3 Şubat 2018 Cumartesi

MESLEK SEÇİMİ - TURİZM VE OTELCİLİK

Deniz Yürür 

Blog yazılarımın içinde kısa biyografimi okuyanlar bilir.
Onbeş sene Turizm sektöründe çalıştım Turizm ve Otelcilik denildiğinde aklıma  'Çocuğunu  kuzu ver, kurt al'  geliyor.  (Bu sloganı ben uydurdum) Bunun  sebebi bu sektörde  çok fazla insan tanımak, çok  fazla gözlem yapma fırsatı bulmak ve dahası  diye özetleyebilirim. ... ve gelelim söyleşiye.

 Deniz' cim merhaba.  Turizm sektörü hayalindeki meslek mi,  yoksa mesleğin olsun diye yapılmış bir seçim mi?  

Turizm,  üniversiteye başlayana dek hiç aklımda olmayan bir meslekti. Spontane gelişme diyelim.

Turizm sektöründe çalışmak için aldığın eğitimden bahseder misin?  

Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Turizm Otel İşletmeciliği Bölümü'nde ilk yıl ingilizce hazırlık olmak üzere 3 yıl eğitim gördüm.

Hangi bölümlerde çalıştın?  Çalışma saatleri, şartları hakkında bilgi verir misin? 

Önbüro departmanında  ilk olarak santralist daha sonra resepsiyonist olarak çalıştım. Özel sektörün genelinde olduğu gibi turizmde de esnek çalışma saatleri var. İş yoğunluğuna göre çalışma saati uzayabiliyor. Turizmci iseniz resmi tatillerde, bayramlarda ve diğer özel günlerde çalışma ihtimaliniz her zaman vardır.

Bu sektörün eksiklikleri sence neler? Nelerin değişmesini isterdin? 

Sektör ile ilgili değil de, tatil anlayışının değişmesi gerektiği kanısındayım. Çünkü ne yazık ki bizler tatil için gittiğimiz otelde kaldığımız  süre  içinde  kendimizi kaybedebiliyoruz. Otel çalışanlarının  da insan olduğunu unutmak gibi.

Tekrar meslek seçimi hakkın olsa seçimin ne olurdu? 

Kesinlikle Öğretmenlik.

Benim sormadigim senin ilave etmek istediğin birşey var mı ? 

Meslek seçimi hayatı etkiliyor. Çok iyi düşünüp sağlıklı karar verilmesi gerekir. Gençlere şimdiden  başarılar diliyorum.

Çok teşekkür ederim Deniz ' cim. ❤

Yine onbeş senenin tecrübesi ile  aklıma gelen, ilave etmek istediğim bilgileri ekleme gereği duydum. İnsanın zekasını açar,  hayat tecrübesini ikiye katlar hatta mizahını geliştirir geliştirmesine de  genelde asgari ücret  ödenen,   mesai ücreti kavramı olmayan bu meslekte ne uzar ne kısalırsın bana göre. Seçim yapmadan önce iki hatta üç defa düşünülmesi gereken bir meslek Turizm ve Otelcilik.

Cem Yılmaz,  Turizm Otelcilik mezunu olup,   Turizm ve Otelcilik okulunun açılış sebebini  öyle  güzel anlatıyor ki. Bu yazıya ilave etmemek haksızlık olurdu. 😅😂 izlemek için linki tıklayınız.
MESLEK SEÇİMİ - MUHASEBE MEMURU ile  devam edecek.  5 Şubat Pazartesi günü görüşmek dileğiyle.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder