3 Ağustos 2018 Cuma

KOMŞU TÜRLERİNİ TANIYALIM 😂


Naber kız  komşu 😁 


Komşu komşunun külüne muhtaç,  ev alma komşu al,  komşunun tavuğu komşuya kaz ... gibi enteresan cümlelerin  öznesidir komşu. 

Hayalimdeki  komşuluk ilişkileri  en coşkulu haliyle   Résidence BULDUMCUK  ta geçiyor. Gelin bu renk yelpazesi zengin komşu türlerini tanıyalım 😅


AÇIK SAÇIK   KOMŞU :  

Üstteki  fotoğrafı örnek verebiliriz.  Partilere ev sahipliği yapan, dilediği  gibi giyinip balkona çıkan, coşkulu,  çılgın, özünde  son derece duyarlı fakat sosyal çevrenin " Ne derler? " sözünü takmadan  yaşayan türden komşudur.   Genç kız ve oğlu olan aileler başta  olmak üzere kıskanç çiftler, tutucu  kesim için rahatsızlık sebebidir.  😂

UÇUK KAÇIK  KOMŞU : 

İyi  anlaşan kardeş veya akrabadan oluşan, misafirleri birlikte ağırlayan, kahve falları,  şarkılar, kahkahalar, magazin, deli deli konuşmaların havada uçtuğu Çat kapı gidilecek komşu türüdür.

YABANCI İLE EVLENEN KOMŞU :


Merak konusu olan bu komşular  genelde misafir edilen, girdiği  ortama uyum sağlayan, "Kardeşi, arkadaşı varsa bana ayarlasana kör olmayası" muhabbetlerine maruz kalan komşu türüdür.  

HALAYCI KOMŞU :

"Canım, gözüm bu akşam  çiğ köfte yoguracam herkesi davet ettim siz de gelin" diye kapı kapı gezen, ikramı  bol, yurdum kokan komşu türüdür. Türkü
çığrılır, ağıtlar  yakılır ardından halaya kalkılır ve evin yolu bulunur .  😂

ESPRİLİ  KOMŞU :


Kendileri dahil herkes potansiyel mizah malzemesidir. İnce espri,  dengeli ve mesafeli iletisimde ustadır.  'Ay çok fenasın', 'Alacağın  olsun'  dedirten,  kimsenin kırılmadığı     komşu türüdür .

GÖZÜ DIŞARIDA KOMŞU :


Bekarlık bilincinden çıkamamış, gözleriyle seven, sayan,  SOYAN, biraz çapkın komşu türüdür. Karısının korkusuna birşey yapamayacağı  için zararsız türden komşu kategorisindedir. 

EŞİNİ ÇOK  KISKANAN KOMŞU :

Yeni evlidir. Dünyada tek erkek onun kocası dır. Dünyada  tek kadın  onun karısıdır. Evlilikleri biraz eskiyene kadar uzak durulması gereken  komşu türüdür. 

GURBETÇİ  KOMŞU :


Yurtdışında yaşayan, nadiren yüzünü göreceğiniz  komşu türüdür . 10-11 ay içinde kaçırdığı gelişmeleri kısa sürede öğrenir. Okey, iskambil, tavla, iddia kuponu,  bahisleri gorelim, eller havaya, komşular buraya, yurtdışında da şöyleydi böyleydi  derken sayılı gün biter bu komşu gider kategorisinde yer alır .

EVDE OLMAYAN KOMŞU :


Çocuğu  kreşe (hadi inşallah ) , eşini  işe yolladiktan sonra  evde durmayan,  misafir gelmek istediğinde "eve hapsolmayalım , dışarı akalım  " diyerek kafede buluşmayı öneren, haftasonu  geldiğinde ailece kayıplara karışan komşudur.   Kapı sesini duymama yeteneğine sahip bu komşu zaman zaman eşini kapı önünde bekletmisligi ile yeteneğini  komşulara  kanıtlamıştır. "Onları  evde bulamazsın", "Kapıyı çalma duymaz, telefonla ara" cümlelerinin öznesi  olan komşu türüdür.

BEKAR,  YALNIZ KOMŞU :

 Hayatını   gizliden yaşayan, saygıda kusur etmeyen, "Ne kadar beyefendi nasıl olmuşta bekar kalmış? Yoksa.... Acaba şey mi?"  diye düşündüren  komşu türüdür.  

