1 Şubat 2018 Perşembe

MESLEK SEÇİMİ - TV SUNUCUSU


Üniversite   tercihinde kararsız kalan,  meslek seçiminde bocalayan gençlere ne gibi faydam olabilir diye düşünürken  aklıma    farklı  meslek dalından katılımcılar ile söyleşi yapmak, deneyimler, yaşanmışlıklar ve  tavsiyeleri aktarmak geldi.

Ulaşmaya çalıştığım çok sayıda güzel insan bana olumlu dönüş yaptı. Bir katkıda bulunmak için  sorularımı  yanıtladı . O güzel insanlardan biri de sevgili Zeyneb Köse.

Merhaba. Sizi tanıyabilir  miyiz? (Hangi program ve projelerde görev aldınız? )

1979 Bursa doğumluyum. Televizyon sektörüne tutkum lise yıllarımda başladı. Farklı merkezlerde katıldığım tiyatro oyunlarından sonra, Tv de yayınlanan 4 önemli dizide  figüranlık ile başlayıp, yardımcı oyunculukla devam eden görevlerim oldu. Sırasıyla KANAL D- KINALI KAR, ATV- MELEKLER ADASI- KANAL D- SEV KARDEŞİM  STV-YEŞEREN DÜŞLER dizileri.  Bu arada üniversite eğitimim devam etti ve A.Ü.İşletme Lisans bölümünü bitirdim. Sonrasında Müjdat Gezen Sanat Okulunda, Uğur Dündar Tv okuluna kayıt oldum. 1 yıl süren eğitimin ardından Olay Tv de haftada 5 gün canlı olarak yayınlanan Hayatın Tadı programının yapımcı ve sunuculuğunu üstlendim. Aynı yıl kendi stüdyomda çekilen ve kendi programımda yayınlanan Kinder Çikolata advertorial reklamında oynadım.

Olay Tv den ayrıldıktan sonra, AsTv de haftada 1 gün yayınlanan ALEMANE isimli gezelim görelim tarzındaki programın yapımcı ve sunuculuğunu üstlendim.

Sonrasında 2 yıl ara verdikten sonra tekrar ASTV de haftada 3 gün canlı yayınlanan YAŞAM YILDIZI isimli programı hazırlayıp sundum. 6 aydır tekrar tv ye ara vermiş durumdayım.

Tv Sunucusu olabilmek için hangi eğitimleri almak gerekiyor? İş bulabilme imkanı nasıl? 

 TV sunucusu olabilmek için diksiyon, beden dili, oyunculuk, kamera, program hazırlama eğitimlerini almanız şart. Ama sadece eğitim asla yeterli değil. Öncelikle gerçekten bu işi seviyor ve  çok istiyor olmanız gerekli. Ayrıca uygun bir ekran yüzüne sahipseniz bu da sizin için avantaj oluyor. Ekran yüzünden kasıt güzel ya da yakışıklı olmak değil, kameranın sizi sevmesi. Çok çok güzel ve yakışıklı insanlar bazen tv de çok daha çirkin görünebiliyor, ya da olduğunuzdan daha güzel görünebiliyorsunuz, işte kameranın sizi sevmesi bu. Bunun dışında bunların hepsine sahip dahi  olsanız eğer genel kültürünüz eksikse yine şansınız yok. Kendini sürekli geliştirmek ve öğrenmeye aç olmak  bu işin en önemli püf noktalarından biri bence.

 Eğer yerel kanallarda görev alacaksanız bulunduğunuz şehre göre iş imkanları çok değişiklik gösterebilir.
Ulusal kanallarda  iş bulma imkanı ise eğer İstanbul da yaşıyorsanız çok daha mümkün. Ama bir o kadar da zor. İş bulsanız bile reyting canavarına kurban olmanız an meselesi. Çünkü tv nankördür. Programı yaparsınız 1 saat sonra unutulur, sürekli yenisi gelir, sürekli gündem değişir, kısaca tv tüketicidir.

Sosyal ve ekonomik şartları tatmin edici bir meslek mi sizce? 

Sosyal yönden son derece tatmin edici ve mutluluk verici bir meslek. İnsanlar ekranda gördükleri birine her zaman hayranlık ve saygı duyarlar. ( Eminim antipati duyanlarda vardır 😄 o ayrı. )  Herkes tarafından tanınıyor olmak kişiyi hem mutlu eder, hem kişinin narsizm ini besler. İşte bu noktada dozu kaçırırsanız çekilmez biri olursunuz. Bu da kararında olmalı yani.


Ekonomik yönüne gelince, az öncede dediğim gibi yaşadığınız şehir ve çalıştığınız kanala göre çok değişiklik gösteren bir durum. Eğer bu işi  gerçekten seviyorsanız, para her zaman ikinci planda kalıyor.

Kamera önünde olmanın,  canlı yayın program yapmanın ne gibi zorlukları var? 

