11 Ekim 2018 Perşembe

FAS 'LI İLE EVLİLİK GÜZELDİR


Aynı cümle kalıpları, davranış modelleri  kısaca aynı coğrafyanın mirasını  almış insanların konuşacak çok konusu olacağı gibi tartışma ve kafa ütüleyen konuları   da bitmez.
Eğer farklı ülke vatandaşi ile evlendiyseniz evlilik uzmanlarının  tahminleri sizin için geçerli değildir çünkü zaman aynı kültürde tüketmek, farklı kültürde üretmek üzerine  çalışır. 

Eşim Fas' lı ben Türk vatandaşıyım.  Fas' ta yaşıyoruz. Eşim ile tanıştığımda kullandığımız ortak dil İngilizce idi halen öyle devam ediyor.   Eşim orta derecenin altında  Türkçe ben de orta derecede  Darıja  öğrendim.  Altı  sene evli olan çift için yuh dedirten türden bir gelişme gibi görünse  de  durum öyle  değil.  Zamana  yaydık   Yavaş yavaş sindire sindire öğreniyoruz . Bir   lisan bir insan iki Lisan iki insan demek ilişkiniz heyecanını yitirirse diğer  dillerden yürüyün  ile eş anlamı .😄 Yani eninde sonunda o anadiller tam anlamıyla  öğrenilecek .

İletişimin formülü ihtiyac duyduğun kelimeyi bul, kısa cümle kur ve aktar.  Metin süsleme, laf çakma,  dolayli anlatımla  yorma yok . Hedef odaklı kurulmuş basit, anlaşılır olmak.

Kavga ettiğimiz olmuyor mu?
Oluyor.  Üç beş cümle  o kadar. 😃 sorry sorry al bununla da barıştık. Vallahi benim  son hastalık vukatimdan sonra  kavga falan gibi saçmalıklarla da  uğraşmıyoruz. Karşılıklı  anlaşma odaklı yaşamayı hedefleyince geçim oluyor. İki taraftan da biraz çaba canımmm.

Bu arada bizi kimse tanıştırmadı, internetten de bulmadik birbirimizi. Esimin Fas tan Fransa ya  sonra da Türkiye ye uzanan iş yolculuğu  çalıştığım şirketin ofis camı  önünde onu farketmem ile vukuu buldu. "Ayırın  bu parçayı, benim olacak" dedim  evrene yolladığım mesajda.   Nitekim aynı gün akşamüstü kendileri de beni yolda yürürken görüp bu benim olacak ayartayım  diyerek işi evrene bırakmadan  bana sahilde arkadaş  olabilir miyiz diye gülerek  yürümüştür.   Arkadaşlık ile başlayıp iki  buçuk  ay içinde  nişan yüzüğü takip totalde 8 Ay içinde nur topu gibi akrep burcuna doğmuş  bir evliliğimiz var. Darısı isteyenlerin başına.

Şimdi gelelim sizin  Fas' lı  erkek veya kadın ile tanışma durumunuzu masaya yatırmaya.

Çok sayıda iletişim içinden en kolayını seçtiniz ve sanal ortamda tanıştınız diyelim .  İletişim aldı başını yürüdü ve o kişi  sizin için özel biri oldu. Evlilik düşünüyorsunuz. Ne yapacaksınız?

Sanal ortamın olası ve yaşanılası ihtimallerini gözonünde bulunduracaksınız  mesela. Herkesin kabul görmeyeceginden korktuğu bazı  yaşanmışlıkları,  ufak tefek sırları  olur. Kimi gizler kimi açık açık söyler.  Kişiden kişiye değişiklik gösterir. Maksat karşı tarafı sahaya çıkar çıkmaz korkutmamak olmak ile birlikte iyice dinlemek yargısız infaz etmemek gerekir düşüncesindeyim.  Hayat bize hergün yaşamak için şans verir. Bu kadar bonkör yaşama fırsatı sunan hayata karşı cimri davranmaya gerek yok .  İnsanlara şans vermek gerekir.

- Fas' lı kız en fazla  boşandığı saklar, mesleğini farklı söyler, kendisini daha namuslu anlatır. (Namus kavramını nasıl anladığınız ile alakalı )
- Fas' lı erkek evli olduğunu saklar, işsiz olduğunu söylemez, kendisini efendi gösterir ama durum öyle değildir.

Gibi gibi.

