28 Şubat 2018 Çarşamba

UFAK TEFEK CİNAYETLER /Dizi film YORUMU Arkadaşımın tavsiyesi üzerine Ufak Tefek Cinayetler dizisine İlk bölümden geçen hafta olan bölüme kadar ara ara baktım. Şu saatten sonra izler miyim?  (Hayır )

Kısaca konusundan bahsedeyim:
Lise yıllarından dört arkadaş. Bunlardan üçü sister biri de üvey sister.  Bu üç sister öğretmene ve üvey sister a  kötü oyun oynar. Olaylar çok kişinin hayatını etkiler. Yıllar geçer bu üç sister, evlenecek eş bulup evlenir ve  çoluk çocuğa karışır. Ev hanımı olmuşlardır. Diğer kız doktor olmuştur  ve bekardır.  
  
Ve gün gelir cenaze töreninde yollar kesişir...   

Bedenen büyümüş kişisel gelişimden mahrum bu üç kadın ile arkadaşlığa tekrar başlayan üvey sister sayesinde  bu  kadınların hayatına kan, can, renk gelmiştir. Birbirine söylenmeyecek her sözü söyleyen, davranışı sergileyen bu psikopat dörtlü her entrikaya  rağmen arkadaş kalabilmektedir. 

Bu  sister  karakterleri de kısaca tanıyalım😨

1- Merve: Birine  cheesecake yapıyorsa  ardında sinsi planları vardır.   Eminim sırf bu kadın yüzünden kim bilir kaç hamile kadın cheesecake aşerdi? :) Zaten dizi filmin adını duyanın aklına gelen ilk görsel eminim cheesecake tir.

2- Pelin: Merve' nin gölgesinde gücünü kıskanarak yeşeren, rüzgara karşı tüküren yüzüne bulaştıran bir karakter.  

3- Arzu: Bu iki sisterın diğer uzantısıdır. Senarist bu karaktere diğerlerine göre  merhamet ve insanlık yüklemiştir. 

4- Oya: Kendine acı çektirmeye doymayan, ne istediğini bilmeyen, kariyer yapmış ama öteye gitmemiş  bir karakter. İçlerinde  en insan. 

...  para var, evde hizmetli var,  kocalar olmuş kukla, çocuklar ise okulda  "BUGÜN KİME KÖTÜLÜK YAPSAM", TIRNAĞIMA NE RENK OJE SÜRDÜRSEM  ?  Dünya Sarmaşıktan ibaret, Gayesiz  gamsız hayat.  


Hadi bu üçü kafayı kırmış. Sen yıllarca tıp oku, doktor ol. Git bu üç sisterın ayağına,  işten arta  kalan güzelim vaktini yumak olmakla harca. Tırmalayan tırmalayana.

ahanda yapıyorum.

 Önüne  gelene  "O İŞ BENDE " demekten   kocasını  görmeyen Merve,  evliliğine  cheesecake ağacı dikti.  Adam baktı karısı dokunmatik teknolojiye geçmiyor, kendini güncellemiyor  gözü dışarı  kaydı  doğal olarak. 

Doktora yani Oya karakterine  aşık olunca karısını da boşamaya karar verdi. Doktor ile az şey yaşamadılar hani. Berber&müşteri, doktor&hasta, barbie&ken oldular ama  Serhan & Oya olamadılar. Kısaca doktor hanım gitti, Merve kaldı. 


Bir de bu kız var. Burcu.  Evli ve yaşlı adamı kandırması  kolay olur , rahat ederim diyerek sarmaşıktan Arzu' nun kocasını  ayarladı ilk bölümlerde.


Adam karısını boşadı. Çıtır sevgiliden de bıktı. Ben karımı geri istiyorum diye salya sümük ağlıyordu geçtiğimiz bölümlerde. 40 ve sonraki  yaşlar tehlikeli tabi. Kart teke sendromu, andropoz... böyle çarpar adamı :) 


Üç sister dan en az Oya kadar zarar görmüş bir başka kişi daha var ki o da Edip öğretmen. Oya' ya destek amaçlı sarmaşığa adım attığı günden beri onun da ayarları bozuldu. :)  Bir bölümde Oya' ya aşık gibi bir başka bölümde Merve' ye. Sarmaşığın havası onu da bozdu kısaca. 

Dizinin adında olduğu gibi ortada bir cinayet var katil meçhul. Tanıklar dinlenirken dizi film de ilerliyor. Bilmiyorum artık ne zaman sonuçlanır...  
Bu dizinin adını duyduğumda aklıma gelen ikinci görüntü ise şu çocukla babasının lahmacun yediği sahneler.  Çocuğun boğazından sulu yemek geçmedi bir türlü. Varsa yoksa pizza, lahmacun.

Oyunculara sözüm yok. Rollerinin hakkını veriyorlar fakat  hayata katkısı olacak, insanlara faydası olacak türden bir dizi film olarak bulmuyorum. Hatta insanların zihnini bulandırdığı düşüncesindeyim.  Bol bol beyin fırtınası yaptırmaktan öteye gitmiyor bana göre. Tabi ki bunlar benim düşüncelerim. Eminim severek, beğenerek izleyenler de vardır. İzleyenlere iyi seyirler. Ben  artık almayım. 

Bu arada vakit olmadığı için  uzun zamandır film izlemiyorum. Fas ta yaşadığım için sinemadan da takip edemiyorum yeni çıkan filmleri. Ciddi anlamda beğendiğiniz kaliteli film tavsiyeleriniz varsa yorum kısmına bırakırsanız sevinirim. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY


8 yorum:

 1. benimde izlemediğim bir dizi ama ciddi takipçileri olan bir dizi....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar hayatın sıkıntıları ve haber programlari ile boğuluyor kendilerine sunulanlar arasından tercih yapıyor. Diziyi eleştirip izleyenler kadar severek izleyenler de var. Zevkler renkler meselesi 😊

   Sil
 2. bu diziyi bikaç bölüm izleyip bıraktım. daha önce izlediğim iki amerikan dizisine çok benziyo diye :9 ama mert fırat en sevdiğim oyuncu yine dee. ya o kadar çok dizi var kiii. dün akşam bir tayvan romantik dizisini bitirdim bugün bir pakistan romantik dizisine başladım. çok güzel diziler var yaaaa. ama izle izle bitmiyorlaaar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeker kız candy ve sedrik 😊 bunları hatim etmişligim var ama dizi filmlere pek bakamıyorum. Sinema daha çok ilgimi çekiyor .

   Sil
 3. Fas'ı çok merak ediyorum.Anlattığınız bir yazı var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fas ile ilgili herşey Ocak 2018 içinde bulabilirsiniz. 😊

   Sil
 4. İlk başladığında Mert Fırat dizide oynadığı için izlemiştim.Oyunculuklarını beğensem de konu olarak beğenmediğim için izlemeye devam etmedim.Ufak tefek cinayetler dizisinde bence düşündüğümüz türden bir cinayet yok ortada.İnsanların birbirini yaptığı kötülüklerle öldürmesini anlatıyor gibi geldi.
  Emeklerinize sağlık Sevda Hanımcım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyuncu kadrosu güzel ama konu beni de sarmadı. İzlediğimiz herşey bilinçaltını meşgul ediyor. Seçici olmakta fayda var diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim yorumunuz için 💗

   Sil