26 Eylül 2018 Çarşamba

TANCA / HERKÜL MAĞARASI


Annem buradayken  Herkül  mağarasını da gezelim dedik. Bu arada Fas ta mağaraya  'MAGARA' deniyor.  

Akdeniz ve Atlas okyanusunun kucaklaşıp alemlere aktığını izleme fırsatı sunan bu  yerin  ziyaretçisi çok.  

Achakar yolu 

Mağaraya  giden en güzel  yol Achakar dan geçer. Taksilerle ulaşım var.  Alti kisi taşıyan halk konserve dediğim  mercedes beyaz büyük taksiler kişi başı 10 Dirhem  gibi bir rakama götürür.  Mavi taksiler taksimetre açar. O da en az 50 dirhem tutar.  Aynı  taksi ile dönmek  isterseniz gidiş dönüş için  fiyatta anlaşıp taksimetre açtırmazsınız. Araç kiraladıysanız  giriş kapısının karşı istikametinden çok  az ilerlediğinizde , solda  yayla gibi oto park  var. Giriş 10 Dirhem. Bundan dört yıl önce mağara civarı 
yol ve restaurant pek varoşmus.  Yol ve mekan  tadilatı,  yenileme çalışmaları nedeniyle mağaranın   ziyaretçilere kapatıldığından  habersiz  olduğum  o zamanlar  ziyarete niyetlenmiştim ama  görememiştim.  

İlk  halini bilmiyorum fakat son hali  muazzam. Geniş  bir alana altlı  üstlü kafe,   restaurantlar açılmış.  Alt  kata temiz tutulan tuvaletler yapılmış. Bir iki dirhem vermeniz yeterli tuvaleti temizleyen kadına.  Elinizi kolunuzu sallayıp çıkmayın sakın.  😂

Mağarayı gezdikten sonra oturmak ve manzaranın tadını çıkarmak için muazzam bir ortam oluşturulmuş. Kısa  bir video çekimi yaptım.  İzleyin derim. 

             Deniz kıyısına inmek için  merdivenler var mesela.   Çok ilginç kareler yakalayabilirsiniz burada. Güneşin batışını da bir kez burada izlemişliğim  var.  Tek kelime harika. Görün derim. 
 Gezip görmek nasip olsun sizlere de diyerek Mağara içinden minicik bir video çekimi paylaşayım. 


           


Kapalı mekan fobisi olan birine sıkıcı  gelebilir mağara gezisi fakat denizin sesi, ışık süzmesi, mağara içi aydınlatmaları  ferahlık  katıyor  ortama. 
Achakar plaj yolundan buraya gelmek veya dönüşte plaj yolundan gitmek yolculuğu keyifli hale getirir. Develerle  plajda gezmek ve resim çektirmek  gibi imkanlar sunar. İlginizi çekerse.  

Yolunuz Tanca ya düşerse  giriş ücreti alınmayan Herkül mağarası aklınızda bulunsun. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim . 
Sevda ALAN ELARABY 

2 yorum:

  1. Ne güzel bir yer cok begendim. Annecigin gittiyse Allah kavustursun canim 😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim Derya ' cım. Annem gideli on gün olmuş bile. Sağol canım.

      Sil