Niyet ciddiyse araştırma yapmak farzdır. Fas ta bile kız isteme muhabbeti sonrası erkek tarafının ailesi araştırılır. Hafiyelik yapacak birilerini bulun. Ofis mi açsam ne bu iş üzerine 😂
Ayrıca Fas toprağına ayak basıp kişiyi yerinde görmelisiniz.  Erkekler için tanisma faslina tek başına buraya  gelin derim ama kızlar için yanınızda birisi olsun diye uyarı yapmam gerekiyor.  Internetten tanıştığınız  Fas' lı  adam için  kıtalar  aşıp tek başına  buraya ayak basmayın derim ama yinde siz bilirsiniz. 

Bu arada karşı  taraf için  düşündüğümüz  sizin  icinde geçerli . Bakalım siz doğruyu söylüyor musunuz ve iyi birisi misiniz ? Onların da sizi araştırması ve yerinde tanıması gerekir.

Okulda tanıştınız diyelim. Daha avantajlı bir durum. Ya da iş nedeniyle veyahut  tanıdık vesilesiyle  tanıştınız... İşte bana bunlarla gelin. 😂 Bu tanışmalar ile daha güvenilir adımlar atabilirsiniz.

İş nedeniyle demişken  Fas tan Türkiye ye gelen kızlardan bahsedeyim.  İstanbul dan Fas a dönüş yapacağım.   Taksi şoförü  "Yolculuk nereye?" Diye sordu. FAS dedim.  Fas' in kızları burada taksim civarında sen Fas ta dedi ve güldü.  Bu Fas'lı  kızçeler "MASAJ YAPIYORUM " konulu iş  için İstanbul'a geliyor,  Türk erkeği ile masaj salonunda tanışıp,   evlenip, çocuk yapıp boşanıp tekrar Fas a geri dönüyor. (Kafası bir tık  fazla çalışanlar  ev parasi biriktirip elini eteğini  silkeleyip tek dönüyor  ) Masaj dediklerinin mutlu son ile bittiğini anlamak için 40 yaşında olmaya gerek yok. İşte o mutlu son ile biten masaj yapilan yerlere beyaz atlı prensler gitmiyor ... yunan mitolojisi kahramanını andıran yarı at yarı insan görünümlü çiftleşmek için yaratılmış adamlar gidiyor.  Adam cosup evleniyor ,  sıkılıp  kadının  pasaportunu eline verip  Fas a yolcu ediyor çoğu zaman.  (İstisnalar kaideyi bozmaz ) Taksi şoförünün gülmesini de anlıyorum. Kimbilir nelere şahit oluyor.

 Simdi gelelim iki önemli  soruya :
Fas lı erkekten Türk kızına iyi bir eş olur mu?

- Düzgün bir eğitimi, iyi bir  işi, normal bir ailesi varsa,   kafa yapan maddeler kullanmıyor, mahalle kahvelerine  takılmıyor, sizi seviyor ve sayıyorsa evet.

 Fas' lı kızdan Türk erkeğine iyi bir eş olur mu?

-Türk dizi filmleri sayesinde Türk erkeğini beyaz atlı prens olarak  benimsediklerini düşünecek olursak ÇOK o PRENS SEN ÇOK  YAŞA   durumları çıkar ortaya. Size  düşkün olurlar, el üstünde  tutarlar . Murat Yıldırım örneğine bakacak olursak Fas lı eşi nasil da çocuklar gibi şımartıyor kocaman adamı. Aman mutlu olsunlar sonsuza dek. Güzel örnek olarak verdim sadece.

Bu soruların benzerini Fas li kardeşlerimden  taraf olarak ta sorayım:

 Türk erkeğinden Fas lı kıza iyi bir eş olur mu?

Olur. Fas' li hanim kizim senin kuracağın devrik cümleler, telaffuzun var ya ona kurban olurlar. Farklı kültürden olmanız ilgilerini çeker.  Evlenene kadar göbeğiniz catladığı için anlaşmaya bakar. Kolay mı Fas tan kız almak. Dünyanın evrağını hazırla,  uğraş didin evlen. Git gel yap,  dünyanın parasını  uçak biletine ver. İki ülkede küçük veya büyük çaplı eğlence düzenle ve Fas lı kızı ülkene nihayetinde gelin olarak götür.  Bunları yaşamış Türk erkeği emeğini çöpe atmaz.