ASİLZADE KOMŞU :

Atalarını, yedi sülalerini anlatacak bilgiye ve donanıma sahip, evde yedi kuşağın fotoğrafı asili oldugu icin bos duvar bulunmayan komşudur.  Birkaç aile birleşip bu komşuya  misafirliğe gider veya toplu  davetler olduğunda bu komsu misafir edilir. Yoklukta gideri olan komşu türüdür. 

İKİNCİ BAHAR YAŞAYAN  KOMŞU   :


Romantik müzikler, aşk ve kahkahalar eşliğinde  içilen çaylar, yapilan sohbetler ile   hayranlık  uyandıran , komşudur. Komşularına balkondan seslenip sohbet eden,  kokulu öpücük atıp  el sallayan, aileden biri gibi,   samimi, iletisimde en aktif komşudur.  

BEKAR VE YAKIŞIKLI  KOMŞU :

Bekar, aktör .
Bekar,  müzisyen 

Toplu davetlerde misafir edilen veya diğer bekar komşularla takılan bu komşular evli hemcinsleri ile muhabbeti sağlam tuttuğu gibi karşı cinsin saç rengi, modeli, kilo alıp vermesini hemen fark eden,  iltifatta uzay ama haddini de  bilen komşu türüdür .

ÖĞRENCİ  KOMŞU : 


Ortama renk, SES katan hormonları  coşmuş  komşu türüdür. Evi  han kapısına  çeviren bu komşuya giren çıkan belli değildir. 😅

UNUNU ELEYİP ELEĞİNİ ASMIŞ  KOMŞU :

Görmüş geçirmiş, gömmüş geçirmiş veya  görmüş  geçirmemiş bu hanım kızlar  orta yaşa bekar gelmiş, evliliğe olursa da olur olmazsa da no problem diye  bakan Çat kapı gidilecek  muhabbeti sağlam, ikramı bol,   hatırnaz komşulardır. 

HAYVANSEVER KOMŞU :

Yolda  buldukları sahipsiz tavuğu bile sahiplenecek derecede sevgi dolu komşulardır. Misafir edildikleri evlere hayvan dostlarını götürme huylarından ötürü  genelde misafir ağırlayan komşu türüdür. 

KÜSLERi BARIŞTIRAN  KOMŞU :


Sağ duyulu ve uzlaştırıcı  kişilikleri  ile komşuluk ilişkilerinde zaman zaman  denge taşı görevini üstlenir.  Ortamı yumuşatmak, küsleri barıştırmak ve  organizasyon işlerinde marifetli komşu türüdür.  

Dedim ya çeşit çeşit komşu türü var diye. Daha neleri var neleri. Hepsi hayatımızda bir renk, denge taşı. Kimin nasibine kim düşerse 😅

Görüşmediğiniz  gün  merak edip hal hatır  sormak için  kapınızı çalan, çat  kapı gidecek samimiyeti bulduğunuz,
hüznünüz ve  sevincinizi  paylaşabildiginiz,  kek & börek  ve yemeklerin karsilikli gidip geldiği  komşularınız  varsa  kıymetini bilin.  Bu zamanda böylesi kolay denk gelmiyor.

Ben hayalimde hem komşularımı hem de binanın adını seçtim. Coşkulu,  aykırı , rengarenk fakat hayatın çok içinden .  Gerçek hayatta da böyle  komşularım olmasını ister miydim? Neden olmasin? 😂

Peki ya siz? Aynı  binada yaşayacağınız  komşularınızi seçebilmis olsaydınız,  seçimleriniz nasıl olurdu? Düşünün derim. Hayal kurmak bedava ve keyifli 😅Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sağlıkla,  sevgiyle , keyifle kalın

Sevda ALAN ELARABY

2 yorum:

 1. Senin rezidance cok eglenceli
  Burada evde oturuyorsan komsunla aranda epey mesafe oluyor. Bana uyar yalnizligi seviyorum 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişi kendine iyi bir arkadaş olduysa komşu falan da aramıyor. Hele çocuk, eş, hobiler derken zaman kalmıyor. Yine de hayatımın bir döneminde komşuluk ilişkilerini vur patlasın çal oynasın en eglencelisi ve kalitelisinden yaşamak istiyorum ben. Evren duy sesimi 😂

   Sil