30 Nisan 2018 Pazartesi

AŞK ŞARKILARI ÜSTÜNE HELVA KAVURMAKCengiz Kurtoğlu ve Hakan Altun ortak bir çalışma yapmış. Dinleyince kalbimin çok kolay pır pır ettiği gençlik yılları aklıma geldi. O yıllar çok tuhaftı çok.   Kasetçalar ve  kasetin icadı, 😂her evin bacasından Nejat Alp, Cengiz KURTOĞLU nun duman dumana tüttüğü  yıllar.


O zamanlar teknoloji bize hizmet etmiyor. Sosyal medya yok. Elindeki telefon da  olun olsun takoz ALCATEL.İletişimin çoğunlukla yüzyüze gerçekleştiği yıllar.   Ablam ile aramda bir yaş fark var. Kuzenimin biri ile sene diğeri ile ay farkı var. Kısaca yaşıtız.
 Bir gün ablamla yine kuzenlere kalmaya gittik .  Kocaman boş bir oda hayal edin. Odanın ortasında birbirine bitişik   devasa büyüklükte yatak var.  Dört kız yan yana yatıp, kah gülüyor kah hüzünleniyor, bolca muhabbet ediyor, yattığımız yerden ayaklarımızla pedal çeviriyormuş gibi spor yapıyor ve  romantik konular konuşuyoruz.   Tüm bu iletişimin arka fonunda Cengiz Kurtoğlu "İçime doluyor sonsuz bir hüzün, nedendir bilinmez gece olunca..."  Gibisinden  içli içli  şarkı söylüyor.
Kaset bitiyor, başa alıp tekrar dinliyoruz. Şarkı sözleri boş odada duvarlara toslaya toslaya yoruluyor ve en son ağırlaşıp üzerimize düşüyor. O ara bir rutin gerçekleşiyor ve  "Helva kavuralım mı?" diyor kızlardan biri. Helvasını kavuruyoruz aşk şarkılarının.

Geçim derdi neymiş? Hayatın anlamı neymiş? Gençliğimiz, orta yaşlarımız, hatta yaşlılığımıza  yetecek kadar helva yiyoruz o dönemler 😄

'X Şahsı gördüm diyor kuzenim. Kalp küt küt  atıyor. Nerede  gördün? Saat kaçta gördün? Yanında kim vardı? Üstünde ne vardı? Derin sohbet başlıyor.  İki kişinin birbirini görebilme ihtimali, en çok takıldığı  mekanları tespit etmekten ve tesadüf süsü vererek denk getirmeye çalışmaktan  geçiyordu.   Buna rağmen çoğu zaman denk gelmek mümkün olmuyordu.
Zırt pırt yer bildirimi yapıyoruz artık.  Nerden nereye.. Teknolojinın gözünü seveyim.

 Özlemek, merak etmek, görünce heyecanlanmak ve utanıp yüzüne bakamamak sonrasında pişman olmak ve tekrar fırsat yaratmak için türlü takla atmak gibi durumlar yaşanıyordu.  Tüm şarkılar aşk üzerine olunca hayat SEV SEV SEV diye mesaj veriyor insanlar da  saf aşık,  platonik aşık rolünü yaşıyordu. Duygularımız, niyetimiz çok temizdi o ayrı.
Bana kalırsa o yıllarda aşk  şarkıları ile çoğu kişi hipnoz edildi. ' Kahrolun, ağlayın, acı, gözyaşı, dram  hadi  daha fazla performans bekliyorum  ' yıllarıydı . Neyse ki geçti bitti.

Bir kişide karşımıza dikilip  " Dünya da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan insanları düşünecek olursak,  AŞK bir lükstür! Aklınızı başınıza alın" demedi. Artık nasıl bir farkındalık  seviyesinde ise toplum 😂😂.

Gençler, kendini genç  hissedenler! Bilime, ilime, kişisel gelişime, ruhsal gelişime aşık olun. Bana kimse söylememişti ama ben size  söylüyorum. Şaka  yahu şaka.  İsteyen istediğini istediği ölçüde yaşasın.

Algımız ve farkındalığımızı aşk, acı, gözyaşı  ile harcadığımız&harcamaya zorlandığımız 😂 gençlik yıllarına selam olsun.

O günleri yaşarken kah güldüğüm kah ağladığım,   çok ama çok eğlendiğim  kuzenlerime, ablama hayatımdaki süper  rollerinden ötürü teşekkür ediyorum,  sevgilerimi gönderiyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevda ALAN ELARABY

14 yorum:

 1. Teşekkür ederim. Anılar el sallayınca :)

  YanıtlaSil
 2. Helva ağır seçim:) Çay bisküvi de olabilir ama gerisi hep aynı, bir de albüm bakma faslı olurdu daha küçükken. Ama başta kavak yelleri olduğu dönem güzeldir, hele o kalp kıpırdamak için yaratılmış. İçine hep sevgi dolsun:)

  YanıtlaSil
 3. ay fotoyu annatsana tek tek yaaa, kim abla kim kuzen ve şimdi nabıyolaar :) helvalı aşklar hihi :) çok sevdim bu yazını :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk fotoğraftan açayım. açık renk kazaklı olan ablam. Evli, Bursa' da yaşıyor. Elinden her iş gelen, müzisyen, çalışkan, Karadeniz' li süper bir adam ile evlendi. Mutlu mesut yaşıyorlar. bir de nur topu gibi kedileri var. Onun yanındaki benden büyük olan kuzenim. O da sevdiği adam ile evli. Mutlu mesut yaşıyor. Ablamın karşısında oturan kız da diğer kuzenim. Yaş olarak yakınız. Onun da boyunca kızı var.Eşi ile mutlu, mesut yaşıyor. Beni zaten biliyorsun. Devlerin aşkı :) Sağol canım. Ne mutlu bana.

   Sil
  2. :) gerçekten pek keyifli şeker annatıyon seeen.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Ara sıra kitap okur gibi sayfaları açıyorum da evet size katılıyorum 😊

   Sil
 5. Bende de buna benzer anılar çok. Sanırım yaşlanıyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaş almak ve yaşlanmak farklı kavramlar. Yok biz yaşlanmiyor Yaş Alıyor uz bence 😊😄❤

   Sil
 6. Ah genclik ah 😍😍😍

  YanıtlaSil