Türk kızından Fas' lı erkeğe eş olur mu?

Sizden Bağdat a Sultan bile olur be ! YÜRÜ BE ! 😄 Şaka bir yana şu marka takıntısı, avm conconu , histerik, dramatik,  travmatik, tripmatik  türlerden herhangi biriyseniz   hiç bulaşmayın.  Fas'lı adam naz kapris ile hayatta uğraşmaz, anında dehler benden söylemesi .  Zaten ülkede fakirlik var bir de kişisel gelişim  fakiriyle mi  uğraşacak garibim.  Geçimli olmaya niyetli, biraz da mülayim isen gel kız!  Anne ve babasi Fas' li olan kadar gen patlamasindan nasiplenmis,  annesi Alman, Fransız, İspanyol... babası Fas' lı olan melez  gençler de var bu  ülkede.  Yelpazeyi geniş tut. Fas lı ile evlilik denince aklına safkan Fas'lı gelmesin. Melezler de var hani.😉

İş  ciddiye binmiş olsun  ve yaşanılacak yer ile ilgili soru gelsin.

 Fas' lı kız Türk erkeği ile evlenince Türkiye de yaşamaya kolay alışır mı?

Evet. Hele Marmara, Ege,  Akdeniz, Karadeniz tarafı olursa ayıla bayıla yaşar.  Türk dizi filmleri ile bilinçaltı zaten dünden  hazırdır Türkiye de yaşamaya. Sizden bile daha heveslidir Türkiye  de yaşamaya. Sıkıntı yok.

Peki Türk kızı Fas' lı erkek ile evlenince Fas' ta yaşamaya kolay alışır mı?

Kaptan burada yavaşla!
Yaşayacağı şehir,  semt , ayrıca eşi olacak kişinin  ailesi ile birarada yasama durumu  alışma sürecini etkiler. Fas a uyum sağlamış Türkler ile arkadaşlık kurmak işe  yarar. Dil kursu, Fas'lı arkadas çevresi gibi arayışlar da sürece katkı sağlar.   Adapte süreci biraz  kanirtir😄😄 ama   insan zamanla alışır.    Bir saksi bitkisi bile yeri değişince feleği şaşıyor bırakın da olsun o kadar. 😂 alışamadı diyelim  Eşini Türkiye de yaşamaya ikna edebileceği gibi  bu ülkeye gelmek,  yaşamak için kabuğunu kırmış birinin  tercih etmeyeceğini düşündüğüm bir başka seçenek daha var:   tası tarağı toplayıp  tek başına ülkeye dönmek.

Ülkemiz cennet gibi bunu asla inkar edemem ama  Fas'  i farklı bir ülke olarak görüp mukayese etmeden yaşamaya  başladığınızda  bu ülkede yaşamaya  başlarsınız .  Aksi takdirde sürekli ülkenize  gitme isteği ile güne uyanırsınız. Aman diyeyim bu durum sakat.

Farklı ülke vatandaşlarının evliliğinin en güzel tarafına gelecek olursak  farkli kıta,  coğrafya  kültürde yetişmiş  iki insandan olma melez bebek tabi ki.     Çifte   vatandaş  olup ırkçılık yapmayacak, savaş  tarihiyle övünmeyecek, düşmanlarımız  diyerek hedef göstermeyecek,  çok sayıda dil konuşabilecek ,   dünya insanı olma şansını yakalamış  insan ırkının  en güçlü  çocuğu.  Merdane  misali
anne ve babanın ufkunun sınırlarını da nasıl açacağını siz tahmin edin artık.

Neticeye geldim beyler bayanlar.   İNSAN HER YERDE İNSANDIR. Türk, Fas'lı,  Japon vs vs  ayırt etmeye gerek yok.  Ayrı  kıtalarda  yaşıyor  olsak ta aynı gezegenin insanlarıyız. Özünde saygı sevgi barındıran ve geçinmeye niyetli, çalışkan  insan ile evlenilir hatta bir yastıkta da kocanır.


Sağlıcakla kalın.
Okuduğunuz için teşekkür ederim .

Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

  1. 🤣🤣🤣 gülerek okudum ne alemsin. No risk no fun. Denemeden bilemeyiz degil mi 😉

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne mutlu bana yüzünde gülümsemeye sebep olmuşum 😁 Aynen canım. Denemeden yaşanmıyor.

      Sil