10 Ekim 2018 Çarşamba

FAS NİŞAN EĞLENCESİ VE MALİYETİ


Uzun zaman evlenmez dediğim kaynım bize sürpriz yaptı ve evlenmeye karar verdiğini açıkladı.  Kiz istemeye ailemiz gitti.  Bir paket hurma ile kız istemeye gidildiğini öğrendim.  Kız tarafı düşündü bir hafta kadar ve verdiler kızı.  İşte  herşey böyle başladı.  😅

Eşimin  iş seyahatlerini hesaba katarak nişan  gününe  hep birlikte  karar verdik.  Cumartesi saat 15:00 gibi kız evinde başlayacaktı eğlenceler. Yetişebilmek   için  cumartesi sabahın köründe yola çıktık ve öğle saatinde Kazablanka ya vardık.
Yol yorgunluğu ile trafiği yardıra yardıra  kaftan kiralamaya gittik. Kuaför salonuna ise  şöyle bir uğradım. Yorgun olduğum için makyajın yükünü de taşıyamam diyerek hafif bir makyaj dedim ve beş   dakikada  makyajım bitti.  Görümcemi salonda bırakıp eve döndüm.Malum çocuğu hazırla çanta hazırla vs vs. Evde bir telaş ve herkesin yapması gereken  işler var. Erkekler araç kiralama gibi gibi işlerle uğraşıyordu. 

Yakın akrabalari da yanımıza  alıp saat 15: 00 te gitmemiz gereken kız evine Kazablanka' nın muazzam trafiği nedeniyle 16:00 da vardık.  Evin önünde cümbüşü bol bir görsel  şölenden sonra  güle oynaya kız evine giriş yaptık. Üç defa kıyafet değiştirdi damat ve gelin adayı.  Bu arada çay,  kurabiye, tatlı, hurma, süt, ceviz gibi  ikramlar geldi.  Müzik, dans, kamera ve fotoğraf çekimi derken Fas kültürünün  lezzetleri  için herkesi yemek salonlarına  aldılar.
Normalde erkek tarafının masasında oturmam gerekiyordu ama ben gittim gelinin ailesi ile aynı sofraya oturdum. 😄 Oldu bittiye gelmiş bir durum. Yanımda oturan kadının kızı Amerika' ya gelin gidecekti.  Bunu ne ara öğrendim bilmiyorum.  Hem erkek tarafının yakın akrabası hem Türk olmam ile muhabbetlerin öznesi olmuştum. Fas' ta oturduğun sofrada herkes yemekten elini çekerse sen de yemeyi kesmek zorundasın.  Eğer yemeye devam edersen ayıp olurmuş.  Ben de bu nedenle güzelim et Tajin i doyasıya yiyemedim.  Başkasının partisi olsa sallamaz tajine gömülürdüm ama eşimin kardeşinin  partisinde yapamazdım. 😃😂


 Yemek faslı bitti ama kızımın hoşafı çıktı.  Iyi bile dayanmışti. Saat 22:30 gibi  kız evinden ayrıldık yaklaşık bir buçuk saat sonra da eğlence bitmiş herkes evine dağılmis zaten. Nişan  eğlencesi sabaha kadar sürmezmiş bunu da öğrenmiş oldum.

Nişan için yaptığın  masrafları anlat bize dedim yorgun ve az uykulu gözlerle anlattı kardeşim.


Bu ülkede de  nişanı kız evi yapıyor ama erkek tarafı da ciddi masraf yapıyor.  Eşimin kardeşine tek tek sordum ve  yaklaşık 12.000 -15.000 Dirhem masraf yaptığini öğrendim.  Kız tarafı yemek ve aşçı masrafıni ayrıca kamera, fotoğraf çekimi yapacak kişilerin ücretini karşılıyor.
Erkek tarafının yaptığı harcamalar da şunlar :

Nişan yüzüğü
Bilezik (Damat isterse alır, almış. )


Geline bir miktar para hediye etmek
Çiçek

Gelin, gelinin annesi ve babasına hediye

Süt,  hurma, ceviz, kurabiye,  tatlı, kına
Müzik

Erkek tarafının akrabalarina araç kiralama
Partide giymek için üç  takım kıyafet ve ayakkabı  (Hepsini satın almak zorunda değil . Kiralanabilir ya da kıyafeti varsa onu giyebilir )

Neticede bir günlü araç kiralama   200 dirhem, yüzük  en az 1500 dirhem, Çiçek yaklaşık   130 -150  dirhem, tyafar denilen yani hurma süt ceviz kına helva, hediyeler,  hediyeliklerin sergilendiği yöresel  sandiklar için organizasyona ödenen  1500 dirhem. Müzik 600 dirhem, yoresel kiyafet 800 dirhem,  kiralan kıyafet 250 dirhem, geline hediye edilen para 5000 dirhem diye gidiyor. Aklına gelmeyen masraflar muhakkak olmuştur bir de bilezik almış onun da ne kadar tuttuğunu sormadım.  Tahminimce 15000 dirheme yakın parayı gözden çıkarmak gerekiyor Fas' ta erkek tarafı olarak nişan yapmak için.Ben kaftan kirası olarak 250 dirhem ödedim.  Makyaj 50  Dirhem diye biliyorum. Yaklaşık 300 dirheme erkek tarafının yakınları da masraf yapıyor. Hediye alıp almamak kişiye kalmış birşey.  Biz eşimin kardeşine hediye aldık ve parti öncesi hediyesini verdik.  Ne aldık?  MADE IN TURKEY ürün   ismi Julia olan bir nevresim takımı . Genelde Fas ta beğendiğim ürünlerin çoğu Türk  üretimi çıkıyor .😁 Kan mı çekiyor ne ?

Benim yazacaklarım bunlar. Sorunuz olursa yorum bırakabilirsiniz. Nişan  eğlencesini bizzat izlemek isterseniz  linke  tıklayınız .Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY4 yorum:

 1. Oldukca detayli adetler var anlasilan. Sana da eglence oluyordur 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eglenmiyorum dersem yalan olur. Yoruldugum noktada gitme alternatifim var. Kimse beni yadirgamiyor. Böyle de bir avantaj var. 😃

   Sil
 2. Fas ta evlilik sadece nişan mi yapılıyor başka hiçbir faaliyet yapılmıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nisan ve dugun eglencesi olur. Maddi durumu musait olan salonda aile, akraba, konu komsuyu davet edip eglenir. Iki - uc- dort gun eglence yapani gordum. Ekonomisi kisitli olan evde aile ve cok yakin akrabalari cagirarak nisan, dugun yapar. Bir gunde biter eglenceama sabahlara kadar surer. Bana kalirsa cok buyuk maddi manevi yorgunluk. Bastan kiz evi ile anlasip herseyi sadelestirmek ve aza indirmek mumkun.

   Sil