25 Şubat 2018 Pazar

MESLEK SEÇİMİ - TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ & YAŞAM KOÇUMerhaba Ebru' cum, Tekstil Mühendisi olduğunu biliyorum aynı zamanda koçluk eğitimi aldın. Hatta kişisel  gelisim ve farkındalık  dergisi metanoia da  her ay yazılar da paylaşıyorsun.   Meslek seçimleri ile ilgili çok güzel bir  yazın vardı.  Bu söyleşiyi okuyanlar için yazının  linkini sonlarda  ilave edeceğim.

Öncelikle Yaşam Koçu kimliğine sorularım olacak.

🍀Aileyi mutlu etmek, çevre onayını almak, mesleğim olsun& para kazanayım zihniyeti ile yapılmış meslek seçimlerinde boğulan bir toplumuz. Bunu önlemek için yapılması gerekenler neler?
(Okunması gereken kitaplar,  uygulanması gereken zihin egzersizleri, izlenmesi gereken videolar, bu konuda danışılması  gereken uzmanlar ... ya da başka bir şey var mı  ?  )

Canım Merhaba, teşekkürler soruların için.  Önce kendimizi dinleyeceğiz, çünkü kendimiz dışında herkesi dinliyoruz.   Aile, arkadaşlar, medya ve onların değer yargılarına göre hayatımızı yönlendiriyoruz. Kendimizle başbaşa kalmaktan korkuyoruz ve sürekli bir meşguliyet arıyoruz.  

Ben ne istiyorum? Nasıl bir hayatyaşamak istiyorum?   diye sorup,  gelen cevapları yazmak ve bu istediklerimizi yürekten istiyor muyuz bunun  kararını verip, o yolculuğa çıkmaya hazırlanmak ilk adım.  

Her yolculukta olduğu gibi bu yolculukta da size yardımcı olacak araçlar var. Kitaplar, videolar, takip etmekten keyif alınacak kişisel gelişimciler,meditasyonlar vs. ancak bunlar da kişiden kişiye göre  değişeceği için, herkesin kendi yolunu çizmesi adına farklı kaynakları inceleyip, hoşuna gidenle devam etmesini önerebilirim. 

Ben de pekçok farklı kaynağı dinledim, izledim ve kiminden bir kelime, kiminden bir cümle, kiminde ise bir kitabı içselleştirdim. Benim için Aykut Oğut ve Louise Hay kitapları tekrar tekrar okuduğum başucu kitaplarıdır.


🍀 Ev geçindirmek, işsiz kalma korkusu,  cesaretsizlik, doğru yer ve doğru zamanda yapılmadığı için fırsatın kaçmış olması gibi sebepleri olan,   para kazanmak adına  mutlu olmadıkları   işlerine  devam eden insanların  hayatlarını  daha yaşanılır,    iş hayatlarını daha katlanılır  kılacak yöntemler  var mı?

Bütün öğretilerin öncelikle önerdiği ve benim de hayatımda çok önemli bir yeri olan birşeyle cevap vermek istiyorum. Şükretmek. İçinde bulunduğun durum her ne olursa olsun nefes alıyorsan, herşey olmaya ve yapmaya gücün var demektir.  Hergün en az 5 dakika şükretmeyi alışkanlık haline getirirsen, bir süre sonra içinde bulunduğun durumu daha iyi görmeye başlarsın. Herşey bakış açısına bağlı olduğu için de, içinde bulunduğun durumun güzel yanlarını görmeye başlarsın. Aynı zamanda içinde bulunduğun ruh halin daha iyiye gittiği için isteklerine, hayallerine odaklanırsın, istemediklerine odaklanmak ve sürekli negatifte kalmak yerine. Kendine ve isteklerine odaklanmak, kendine gerçekten zaman ayırmak da,  TV izlemek, alışveriş yapmak gibi dış etkenlerle kendini oyalayarak, kendinden uzaklaşmaktan daha etkin bir yöntem.


Şimdi soracağım iki soru da Tekstil Mühendisi kimliğine geliyor. 

🍀Tekstil Mühendisliği  için aldığın eğitim, bu meslekte  çalışma şartları,  sosyal & ekonomik imkanlar nasıl, bahseder misin?

İTÜ Tekstil Mühendisliğinden mezun oldum. O dönemde tekstil yükselen bir sektördü. Çalışma saatleri uzun ve stresli de olsa, karşılığında iyi para kazanabiliyordunuz. Dünyada hızla artan rekabet ve ülkemizin sosyo-ekonomik durumu nedeniyle maddi karşılığı genel olarak eskisi gibi değil. Ancak yine de herşey kişinin kendisine, işine ne kadar değer ve önem verdiğine bağlı.

🍀Tekstil Mühendisi olmak isteyen  gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin?

Uzun saatler çalışmak,  gün içinde mola vermiyor olmak, stresle baş etmek, detaylı düşünmek, sorumluluk almak, organizasyon yapmak  problem değilse sizin için, tekstilin güzelliklerinden bahsedebilirim.  

Odaklanarak çalıştığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız, her saat, her gün yeni şeyler öğreneceğiniz, yaratıcılığını kullanabileceğiniz, yaptığınız işin sonucunu rengarenk kumaş ya da bir giysi olarak görmenin zevkine varacağınız,  çalıştığınız departman pazarlama satış gibi ise farklı ülkeler ve kültürlerden insanlarla tanışma şansı bulabileceğiniz, bir meslek. Bu söylediklerim size sıcak geliyorsa, durmayın seçin derim.

 Üniversitede  stajlar yaparken de çalışmak istediğiniz bölüme göre staj yaparsanız, çalışma hayatı öncesi güzel bir deneyim olur.
Teşekkürler Sevdacığım.

Asıl ben çok  teşekkür  ederim  canımcım.
Son olarak  Ebru' nun metanoia  dergisinde meslek seçimleri ile ilgili çok güzel bir paylaşımı olmuştu. (33. Ve 34. Sayfa)  Okumak için linki tıklayınız. https://issuu.com/metanoiadergi/docs/metanoia_dergi_sayi_02

Sorularıma yanıt geldikçe meslek seçimleri  devam edecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY 

2 yorum:

  1. Şükretmek,sık sık danışanlarıma önerdiğim bir şey.Çoğu yapmaktan kaçınsa da yapanların olumlu geri bildirimleri yüksek.Teşekkürler :)

    YanıtlaSil