22 Ekim 2018 Pazartesi

FAS - TİCARET YAPMAK VEYA İŞ KURMAK


Fas a gidelim ürünlerimizi satalim, bir restaurant açalım ekmeğimize Fas' ta bakalım, halı hazırda bir firmaya  ortak olalım ya da Fas' ta iş kurup hayatımıza orada devam edelim...

Her ne sebeple olursa olsun güvenilir   bir firma aracılığıyla çalışmak için gelmediğiniz sürece büyük bir kumar oynadığınızi söyleyebilirim.

Birincisi yaşanılacak yer kavramı denilince sizin kistaslariniz neler ?  Fas' ta yaşayabilecek misiniz ?  Öncelikle bunu anlamak için Fas' a bir ziyaret yapmalısınız. Eşiniz, çocuğunuz varsa onları da muhakkak getirmeniz gerekir. Sonuçta bir kişinin uyumsuzluğu bütün bir aileyi etkileyecektir.

 Bundan yirmi yıl önce Fas  büyük fırsatlar ülkesiydi diye düşünüyorum. O zamanlar iş kurmak için gelmiş olsaydınız ülkenin çok fazla eksiğini bulup,  ona göre ticaret yapar veya işyeri açabilirdiniz. Günümüzde o kadar şansınız yok  diyebilirim. 

Diyelim ticaret yapacaksınız.  Pazarın buna ihtiyacı var mı? Alıcıya ulaşmak gibi konular var. Bunun için bu ülkede araştırma yapmak zorundasınız.  Fas ticaret odasının facebook sayfası var. Sırf merakımdan bir ara o sayfada gezindim.   İnsanlar Fas ta iş kurmak veya ticaret yapmak istiyor. Bu sayfanın duvarına  "Ben de geleceğim iş kuracağım..." yazıyor.  Bir başkası "Bir sen eksiksin, sen de gel " diye cevaplıyor.  Yine de bilgi edinmek için ideal bir facebook sayfası.  Bir bakın derim. Yardımcı olan çıkar mı bilmiyorum ama paylaşılan yazıları ve yorumları okumak bile size fikir verebilir. Belki özel mesaj atarsanız sayfa Yöneticisi yardımcı olur .

Kaba tabiriyle  Fas ta birbirini tokatlayan Türkler olmuş vakti zamanında. Bankayi dolandıranlar...  bunlar da güven sarsan konular tabi.
Vakti zamanında duyduklarımi paylaşıyorum. Ülkemin insanını yermek değil amacım ama olaylar bundan ibaretmis. Dikkatli olmak lazım . Gurbette öpulmenin faturası ağır gelebilir.

İş kuranlar çok oldu burada. Tanca da bizzat şahit oldum.   Restaurantlar dan bahsedeyim mesela. Fas'lı Türkiye' ye geldiğinde kebap seviyor,  köfte seviyor,  baklava seviyor diye ta ülkeden çıkıp buraya gelip dondurmacı, baklavaci,  köfteci  vs vs açanlar oldu. Bir çoğu da ailesi ile geldi. Ev kirası,  işçinin maaşı,dükkan kirasi, giderler vs vs formaliteler derken yapamadılar. Kalanlar oldu mu? Oldu. Bir şekilde az çok iş yaptı veya restaurant işini bıraktı giyim üzerinden yürüdü gibi gibi . Bu arada Arapça veya Fransızca bilmek şart bu ülkede iş yapabilmek için.  

Diyelim ki burada iş yeri açtınız  ve işler tikirinda gidiyor. Yanınızda çalıştıracaginiz Fas'lı işçi konusuna değinelim. Türkiye de çalışma şartları ve işçinin halini unutun.  Eşimin çalıştığı fabrikadan biliyorum. Adam ise gitmek istemiyor gidip rapor alıyor.  Bir başka adam başka  iş ayarlıyor ve  işe gelmiyor.  Herkes kendi hayatını iyileştirme derdinde. Kötülemek amaçlı yazmıyorum sadece bilin isterim. Fabrikasyon büyük bir iş yeri acacaksanız zaten Türk yetkililer burada bulunur ve onlar ile döner işlerin akışı fakat küçük çapta bir işyeri acacaksaniz size başarılar diliyorum. 

