14 Mayıs 2018 Pazartesi

ORUÇ VE ŞİFA
Bütün sene izinsiz çalıştığınızı düşünün.  Haftasonu,  bayram tatili hiçbir izniniz yok. İsyan eder misiniz, etmez misiniz?  Bir de midenize soralım bu durumdan memnun mu?

Mide nin sesi, sözü olayım da şuraya iki üç satır saydırayım.😅

Kimi bütün bütün yutuyor lokmayı. Dişlesene be tembel! Yiyecekleri parçalayım diye  çalkalamaktan helak oluyorum.

Kimi gazoz, kola, fanta gibi asitli, İÇECEK  bile DEMEYECEĞİM şeyleri bana gönderiyor. Tuvalet temizleyin siz o asitli sıvılarla.  Amacınız beni delik deşik etmekse ha gayret.Kimi de "Tam gün açtım" diyerek iftarda çorba, ara sıcak, ana yemek, tatlı,  çay,  çerez dolduruyor da dolduruyor. Çöp kovasına benzer halim mi var benim. Az ye, uşak tut kendine.

Kan şekerim düşüyor,  çok açım sözlerine de ayarım. Kahvaltını sahurda, akşam yemeğini iftarda yiyiyorsun.  Öğle  yemeği yemiyorsun  ama diğer iki öğüne pay ediyorsun. Halen  mi  açsın?  Dün  gece iftardan  kalma sindiremediğim  yiyecekleri göndereyim mi yukarı. Hem çiğnemeden yuttuklarını  da çiğner bana gönderirsin.


Mideye kulak verdiniz mi? Hızımı alamadım ama daha da yazasım yok. 😁

Ramazan ayı başta mide olmak üzere bağlantılı çoğu organın da dinlenme ayı. Hafif ama sağlıklı beslenme ile bir ay içinde daha sağlıklı ve dinç olmak mümkün.  Kilo vermek için oruç tutulmaz ama bir ay boyunca kişi hafif ve sağlıklı beslenirse fazla kilolarından kurtulacağı gibi beslenme alışkanlığı da düzene girer. Oruç tutmanın  amaçlarından  biri de mideyi dinlendirmek değil midir?

Mide çok  yorulunca beyin tutulması yaşanır.  İşte örneği.  😂😅

"Sağlık,   midede başlar.”  Ruh haliniz, cildiniz, kilonuz, kalbiniz  yaşam kaliteniz bunlari doğrudan etkiler mide. İftar ve sahur sofrasına oturduğunuzda bu yazı,  özellikle midenin sözleri aklınıza gelsin. Ne gözünüz,  ne karnınız herşeyden önce
RUHUNUZ DOYSUN. 

Sofra fotoğrafı değil, sofranızı  paylaştığınız veya imkanlarınız ile başka evlerde sofra kurulmasına vesile olduğunuz  bir Ramazan ayı diliyorum.

Niyetiniz kabul olsun, bedeniniz şifa bulsun.


Okuduğunuz için teşekkür ederim
Sevda ALAN ELARABY

2 yorum: