17 Mayıs 2018 Perşembe

BARDAK ÇEKME VE ŞİFA


Merhabalar.. Yazın trendi ile tanışın. Plajlarda çok fazla kişiyi böyle göresim var 😂  Fotoğrafta gördüğünüz dairesel izler soğuk  algınlığı, öksürük, solunum yolları,  akne, kas ağrıları, bel ağrıları, migren, romatizma, selülit, sinir sistemini gevşetme, kanser tedavisinin sebep olduğu ağrıları azaltma ve dahası  için uygulanan  alternatif  tedavi yönteminin eseri. Eser de değil BAŞYAPIT mübarek. 😅

Bardak çekmenin tarihi çok eskilere dayanıyor ama tarihçesini yazmayacağım.  Anı yaşayalım dermişim. 


Bu tedavi  yöntemini çocukken merakla  izlemişliğim var.  O seneler her mahalle ve komşu evi panayır alanı ve görsel malzeme çok.. 😃😂 Hangi seneler? Seksenli seneler. 

Karnımız ağrıdığı için sobada  tuğla ısıtılır, kumaşa sarılmış tuğla ağrıyan yere konurdu mesela. Yine kabakulak olduğumuzda yanağımızın kulağa yakın olan kısmına daire çizip dua yazılırdı. Elini çarpsan şifacıya denk geleceğin günlerdi.  Fotoğrafta bardak izlerini görsel şölene çeviren çocuğu görünce aklıma kabakulak olan çocuğun (ailemden biri) yanağındaki daireye pay payda yazdığımı hatırladım. 

Kuru kuru bardak çekme yöntemi tehlike arz etmediğinden  yaşça  büyük  tecrübeli kişilerce, çay bardağı kullanılarak  yapılırdı. Bardağın içinde şişen et ise muazzam. Hasta olan kişi  bardak çekme  seansı  sonrası  rahatlar, bardak izleri de zamanla geçerdi. O günlerden bu günlere gelmeyi başaran ve mazisi tarihe dayanan bu uygulamaya bir zamanlar  KOCAKARI YÖNTEMİ, günümüzde  ise ALTERNATİF TIP deniyor. Yıllar sonra ne derler bilemiyorum.

Victoria Beckham 

Sporcudan sanatçıya herkes bir fırt bardak çektiriyor sanırım. Sosyetenin ilgi alanına girdiği yazıyordu bir haberde. Neyse ki sevimli duruyor. Her ne kadar dairesel izler bıraksa da bana anımsattığı şey  Zürafa kardeşliği. 

ŞEKİLCİ OLMAYALIM LÜTFEN. Bardak çekmenin  alkollü pamuk,  kağıt, hatta ekmek üzerine batırılmış  kibrit yakılarak  yapılanı olduğu gibi masaj kremi sürüp  bardağı  kapatıp ileri geri  hareket ettirmek  gibi zararsız  çeşidi  de var. En kanlı  canlı  olan ise derinin neşter yardımıyla çizilip, deri altında birikmiş kirli kanın vakumlanarak dışarı çekilmesi. (Yazarken bile kanım dondu. ) Steril  ortamda, uzman tarafından uygulanması  gereken bu yönteme 'hacamat' deniyor.  Bir de her istediğiniz gün uygulanmıyor. 
Hacamat ta  takvim sistemi var.  Kişinin rahatsızlık  durumuna göre  vücudunda   belirlenmiş yerlerine uygulanıyor.  Ayrıca yaş durumu,  ameliyat, hamilelik ve dahası bir çok  ayrıntı   göz önüne alınarak bu uygulamanın  yapılabilirliğine  karar veriliyor.  Hacamat ile şifa bulan elbet vardır da kanlı canlı yöntemler beni hep tedirgin etmiştir.  

"Eski çamlar bardak oldu" derler. Günümüze gelmeyi başarmış bu yöntemde bardak aynı bardak sadece  bugünün imkanları dahilinde uygulamada ilerleme kaydettiği gibi mahalledeki teyzenin elinden kurtuldu,  bu konuda eğitim almış uzmanların eline düştü. 


İlaç sektörünün masum olmadığı gerçeğini düşünecek olursak yüzyıllardır uygulanan şifa yöntemlerini günümüz şartlarının imkanlarını da kullanarak hayatımıza dahil etsek  iyi olur. Şifa yazılarım devam edecek. Umarım size bir fikir olur veya yüzünüzde bir tebessüm oluşturur.

Seksenlerde çocuk olanlara selam olsun.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

1 yorum:

  1. yaklaşık bir ay önce ömrümde ilk defa kanlı canlı cinsinden olanından hacamat yaptırdım :D

    YanıtlaSil