31 Mart 2018 Cumartesi

UÇUŞ MODU : BEN ASLINDA YOĞUMArtık sessiz harflerle susuyorum diyordu ünsüz bir şair.  Sessizliğin ilham verdiğini ve iyi geldiğini hepiniz deneyimlemissinizdir.

Telefon için uçuş modu varsa insan için de BEN ASLINDA YOĞUM durumu vardır. Bir başka deyişle suspus olma modu.

Telefonu neden uçuş moduna aldığınızı düşünün.  Önemli bir toplantı,  yolculuk, uyku, ulaşılmaz olmak... İşte suspus olmanın da kendince sebepleri vardır.  Trip atmak, kendini bir b.k sanıp susmaktan bahsetmiyorum. Ciddi bir susma halinden bahsediyorum.

Ruhu,  bedeni , yüreği yorulmuş insanlar vardır.  İşte o insanlar icin bu durumda bir dönem  açılır.

 Uzun süre  ardı arkasi kesilmemis hastalıklar, fazlasıyla sorumluluklar,  konuşma zorunluluğu olduğu  insanlar, kişisel gelişimin insan hayatındaki öneminin farkındalığını bilmek ve hayatını insan gibi yaşamaya çalışmada dengeyi korumak için gösterilen hassasiyet, geçmişten gelen blokajlar, gündelik hayat, kişiye biçilmiş  roller derken bazen konuşmak, dinlemek, cevap vermek anlamini yitirir.

İşte burada iç sesin yönlendirmesi ile susmak devreye girer.  Der ki : Sus!  Sessizliği dinle! Düşünme!  Konuşma! Uzaklaş! İstirahat et!  Zorunda kalmadıkça iletişime dahil olma!..  Kişinin  iyiliği  için uyarıdır.   Siz konuşmuyorsunuz diye dünyada dönmekten vazgeçmez zaten.   😂

İletişime geçici süre kapanmak, susmak bir tedavidir.  Kişinin kendini şifalandırmasıdır. Aksini düşünen halt etmiş.

İnsan susmaya başlar başlamaz sessiz kalmanın da muhteşem bir iletişim kanalı olduğunu farkeder. O kadar kelimenin bir araya gelip cümle kurduğu fakat yine de   anlatamadığı bir çok hal ve durumu işaret diliyle, beden diliyle aktarmayı öğrenir insan. Bir bakışın  çok fazla anlaşılır olduğunu idrak eder. Nefesini tüketmeden, anlaşılır olmak için kendini yormadan bir iletişim ağı bulduğunda ise hiçbirsey eskisi gibi olmaz.

küçük harflerle konuşulan  sessiz harflerle yaşanılan tam pansiyon konaklama kafa tatiline çıkıyorum.  Sessizlik ve içsel  yolculuktan dönünce anlatacaklarım var çünkü ufukta ışıldayan  gündemlerim  var.


Görüşürüz. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim
Sevda ALAN ELARABY


2 yorum:

  1. Zaman zaman gerekiyor. Günümüzde internetten kafa dinlemek icin de ucus moduna gecmek zorunlu 😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet canım. Zaman zaman insanın gördüğü okuduğu bildiği ile gözü gönlü beyni yoruluyor. 🙆 Biraz kafa tatili enerji depolama için gerekli.

      Sil