5 Mayıs 2018 Cumartesi

SAĞLIKLI İLETİŞİM ŞİFADIRTemel fıkrası olmayacağı kesin. 😄 Daha önce de farklı ülke vatandaşları ile aynı ortamı paylaşmış aynı masada oturup  ev sahibinin hazırladığı lezzetleri yerken sohbet etmiştim  fakat sayıca fazla Türk olduğu için böylesi bir ortam asla olmamıştı. 

Tanca' nin  bir avantajı daha ortaya çıktı. Her ülke vatandaşını ağırlıyor ev sahipliği yapıyor.  Böylelikle tek tip kültürden ve dilden fazlasını sunuyor. 

 Dün sabah ' aynı dili konuşmak, anlaşmak için yeterli değil'  diye  sesli düşünürken gün ortasında İspanyolca, Fransızca,  ingilizce,  Almanca, Türkçe ve Darıja cümlelerin   havada uçtuğu sohbetin içindeydim.

Fas'lı ile evli olan İspanyol bana dönüp Darıja konuşurken İspanyol arkadaşı ile İspanyolca, Hint' li kadın ile ingilizce, hem Alman hem Türk arkadaş ile Fransızca bazen de İspanyolca konuşuyordu.  Herkesin az çok Darıja si vardı.  Diğer İspanyol kadin ile bir de Hint lı ile  İngilizce konuşurken  kızım ve hem Türk hem Alman vatandasi olan arkadaşım ile Türkçe konuşuyordum. Herkes birbiriyle bir şekilde iletişim kurabiliyor anlaşılmayan kelimeyi tarif etmek için  google da resim açılıyordu.

Kısaca insanlar anlaşılmak istiyor bunun için anlaşılır olmayı seçtiği gibi dinlemeyi de daha dikkatli yapıyordu.

Bilmeyenler icin belirteyim Mayıs ayının konusu ŞİFA. Farklı kültür,  cografya, inanıştan kisiler ile iletisimde olmak bana göre ŞİFADIR.  Kişiyi  genelde hasta eden şey  sağlıksız iletişimdir.  Can kulağıyla dinleyen,  anlamak isteyen, anlaşılır  olmak için sadeleşen arkadas ve dostlarınız varsa daha çok görüşün derim. 


Yazacaklarım birikti ama yavaş yavaş diyorum.  Bir koşu  Kazablanka ya gidip nişan etkinliğine katılıp döneceğiz.  Videolar ve bilgileri müsait olunca  paylaşacağım.   

Sevgiyle kalın. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

4 yorum:

 1. Yüzeysel bir iletişim olduğu için , anlaşıyormuşsunuz gibi hissettirebilir.Herkesin farklı bir dil konuştuğu ortam bence karmaşa gibi.Tabi bu benim görüşüm.Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüzeysel bir iletişim değildi benim açımdan. Herkesin aynı dili konustuğu ortam da bazen karmaşa olabiliyor. bu tamamen kimlerle hangi frekansta insanlarla iletişim içinde olduğunla alakalı diye düşünürüm bende. Herkes aynı görüşte olsa zaten hayat bu kadar renkli olamazdı. Yorumunuz için teşekkür ederim. Fas' tan sevgiler.

   Sil
 2. Dil bilmek en güzel sey bence iletisim icin 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ve bu ülkede çoğu insan en az üç dil konuşuyor.

   Sil