Kamera önünde olmanın benim için en zor yanı, daima bakımlı olmak. Markete giderken bile bakımlı olmanız gerekiyor. Hiç umulmadık bir yerde sizi tanıyan birileri ile karşılaşabiliyorsunuz. Düşünsenize sabah kalkmışsınız saç baş dağınık, sıfır  makyaj, pijamalarınız üstünüzde, bir simit alıp geleyim deseniz olmuyor. :)  Hep bakımlı ve güzel görmüşler sizi.  O halinizle görünüp hayal kırıklığı yaratmak hiçte doğru değil bence :)

Canlı yayın sunmanın zorluklarına gelince; kişisel  olarak canlı yayını hem daha çok seviyor hem daha kolay  ve samimi buluyorum. Bu tamamen benim tercihim tabi. Zorluklarına gelince, en büyük risk canlı telefon bağlantıları, hiç ummadığınız ve haketmediğiniz eleştirilere maruz kalabiliyorsunuz. Şükürler olsun ki benim başıma sadece bir kez geldi :)

Gelen konuklarınızın özellikleri sizi en çok zorlayanlardan, bazı konuk şiir gibi anlatır, program su gibi akar geçer, bazısından kerpetenle laf alırsınız, Kamera karşısında olmak çok başka bir heyecan. Bir çok konuğum normal hayatta şakır şakır konuları anlatırken, program esnasında donup kalıyor. İşte burada sizin bilgi ve beceriniz devreye giriyor. Konuğu rahatlatıp  konuşturmak ve akışı sağlamak zorundasınız. Bunu yapamazsanız tık bir düğme, hop başka kanala geçer seyirci. Böylede acımasız bir sektördür. Bu çok çok önemli bir detay.

İzlediğim kadarıyla din, sağlık, sanat, hukuk gibi çok çeşit konuyu programınızda işliyor ve konuk ağırlıyorsunuz.  Araştırma yapmak, bilgi edinmek ve programa hazırlanmak için ne kadar zaman veriliyor? Zorlandığınız oluyor mu?   

 Program günleriniz belli olunca bunları organize etmekte çok zor değil. Disiplinli olmak şart. Çünkü şakası yok. Belirlenen tarihte o programı yapmak zorundasınız.!!!


Benim 1 aylık planım hep hazırdı. Hangi gün hangi konuk gelecek, hangi konu konuşulacak, vtr olacak mı, bunların hepsini önceden hazırlıyorsunuz. Konular belli olunca hazırlanmakta zor olmuyor. Okuyup araştırmanız ve bilgi sahibi olmanız şart. Bence bu işin bir insana en büyük katkılarında biri de bu. Her konuda bilgi sahibi oluyorsunuz. Hepsi de işin uzmanlarından :)

Son dakika sürprizleri de olmuyor değil tabi. Örneğin bir gün Kadın Doğum Uzmanı bir konuğum gelecekti ve  o gün yayına gelmek üzereyken ani bir doğum çıkmış gelemedi. O gün tam 1 saat 45 dakika boyunca  mutfaktaki konuğumla yemek tarifleri verip DATÇA yı konuşmuştuk. Çünkü kendisi Datça'lı idi :)


Tv sunuculuğuna başlamadan önceki siz ile şimdiki sizi karşılaştırırsanız bu mesleğin size ne gibi katkıları oldu? Kendinizde gördüğünüz değişimleri anlatır mısınız? 

Bu çok güzel bir soru teşekkür ederim. Sunucu olmadan önce ki özgüvenim ile şimdiki arasında çok fark var. Böylesine zor ve riskli bir mesleği başarı ile icra etmiş olmaktan dolayı hem çok mutlu hem de çok gururluyum. Başarı göreceli bir kavram ama ben başarılı olduğumu biliyorum. O kadar çok şey öğrendim o kadar çok şey tecrübe ettim ki, başka hiç bir  meslekte bu kadar hızlı gelişemezsiniz. En önemlisi de çok istediğim birşeyi yapmış olmamım verdiği tatmin duygusu. Hayata hep başka pencereden bakıyorsunuz. Daha mutlu , daha doyumlu, daha olgun oluyorsunuz. Bir de kadın olarak şunu eklemeliyim, her gün makyaj her gün yapılı saçlar her gün yeni ve güzel kıyafetlerle olduğunuz için bir süre sonra alışverişten de, makyajdan da, kuaförden de keyif almıyorsunuz ve inanın bu çok ekonomik bir getiri sağlıyor :) Hepsine doymak harika bir duygu :)

Tekrar meslek seçimi hakkınız olsa hangi mesleği seçerdiniz? 

 Tekrar meslek seçimi hakkım olsa idi çok iyi sesi olan bir ses sanatçısı olmak isterdim.  Müziği inanılmaz seviyorum.

Meslek seçiminde sizinle meslektaş olmayı düşünen gençlere tavsiyeleriniz var mı? 

Çok istesinler, canı  gönülden istesinler. Mutlaka eğitim alsınlar. Her zaman samimi olsunlar. Çok çalışsınlar ve herşeyi merak etsinler.


Samimiyetiniz icin teşekkür ederim Zeynep hanım. Sizi tekrar bir Tv. Projesinde  görmek dileğiyle, herşey gönlünüzce olsun. 😊

2 Şubat,    MESLEK SEÇİMİ  - RESİM ÖĞRETMENİ ile devam edecek. Hayata katkımız,  gençlere faydamız olsun. Yarın görüşürüz.  😉

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY 

7 yorum:

 1. tanımıyorduuuum :) hey son yazıma blogunu koyduuum. sevimli blogunu birkaç arkadaşımız daha öğrensiiiin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. 😊 Ben de biraz göz gezdirmistim blogunuza. 😉

   Sil
  2. bloglara üye olmadan okuyom serbest geziyom işte ilerde bir daha tanıtırım birkaç kişi daha geliir :)

   Sil
  3. Blog yazmaya başladığım gün hiçkimse okumasa ben okurum demiştim. 😁 Açıkçası kaç kişi okumuş değil kaç ülkeye misafir olmuşum diye bakarken buluyorum kendimi. 😅 Çok teşekkür ederim blog adresimi ziyaret edip yorum bıraktığınız için. 😊

   Sil
  4. yavaş yavaş hareketlenir burası daaaaa :) tişkir :)

   Sil
  5. begonvil sokağı seni bana tavsiye ettiiiii :)

   Sil