En son Fas lı ile evli biri vardı Rabat ta. Türk restaurantinda yetkiliydi.  Arapçasi da vardı bildiğim kadarıyla.  Ustalar, garsonlardan Türkler vardı.  Adını unuttum ama  epey iş yapıyordu. Şu an ne halde bilmiyorum ama sizin için araştırayım hadi.   Yanılmıyorsam beyefendinin adı Kudret ti. Facebook sayfası linkte var.  Fas a geldiğinizde buraya gelip yetkili ile sohbet edebilirsiniz zaten cok konuskan biri halen duruyorsa 😅 Eminim size anlatacak çok fazla tecrübesi vardır.

https://m.facebook.com/istanbulexpressmaroc/?locale2=fr_FR

Fas ta iş kurup yaşayacaksaniz hayat standardıni normal tutsanız bile ev kirası yaşayacağınız şehire göre 1000 TL ile başlar yukarı tırmanır.   Çocuk  varsa okul masrafı, kuracağınız iş ile ilgili masraflar vs vs derken  ciddi sermaye ister.  Gözlemlerime dayanarak size kendi düşüncemi aktarayım.  Burada iş kuracaksanız işler yoluna girene kadar veya mevla yürü ya kulum diyene kadar eşiniz ve çocuğunuzu yanınızda getirmeyin.  Evet ülkeyi gezsin ve görsünler
fakat yaşamak için işlerin yoluna girmesini beklesinler derim ama yine de siz bilirsiniz.

Sene 2011 mevsim kış. İstanbul da  gümüş takı satan dükkana girdim. Laf lafı açtı ve Fas a gelin gidiyorum dedim. Değerli taş, gümüş gibi işler için Fas i ziyaret ettiğini söylemişti.  Hatta kahkahalarla gülerek  yıllar önce bir Türk ' ün  Fas' i ziyaret ettiğini, ülkede tuvalet kağıdının olmadığını farkedip ülkeye tuvalet kağıdı sattığını ve köşeyi döndüğünü anlatmıştı.   Yani bu ülkeye geldiğinizde gerçekten bu ülkede olmayan ne var diye bakmanızı öneririm.  Belki siz de köşeyi dönersiniz kim bilir ? Bana sormayın hiç o gözle bakmadım 😂

Hadi kirmayim sizi. Benim  bu ülkede gördüğüm en büyük eksiklik gani gani  YOĞURT yok. Minicik kaplarda yoğurt var ama tava yoğurt yok mesela. Ayran yok. SÜTAŞ buraya gelse de bir firma açsa ne iyi olurdu. Yillar once facebook sayfalarina mesaj  olarak yazdim bunu. Duy sesimi Sütaş!  Fas halkı tava yoğurt yesin artık.   Buraya gelip fabrika açarsan beni de işe alacaksın ama ona  göre.  😂

Konumuza geri döneyim. Burada iş yeri açmak için resmi makamlarda iyi terleyeceksiniz bunu da  bilmenizi isterim.   Sistem yavaş çalışır.  Çok Sabır  ister. Burada iş yeri açmış kişiler ile irtibat kurun ve sorun.  Elbet birileri size geri dönüş  yapar. Ticaret yapacaksanız kiminle el sıkıştığınizi iyi araştırın.  Fas a şirket vasıtası ile gelip hali hazirda bir işe ortak olmak isteyen  genç kardeşim vardı.  "Çalıştığınız büroyu yerinde göreyim " demiş ve herşeyin uydurma olduğuna şahit olmuştu.  Misal olarak bunu da buraya ilave etmiş olayım.  Gözünüzü 4 açın.  Burada da amacım Bu ülke vatandaşını kötülemek değil.  Bana söyleneni aktarıyorum sadece. 

Her ne kadar simdilik ev hanimi olsam da gözlemlerim,  duyduklarim çoktur  benim. Elimden geldiğince yazdım.  İş hayatına atılırsam ikinci yazıyı da paylaşırım.  Hayata katkımız olsun. .

Hadi bakalım  hepimizin yolu açık ola.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

  1. Ben biraz zorlanabilirdim orada. Sanirim benim gibi dogayi ve sakinligi,az insani seven biri icin oldukca hareketli bir ülke 😂😂😂

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. 😊 Annem çok zorlanmıştı.Velhasıl Fas' ta doğa ile iç içe, sakın yerleşim yerleri de var ama dediğim gibi kişi o havayı solumalı. Senin yaşadığın yer gayet güzel canım. Sen huzurla, saglikLa kal orada. 😉

      Sil