabloları gibi gördüm. Dolayısıyla bir nevi sanattan daha kıymetli ve kalıcı  olan bu işten  başka hiçbir iş yapamayacağımı anladım, meslek olarak seçtim .

Bu meslek için hangi eğitimlerden geçtin? İşyeri açabilmek için ne gibi şartları yerine getirmek gerekiyor? 

Ve şanslıydım ki eşimin de hayali bu yöndeydi. En büyük destekçim , öğretmenim ve yol arkadaşım oldu. Her yeni günde bilgimize bilgi katmaya devam ettik. İlk  önce kalfalık , ustalık belgelerimizi alarak stüdyomuzu taçlandırdık.

Ülkemizde sanata gereken değerin  verilmemesi, sanata gönül verene saygı  yerine önyargı beslenmesi  ise  işimizin en zor kısmıydı.   İş yeri evraklarımı alırken yaşadığım problemleri aşmak için çok mücadele ettim. Gidip geldiğim her resmi dairede " Buranın Amerika olmadığı" , " Böyle bir meslek dalı olmadığı" çok  söylendi.

Yılmadan mücadele ederek ruhsatımı, vergi levhamı, esnaf kaydımı, gerekli  tüm resmi işlemlerimi örnek mahkeme kararlarıyla aldım. Ruhsatımı aldığım dönem Bursa ve civar yerleşim  bölgelerinde  İLK RUHSATLI DÖVME STÜDYOSU na sahiptim.

Dövme  uyguladığın ilk iş gününe gitsek neler hissetmiştin?  

Korkuyla  karışık cesaret.  Öyle bir stres düşünün ki biri size bedenine ömür boyu kalacak bir hatıra bırakmanızı istiyor, size  güveniyor  ve hata payınız sıfır.😨


Unutamadığın bir meslek anısı var mı ? ( ilginç,  komik,  ürkütücü ) 😅 

Mesleğimin belki de en çarpıcı ve güçlü yeri her gün onlarca insanla tanışıp onları anlamaya çalışmak, onların hayallerine hayat katmak.  Yaşadığım öyle çok anı var ki...

Bir müşterimin vücudundaki her dövmenin altında isimler vardı. Her  defasında  yeni isim  yazdırıp sonrasında  kapattırması çabası ilginçti  mesela.

 Yine  bir gün müşterime dövme yapıyorum. Biraz  mola verdim. Dönüşte  müşterim koltukta bekliyordu.  Dövmeye kaldığım yerden devam edeyim derken  bir baktım yarım bıraktığım dövmenin yeri tertemiz.   Tek bir nokta yok. Nasıl yani😨 derken kapıdan ikizi girdi.  Şaşırmış  ve gülmüştüm.

 Ve en yaşlı müşterim  90 yaşlarında bir beyefendiydi.  Stüdyoma girdiğinde yanlış bir adrese geldiğini düşündüğümde " Kızım  ben dövme yaptıracağım" diye açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Gençliğinde dövme yaptırmak istemiş ailesi karşı çıkmış.   Evlenmiş,  eşi razı   gelmemiş. Artık  umursamadan değer verdiklerini bedeniyle beraber sonsuzluğa götürmeye karar vermiş ve  oğlunu, gelinini  Havaalanına  karşılamaya  gitmeden önce   stüdyoma gelip çocuklarının isimlerini yazmamı istemişti. Geç  te olsa  hayalini  gerçekleştirmiş  olmasının verdiği  sevince tanık olmak halen hatırımda.

Mesleğinin, 'Dövme Sanatçısı'  olmanın  sana göre en güzel tarafı nedir ?  

 Hayatına girdiğimiz her insana  kalıcı bir iz bırakmak.


PARASINI VERİP MEZARA GÖTÜREBİLECEGİNİZ TEK ŞEY DÖVMELERİMİZ...
Sosyal ve ekonomik şartları tatmin edici bir meslek mi? 

Sosyal ve ekonomik açıdan zaman ve para hiçbir zaman önceliğimiz olmamalı. Yatırım ve emek verirseniz karşılığı kalıcı oluyor. İnancımız  ve hırsımızı canlı  tutalım yeter.

Meslektaşın olmak isteyen gençlere neler söylemek istersin?  

Sanat sizinle doğduğunuz an buluşur. Siz,  onu büyütürseniz o da  sizi sahiplenir. Güzel  sanatlar fakültesinden çıkan gözleri parlayan taze umutlarla gelen bir gençlik var.  Önerim inanmaktan asla vazgeçmemeleri.

Son olarak söylemek istediğin birşey var mı ? 

Ateş olmayan yerden DUMAN çıkmaz dedik ve  stüdyomuzun adını Dumantattoo13 koyduk. On senedir kendimize hedef koyduğumuz Bursa' nın Mudanya ilçesinde  stüdyomuzda hizmet vermekteyiz.  Ziyaret etmek, hayallerinizi bizimle  paylaşıp hayata geçirmek isterseniz biz hep bulabileceğiniz yerde olacağız.
https://www.instagram.com/13dumantattoo/
Ömer bey Mah. Halitpaşa Cad.  Mudanya / BURSA

 "Dövme  yaptırırken bilinçli  olmanın altını çizen Yeşim, ucuz pahalı diye araştırma yapmak yerine  kaliteli mi  diye araştırma  yapmak  gerektiğini  belirtmişti gönderdiği mailde.
Çok  teşekkür ederim Yeşim.  Seni tanımak ve mesleğini tanıtmak büyük bir keyifti.

Sanata gönül veren,   meslek olarak seçenlere saygılarımı sunuyorum.

8 Şubat,  Perşembe  günü  MESLEK SEÇİMİ - DRAMA LİDERLİĞİ  ile devam edecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

6 yorum:

 1. Bazı dövmeler çok güzel oluyor ve insanlara yakışıyor. Ama kalıcı dövmeyi ömür boyu taşımaktan emin değilim. Sıkılınca ne olacak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dövme yaptırmak bir tutku olduğu için sıkılan olduğunu sanmıyorum. Geçici dövme gibi alternatif dışında sildirmek gibi çözüm de var diye biliyorum.

   Sil
 2. ayyyy şahane bir meslek. dövmecileri çok severiiiiim :) sanatçı onlaaar :) her defasında tek bir dövme yapanlar var bir yaptığını bir daha yapmazlaar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ❤ Ben de çok severim. Renkli kişilikli insanlardır.😊

   Sil
 3. Ilginc bir meslek. Kendim dövme yaptirmaktan korksam da guzel yapilmis dövmelere bakmak keyifli oluyor 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende geçici dövme yaptırmayı seviyorum. 😊

   Sil